IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Анализатори: "Лукойл" ощетява сериозно бюджета на България

Държавата е пропуснала да събере 1,145 млрд. лв. от ДДС, твърди Лабораторията за риск мениджмънт към НБУ, ръководена от Иван Костов

15:04 | 26.05.15 г. 48
Автор - снимка
Създател
Анализатори: "Лукойл" ощетява сериозно бюджета на България

Налице са съмнения, че внасяният в България суров петрол от сорта "Урал" е оценяван по значително по-високи стойности от борсовата му цена, увеличена със застраховките и навлото. Последиците от това облагодетелстват "Лукойл" и нанасят значителни щети на българските домакинства и институции, а също така и намаляват конкурентоспособността на българските фирми, гласят заключенията в анализ, изготвен от Лабораторията за риск мениджмънт към Нов български университет, който е ръководен от бившия премиер Иван Костов.

Анализът на данните, озаглавен "Основателни съмнения за ощетяване на бюджета на Република България с цената на суровия петрол", е бил извършен чрез специално изработена методика в лабораторията, която позволява да се изчисли и сравни цената на доставения суров петрол сорт "Урал" с борсовите цени, да се изчислят осчетоводените разходи за суровината и разликата с тези, които би следвало да се формират при прилагане на борсовите цени. Направено е същото сравнение и по отношение на възстановения данъчен кредит по ДДС. Той е на базата на официални данни, предоставени от Агенция "Митници" за вноса и облагането с ДДС на суровия петрол в страната в периода 2006-2014 г. 

Анализаторите са взели за отправна точка средните цени на суровия петрол сорт "Брент" по данни на Световната банка, която смятат за по-надежден източник, като отбелязват, че Агенция "Митници" не би трябвало да приема тази цена, при положение че облага вноса на сорт "Урал". Още повече, че от 2006 до 2013 г. цената на брента е средно с 2,4% по-висока от тази на "Урал".

Според изследването на лабораторията данните от агенция "Митници" "вероятно отразяват достоверно количеството внесен в страната суров петрол, условията на доставка и приходите от събран ДДС". Същевременно обаче не бил посочен много важен показател – конкретната фактурирана цена на продукта, в случая на суров петрол сорт "Урал". Вместо това се посочвала средногодишната цена на петрол сорт "Брент", която според лабораторията няма отношение към доставката и облагането с ДДС на суровия петрол за „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД.

Но и това не е всичко – сравнение между борсовата цена на брента и доставната цена на "Урал" показала, че последният е средногодишно с 10,6 на сто по-скъп. Това обаче противоречи на съотношението между борсовите цени на двата сорта, тъй като петрол "Брент" е с по-високо качество и от него се получава по-голямо количество светли течни горива. Анализаторите стигат до извода, че доставната цена на петрола, декларирана от "Лукойл" е по-висока между 6,68% до 15,61% за различните години от 2006 до 2014 г., като средногодишното превишение е 13,27%, съпоставена с борсовата цена на сорт "Урал“.

Тъй като нефтът се доставя по море по маршрута Новоросийск – Бургас, а Черно море е вътрешен воден басейн, в транспортните разходи не се включват такси за преминаване през натоварени проливи и канали (Босфора, Гибралтар, Суецкия канал и др.). В такива случаи пък се прави и допълнителна отстъпка от цената на петрола в рамките на няколко процента под борсовата цена. "В случая с доставките за България се наблюдава точно обратното".

Използваната методика е позволила да се изчисли общият разход за суров петрол сорт "Урал" с борсови цени, карго застраховки и начислен, дължим и възстановим ДДС. Това показало, че завишените разходи за суров петрол в периода 2006 – 2014 г. са между 385,8 млн. лева и 1,039 млрд. лв.

Посочва се още, че "Лукойл" е завишавал своите производствени разходи заради приложени цени на суровия петрол, които не съответстват на борсовите за сорт "Урал", средно годишно със 763,5 млн. лв. С натрупване за анализирания период сумата възлиза на 6,871 млрд. лв. Отделно се изчислява, че държавата е пропуснала да събере 1,145 млрд. лв. от ДДС. 

"Посочената значителна добавена стойност, която е произведена и реализирана в България, не е обявена като такава, а като производствен разход, чрез завишаване на цената на суровия петрол. Осчетоводена като такъв производствен разход за суров петрол, добавената стойност е изнесена от страната. Тази добавена стойност не е обложена с ДДС и корпоративен данък", пише още в анализа.

Основните последици от всичко това са повишаване на производствените цени на рафинерията, повишаване на цените за потребителите на течните горива и "много вероятно", избягване на корпоративно подоходно облагане. Това вероятно е завишило и печалбата на компанията, която освен това е била обложена с по-ниски данъци, а същевременно потребителите са плащали необосновано високи цени за горивата.

От лабораторията предлагат на държавните институции три мерки за спиране на порочните практики. От една страна властите могат да изискат фактурите, по които "Лукойл" е плащала суровия петрол „Урал“ за последните пет години. Освен това АДФИ може да извърши пълна проверка на доставките на петрол сорт "Урал" от приватизацията на Нефтохимическия комбинат в Бургас досега, за да бъде определен размерът на умишлено занижените печалби и надвзетия възстановен данъчен кредит, а след това Министерство на финансите и НАП могат да предявят иск към "Лукойл" и дъщерните фирми на ОАО Лукойл Москва за нанесените финансови щети на бюджета.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

27
rate up comment 2 rate down comment 12
kalendar
преди 9 години
както споменах-8000 са със свързаните фирми.http://profit.bg/news/Nyama-da-ima-sukrashteniya-v-Lukojl-Neftohim-Burgas/nid-62873.htmlОколо 2200 са служителите и работниците на "Лукойл Нефтохим" в момента. Освен тях на площадката на комбината работят още 6000-6300 души от фирми, които се занимават с ремонтни дейности или услуги, каза Андронов.Прочети повече на: http://profit.bg/news/Nyama-da-ima-sukrashteniya-v-Lukojl-Neftohim-Burgas/nid-62873.htmlей от тука ми е информацията.Те така, Станславчо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 17
kalendar
преди 9 години
Аз съм ок с коректното отчитане, ама духа на коментарите е-тия руснаци как ни крадът. Не че не ни, ама не виждам коментари от типа на-добре, че отварят 8000 работни места, че иначе не знам. Те за това така ми е коментара...такива ми ти работи. А бе ти българин ли си?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 19 rate down comment 0
stanislavr
преди 9 години
Календарче, в Нефтохим са работили 8000 човека преди 20 години, сега с новата инсталация трябва да останат 900. Не се произвежда нищо друго, освен горива и битум. Всичко останало е на скрап. Борсовите цени на сорта Урал ги има в нета, например тук: http://***.topoilnews.com/, Цацаров, някой от твоите чете ли? Интересното е, че при Орешарски цените на енергоносителите бяха доста нагоре, доларът не е се вдигнал кой знае колко оттогава, а по бензиностанциите цените спаднаха. Сега имаше едно спадане януари и пак рязко нагоре. Кой охранява Росенец, Нефтохим и тръбопроводите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 10 rate down comment 2
nant
преди 9 години
Трябва да сте наясно че в рафинерията край Бургас не се преработва суров петрол/нефт от 1999 година.В каталитичния крекинг се дистилират разни шлаки , *** и всякакви остатъчни продукти , затова и новата инсталация е точно за такъв род продукти от всякакви отпадъци правят горива
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 21 rate down comment 0
1984
преди 9 години
Mavi,всичките ни държавни органи са като оня орган-на пл. "Княз Александър " 1-фигуранти за заплати,за никакъв"орган"не стават.А милите ни политици си купуват и избиратели ...и ***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 24 rate down comment 1
polisat
преди 9 години
Тази схема е напълно вярна. това си личи и по невнесените данъци в държавата,високите цени на горивата в България(предвид по -ниските разходи за всичко отколкото другите рафинерии в Европа) и лошото качество на горивата (най-скапания сорт Урал. Ако държавата започне процедура по това и успее да ги накаже(за което много се съмнявам) то тогава наистина всички ще разберат ,че най-накрая държавата започва да работи и останалите такива монополисти поне от малко да се дисциплинират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 20
mick
преди 9 години
Явно тая публикация е заради най-голямта инвестиция 2.5 милиарда лева, че и отгоре.. направена от Лукойл. Не може така да се правят инвестиции...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 18 rate down comment 6
lilivan
преди 9 години
"Ако си спомням правилно точно Костов продаде Нефтохима на Лукойл"- и какво искаш да кажеш с това? (типично по български)- че И.Костов е виновен, защото го приватизира, както много други БГ-предприятия, когато държавата беше май във фалит??- и че затова от доста години руснаците ни крадат? Костов обаче отдавна го няма в политиката, както и СДС.нужно ли е да го напомням?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 13 rate down comment 19
dakl
преди 9 години
Веднага да се изхвърлят от страната тези проклети руснаци, които непрекъснато ни ощетяват и да си заживеем щастливо като бедуините в пустинята Сахара!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 10 rate down comment 24
Mavi Goz
преди 9 години
Именно - има органи, които боравят със Закона и могат да се произнасят, а не някакви "лаборанти"... Да, българи сме! И на някои от нас зе да ни писва да плащаме заради нагли *** като Костов!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още