Софийската градска прокуратура привлече като обвиняем Румен Симеонов - бивш подуправител на БНБ и ръководител на управление "Банков надзор" при БНБ за престъпление по служба (престъпление по чл. 282, ал. 2 от Наказателния кодекс), съобщават от Прокуратурата, след като днес главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че тя ще привлече нови обвиняеми по казуса КТБ още тази седмица.
Той е бил избран с мандат шест години с решение от 22 март 2007 г. на 40-то Народно събрание. Румен Симеонов е обвинен в това, че в периода 29 ноември 2010 г. - 15 юни 2013 г. в София, в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, не е изпълнил служебните си задължения, регламентирани в Закона за Българската народна банка, Закона за кредитните институции и Правилника за функциите и отговорностите на структурните звена и за компетентностите на ръководните длъжностни лица в БНБ.
В качеството си на подуправител на БНБ и ръководител на управление "Банков надзор" при БНБ е имал задължения да организира, ръководи и отговаря за дейността на управление "Банков надзор" при БНБ, упражнявайки надзорни правомощия, включително да прилага самостоятелно и независимо предвидените в закона мерки за въздействие, както и да издава индивидуални административни актове по Закона за кредитните институции, наказателни постановления и заповеди, които не е изпълнил в инкриминирания период.
В Доклад на Надзорната инспекция на БНБ от 29 ноември 2010 г. са констатирани множество нарушения в дейността на КТБ, създаващи опасност от застрашаване финансовите интереси на вложителите. Въпреки, че е бил уведомен за това по надлежния ред, Симеонов не е приложил предвидените в закона надзорни мерки.
Престъплението е извършено с цел да се набави облага за акционерите на КТБ. Бездействието на обвиняемия Симеонов е предпоставка за настъпване на немаловажни вредни последици, изразяващи се в застрашаване на финансовите интереси на държавата, заявяват от държавното обвинение.
През 2012 г. Симеонов заявява, че „аргументите на БНБ против надзора от ЕЦБ на българската банкова система е, че ЕЦБ ще изпълнява пълен надзор, но в случай на надзорен провал разходите ще бъдат поети от местните данъкоплатци". "Трябва да се подчертае, че поддръжници на банковия надзор от ЕЦБ са страни, които са се провалили в надзора на тяхната система“, допълва пророчески той.
Спрямо Румен Симеонов е взета мярка за неотклонение "подписка". За същото престъпление към наказателна отговорност е привлечен и Цветан Гунев, избран за подуправител на БНБ и ръководител на управление "Банков надзор" с решение от 12 юни 2013 г. на 42-то Народно събрание.
В края на януари парламентът окончателно освободи Цветан Гунев като подуправител на БНБ и шеф на управлението „Банков надзор“. Мотивите за отстраняването на подуправителя на БНБ е настъпилата след лятото на 2014 година фактическа невъзможност за изпълняване на длъжността му.
Цветан Гунев е обвиняем от 16 юни миналата година за това, че не е приложил надзорни мерки спрямо КТБ за нарушения и нередности в дейността й. Той беше отстранен с мотива, че ако остане на работа, може да окаже натиск върху свидетелите по делото срещу него.
Обвиняеми заедно с Гунев са и мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев, изпълнителните директори Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков, главната счетоводителка Мария Димова и заместничката й Борислава Тренева-Кючукова.
(БТА)
Всичко за КТБ
Свързани компании:
преди 9 години Прокуратурата се занимава с глупости, вместо да се съсредоточи върху връщането на Цветан Василев и осъждането му, тя се чуди по какъв начин да ни разсее с други ненужни обвинения! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Цацаров престъпнил мазен какво ще правиш след като ти бият шута като главен прокурор отговор Сигнализирай за неуместен коментар