IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Т. Петкова: НЕК трупа дефицит и заради тока от неефективни централи

Министърът на енергетиката отрече законодателните промени да са причина за съкращенията във „Видахим“

16:48 | 15.03.15 г. 14
Т. Петкова: НЕК трупа дефицит и заради тока от неефективни централи

Държавата и промените в Закона за енергетиката не са причина за съкращаването на около 300 работници във "Видахим", коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова на извънреден брифинг в Министерство на енергетиката, предаде БТА. Повод за коментара е очакваното съкращение на около 300 човека, работещи в завода.

„Информацията за съкращаването на около 300 човека в най-бедния регион в България - Видин е тревожна, но недоумявам защо като причина се посочват промените в Закона за енергетиката, които отскоро са в сила“, каза министърът.

Тя обясни, че промените в закона са насочени към "стопяване" на дефицита в НЕК, който за 2014 г. е 644 млн. лева, а изцяло в системата - повече от 3 млрд. лева, посочи тя. По думите й една от предприетите мерки за свиване на дефицита е изваждане от енергийния микс на заводските централи и ТЕЦ, които произвеждат електрическа енергия по неефективен начин, какъвто е и случаят с "Видахим". 

НЕК изкупува по преференциални цени произведената от "Видахим" енергия, като за периода 2011 -2013 г. видинското дружество е получило от НЕК 141 млн. лева, при общи приходи на "Видахим" за този период - малко над 170 млн. лева.

Това показва, че "Видахим" на практика се е превърнало в производител на електрическа енергия, отбеляза Петкова. По думите й цената, по която НЕК изкупува от "Видахим" енергията, е 140 лева на мегаватчас, а я продава за 125 лева на мегаватчас, с което НЕК е генерирал загуби от 15 лева на мегаватчас.

Само за 2013 г. "Видахим" е получила от НЕК 54 млн. лева, а разходите за заплати за този период са 4,5 млн. лева, посочи тя.

Не можем да позволим повече енергетиката на България и НЕК да търпят загуби и да генерират дефицит, защото настъпва критичен момент за сигурността на системата, подчерта министърът. По думите й това е наложило промените в законодателството и целите са енергетиката да излезе от колапс.

Според нея заводските централи биха могли да продават електрическа енергия на свободния пазар, където обаче цените са по-ниски. Анализът, който направихме за изкупуването на ток от заводските централи за 2014 г., показва, че генерираната загуба от НЕК е 231 млн. лева, каза още министърът.

Министър Петкова е напрвила опит да се свърже с ръководството на "Видахим", с което ще иска да се срещне утре. Искам да обсъдим проблемите и да обясним на хората, че проблемът не е в държавата, опасявам се, че някой ще им обясни неща, които не отговарят на истината, добави тя. Според публично достъпната информация собственици на "Видахим" са три юридически лица, коментира още Теменужка Петкова.

Още видеа гледайте на сайта на телевизия Bulgaria On Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 27 rate down comment 2
Батя
преди 9 години
Значи НЕК е губел по 15 млн. годишно за да субсидира заетост във Видахим със заплати за работниците в рамките на 2-3 млн.Е защо сега шефовете на този тотално нерентабилен динозавър да не бутнат 1 милионче на синдикатите и ония да спертнат протести, стачки, панаири за да се продължи цоцането ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 22
ivanrog
преди 9 години
Без да съм защитник на заводските централи, но е нормално, когато правиш промени, които е ясно, че засягат фирми първо да ги попиташ как ще им се отрази, колко от тях ще се окажат в тежко състояние или ще затворят, да си направиш разчетите какво ще ти струва това и тогава да го правиш. Сигурен съм, че по никакъв начин не сте направили това, но сега се оправдавате. Всъщност докато не почнете да прилагате наистина закона за нормативните актове, както и закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, няма нищо да стане. А,да, разбира се и професионална администрация, а не калинки, но това все повече не вярвам да го направите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още