IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дълговете на бизнеса продължават да се увеличават

Междуфирмената задлъжнялост достига 117 млрд. лева през 2013 г., а дълговете на фирмите към банки - 46,9 млрд. лева, според БСК

12:40 | 23.02.15 г. 26
Дълговете на бизнеса продължават да се увеличават

Дълговете на бизнеса са продължили да растат и през 2013 г., като достигат 171 млрд. лева в края на годината. Това сочат данните на Българската стопанска камара. Спрямо 2012 г. ръстът е в рамките на 1,9 на сто, но спрямо 2010 г. увеличението е от 8,3%, показва статистиката на организацията.

От Камарата припомнят, че през 2013 г. е отчетена дефлация от 1,6 на сто, което означава, че реалната задлъжнялост е много по-голяма - 173 млрд. лева, изчисли зам.-председателят на БСК Камен Колев.

Той посочи, че само по себе си увеличението не е "някаква вредна тенденция, а трябва да се вземе предвид и ръста на икономиката". В годините на икономически подем растат и задълженията и данните на БСК го показват - в периода 2005 -2008 г., т.е. в годините преди кризата, има значително по-голям ръст на задълженията спрямо ръста на брутния вътрешен продукт (БВП). Икономиката на страната в този период се разширява с 6,2%, я задълженията се увеличават с 32,5 на сто. В периода 2009 - 2013 г. ръстът на БВП и на задълженията вече е много по-съизмерим - 1,1% ръст на икономиката спрямо 2,3 на сто на задълженията. 

През 2013 година продължава да се наблюдава негативно съотношение между размера на задължнялостта и приходите от продажби. В последните години обаче се наблюдава леко подобрение - през 2009 г. на 1 лев приходи има 1,57 лева задължения, а през 2013 година задължението вече е 1,38 лева на 1 лев приходи от продажби.

Статистиката на БСК показва още, че най-голям е делът на междуфирмените задължения - 117 млрд. лева, или 68% от всички задължения на нефинансовите предприятия. Задълженията на фирмите към банки и други финансови предприятия са 46,9 млрд. лева, или 28% от всички задължения. Данъчно-осигурителните задължения са 5 млрд. лева, а задълженията към персонала - 2 млрд. лева.

Съпоставката спрямо 2012 година показва, че задълженията към финансови предприятия намаляват с 1,6 млрд. лева. От БСК разчитат това като знак за намаляването на инвестиционната активност, тъй като спадът спрямо предходни периоди е основно по отношение на дългосрочните, тоест инвестиционни кредити.

Ръст спрямо 2010 година обаче има по отношение на краткосрочните заеми - в рамките на 20 на сто, което пък показва, че фирмите страдат от недостатъчно оборотни средства.

Най-големи задължения имат предприятията от секторите търговия, транспорт, туризъм, енергетика, рециклиране, които съставляват към половината от задълженията на нефинансовите предприятия, показва още статистиката на БСК. Именно в тези сектори може да се очакват и фалити на фирми, посочи Колев. Заплаха от фалити има и по отношение на строителни предприятия, допълни той.

"Очакваме скромен растеж на БВП в рамките на 1%", посочи още зам.-председателят на Камарата. Това, както и свиването на инвестициите (с 15,6% за периода 2009 - 2013 г.) допълнително ще окаже негативно влияние върху задлъжнялостта.

Запазва се високо нивото на необслужваните кредити, а и дефлационните процеси ще съдействат за увеличаването на задлъжналостта, макар и дефлацията да оказва позитивно въздействие върху бюджетите на домакинствата.

Благоприятно влияние върху задълженията на бизнеса ще има постепенното излизане на страните от Европейския съюз (ЕС) от кризата, както и увеличаването на износа. Като позитивни фактори се разглеждат намалението на цените на петрола и енергийните ресурси и ускореното усвояване на средствата от европейските фондове.

От БСК препоръчват да се улесни достъпът до правосъдие и да се ускорят процедурите по несъстоятелност като начин за намаляване на задлъжнялостта. Камен Колев посочи, че тромавата процедура по несъстоятелност бави бързото прехвърляне на активите, така че те отново да заработят и да носят доход. Затова и препоръката е да бъде създадена борса на задълженията.

Представителите на бизнеса настояват и за подобряване на финансовата дисциплина на държавата и общините.

От БСК са направили и статистика за задълженията към бизнеса. Данните показват, че през 2013 г. държавата и общините са натрупали 277 млн. лева просрочени задължения към фирмите. От тях 108 млн. лева са просрочените вземания на бизнеса от държавата, а останалите са на местните администрации.

Колев обясни по-големия дял на задълженията на общините с по-тежкото им финансово състояние, спрените европейски програми и забавени плащания от държавата за делегирани дейности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 9 rate down comment 0
nocalled
преди 9 години
статията я пуснаха да си кажете, я,117 милиарда междуфирмена задлъжнялост, че то тия 18милиарда дето ги иска тиквата нищо не са!! дай да не се дърпаме повече и да ни ошият.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 9 години
Ахам , тука влиза и дълга на отдавна баталясали фирми ( щот е по лесно от колкото да ги обявяват в несъстоятелност ) , *** дългове на крадците на ддс , свързаната задлъжнялост на групите от фирми и т.н. Та тоя показател е голяма тъпотия . Да научиш и ти нещо от миня :) синьо оченце
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 9 години
Мави, такива са бакласките сметки. За да се говори като цяло трябва да се онетират задълженията, а това да стане си трябва централен орган иначе казано клиринг къща - защото от примера с 10 лв, реалната задлъжнялост за системата е 10, а не 100 лв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 1
georgi_shum
преди 9 години
Не ми изглежда особено коректна тази сметка т.е изкривява нещата много. Това е, затова тавъв показател във финансите няма.. Не дава реална информация и от там база за оценка.. Мое мниние, не те ангажирам с него :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 9 години
Колкото и да ви се вижда смешно с Гошето, но ако 10 фирми си дължат по 10 лв. дългът е 100 лв. Така са смятани и тези 170 млрд. Най-вроятно данните се вземат от годишните баланси на фирмите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 16 rate down comment 1
data
преди 9 години
87-ми при така нареченото "рестартиране" винаги някой отнася плувката ! При случая с КТБ-то това мили мой са големите депозанти и целокупния бг народец дет сега трябва да връща кинтите . А и ако продължи с подобно "рестартиране" съвсем ша фанем баира
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 4
georgi_shum
преди 9 години
Тия 240 К се нулират.. :) Това имаше предвид Антон..:) Тъй че.. интересно си е как ги смятат тия 170+ милиарда..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 4
georgi_shum
преди 9 години
На ниво товоята, моята и на Антон фирмата - сметката ти е вярна :) Ама как смятаъ общата фирмена задлъжнялост ми е малко Х и не мен..:) Давам ти следния пример - Аз ти тължа на теб 100К лв за кашони, ти от своя страна дължиш от своя страна на Антон 80К лв за картона, а Антон дължи 60К лв за целуозата примерно. Излиза по твоята сметка, че общата фирмена задъжнеялост на нашите 3 фирми е 240К лв. А аз като ти платя тия 100К и ти се разплатиш по веригата.. ти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 9 години
е де , не така елементарно : ако 10 фирми си дължат по 10 лв дългът 10 лв ли е или 100 амммммммм ? Та у финанциите няма показател "междуфирменна задлъжнелост" или поне при капитализЪма , виж у социАлизъма не знам как е било :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 9 години
"... Ето, КТБ-то затъна, рестартира се и сега вече няма проблем. ..."Пхахахаха! То било лесна работа бре...! Неам думи!Като ви разправям, че тука вече стана мозъчна ***, некои ми се докачат и ми викат "***"... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още