IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България търси подкрепа за идеята за изграждането на газов хъб

Готови сме с контретните параметри на хъба, ще се търси и вариант за европейско финансиране, коментира енергийният министър Теменужка Петкова

10:24 | 09.02.15 г. 12
България търси подкрепа за идеята за изграждането на газов хъб

България ще търси подкрепа за идеята си за газов хъб край Варна по време на газовата среща на високо равнище, която ще се проведе днес в София. Това съобщи в ефира на БНТ енергийният министър Теменужка Петкова.

Страната ни е готова с конкретните параметри на газовия хъб, каза тя и обясни, че за наличието на хъб трябва да има газопроводи, които да довеждат суровината, и газопроводи, които да трансферират газа до определени точки. Необходимо е и да има газово хранилище.

„България притежава и такова хранилище – това е хранилището в Чирен”, каза още енергийният министър.

"Това, което ще спечели България от реализирането на тази идея, е сигурността на доставките - чрез разнообразяване на източниците и на маршрушите", посочи тя.

От нейните думи стана ясно, че различните източници, от които да очакваме газ, са Южният газов коридор, терминалите за втечнен газ в Гърция и Турция, както и интерконекторните връзки, за които има съществен напредък в последните месеци.

За енергийния форум у нас днес пристигат комисарят по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович, комисарят по околната среда и енергетиката Мигел Ариас Канете, както и представители на държавите от Централна и Източна Европа. Те са част от новата Газова група, която трябва да намери решение с доставките на енергийни източници за Европа.

За Петкова фактът, че първото заседание на Газовата група се провежда в София е показателно и „показва по безспорен начин, че Европейската комисия подкрепя такава наша идея и стои твърдо зад българското правителство”.

„Географското положение на страната е естественият път на газовите потоци, които идват от Изток и от Юг, да преминават през страната и да бъдат пренасочвани за други страни от общността, Западните Балкани и страните от Енергийната общност”, посочи енергийният министър.

Тя посочи като плюс на предложението за газов хъб у нас и добре изградената газова мрежа в страната. „Да не забравяме, че България разполага с 2 хил. км газопроводи. В повечето случаи тяхната конфигурация е пръстеновидна”, допълни Петкова.

За реализирането на идеята за газов хъб ще трябва да бъдат строени и допълнителни газопроводи, две компресорни станции и рехабилитация на съществуващите. Новите тръбопроводи, които трябва да бъдат изградени, ще бъдат с дължина около 845 км, сочат разчетите на българските институции.

Днес по време на форума в Бояна ще бъде обсъдена възможността Европейската комисия да финансира част от тези дейности, обясни още Петкова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 20 rate down comment 2
nocalled
преди 9 години
откъдето и другите....от трудовата борса
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 8
QUANTUM
преди 9 години
Фен съм на правителството, но да ме прощават, тази Теменужка от къде я намериха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още