Според премиера Бойко Борисов България продължава да бъде най-атрактивната в данъчно отношение страна в ЕС.
„Изкушението да се повишат данъците винаги го е имало, но с много усилия в парламента успяхме да запазим плоския данък. Много внимателно следим плана „Юнкер". Аз не съм против да се дават пари за неща, които след това променят облика и улесняват живота на хората. Лошото е, че хората много бързо свикват с хубавото и го приемат за даденост", каза Борисов, който говори пред Американската търговска камара за приоритетите на българското правителство през 2015 година, цитиран от „Фокус“.
„Изплатихме близо милиард на зърнопроизводителите. Все повече се радвам на синхрона на работата на министрите. Това ми дава оптимизъм, че правителството ще завърши мандата си. Надявам се да проведем местните избори в условията не само на предизборна борба, но да бъде и толерантна и нормална кампания. Най-важното е България да е стабилна, а това е възможно само със стабилно правителство", каза още Борисов.
По думите му последиците от „експеримента Орешарски" са изключително тежки за България. Според него при следващ подобен срив страната може и да няма никакъв ресурс да се справи. „Благодарен съм на ЕК, че седмица след идването на правителството всички фондове бяха размразени“, добави той.
По думите му България вече е доказала, че е от най-стабилните евроатлантически партньори. „Само преди 10 дни Джон Кери на посещение ни върна на мястото ни. България беше изпаднала в тотална изолация. Взе се решение за 4 важни комисии в областта на сигурността, отбраната, енергетиката и културата“, добави Борисов.
Премиерът коментира за пореден път и темата за добива на шистов газ. „Сложихме мораториум, тъй като имаше информационна капания по телевизиите с една чешма, от която излиза огън. Винаги съм казвал на срещите си, че тази тема днес не се коментира, защото веднага ще бъде експлоатирана и използвана".
По думите му България е най-богатата в Европа на шистов газ. Борисов се надява „с това революционно развитие на технологиите да се намери технология, която да гарантира на природозащитниците и на нас самите безопасен добив на шистов газ". Според него именно добивът на шистов газ е помогнал на САЩ да излязат от кризата и да регистрират ръст на икономиката от 5%.
По-рано през месеца темата бе коментирана и от депутатите Мартин Димитров (Реформаторски блок) и Таско Ерменков (БСП – Лява България). И двамата бяха категорични, че България може да добива шистов газ само при доказана безопасност на технологията. Малко по-рано българският посланик в САЩ Елена Поптодорова заяви, че САЩ никога не са отправяли искане към България на държавно ниво за добив на шистов газ.
Според Борисов България плаща най-скъпия газ в Европа. „В момента България плаща около 6,6 млрд. лева за газ и нефт на година. Това показва, че сме добър пазар“, поясни още той.
Същевременно премиерът признава, че е много трудно и дори невъзможно енергетиката на страната да бъде стабилизирана. По думите му сега АЕЦ "Козлодуй" с цените, „които им се дават от независимия регулатор, се източва - взима се на много ниска цена енергията“. Той добавя, че енергийната ефективност на българските сгради и изобщо на потреблението е най-ниска в Европа. Това е била и една от причините за приемането на програмата за саниране на сградите. Според него загубите по мрежата възлизат на около 1000 Мвт, което означава, че единият реактор в Козлодуй работи, само за да покрива загубите в сградите и мрежите.
"В момента имаме реални проблеми с това, че нашата съседка Турция прие да прави "Турски поток", защото, спазвайки европейските правила, отстоявахме Третия енергиен пакет. Този поток, минавайки през Турция, има реалния шанс да изолира България, а страната ни има изградена газопреносна система за над 25 млрд. лв. и това не бива да се допуска да се случи“, заяви премиерът.
По думите му това трябва да е основа на работата на енергийната съвместна комисия между САЩ и България.
България води в Женева дела за милиарди евро, засягащи АЕЦ "Белене". "Сега, доколкото разбирам от срещата на президентите на Турция и Русия в Анкара, съседката ни ще строи четири ядрени руски реактора. Това са теми, по които чака отговор българският народ", каза премиерът, като добави още един въпрос - може ли натовска страна да спомогне България да бъде заобиколена. По думите му този въпрос чака отговор от европейските и от американските партньори.
"Продължавам да считам, че управителят на БНБ Иван Искров носи лична отговорност и не мога да си обясня поведението му да не си подаде оставка. Години наред БНБ беше символ на стабилност и давана за пример, а законът за банковата система може би е най-добрият в Европа. Аз и сега твърдя, че законът ни е много добър", коментира още Борисов.
Според премиера в КФН ситуацията е по-различна. "Повдигнахме темата с пенсионните фондове и от това, което ми докладваха от парламента, за съжаление в много сфери сме прави" заяви Борисов и изяви надежда до две седмици КФН да даде отговор на въпросите, които парламентарната комисия е задала
*Актуализирано в 16,25 часа
преди 9 години и така е и не е така . Просто за бизнес пазар в Бг няма - за добро или лошо , по много причини включително демографски , етнически , политически и т.н. причини . Но Бг се очертава не лошо място за производство което ще става все по видно в следващите години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години За Боко сигурно е така, като виден контрабандист на алкохол и цигари. За нас нормалните люде обаче в тая държава има данъци, данъчета, акцизи и прочие преки и косвени - без особени шансове за връщане на данък, ДДСта (освен ако са в партийна схема за източване). Та на въпроса - твърдо НЙЕ! В България бизнес не се прави. Там се ходи на кръчма :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А в корупционно, правораздавателно, морално, етично и ценностно отношение как е, г-н Борисов? отговор Сигнализирай за неуместен коментар