Плавно покачване на възрастта за пенсиониране в следващите 30 години и повишаване на вноската за пенсия предложи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на днешната първа от поредица планирани срещи със социални партньори и политици за обсъждане на предстоящата пенсионна реформа.
Калфин предлага плавно покачване на възрастта за пенсиониране и за трите категории труд.
За най-масовата трета категория се запазва постепенното изравняване на възрастта между двата пола до достигане на 65 години, след което ще се включи автоматичен механизъм на нарастване в зависимост от продължителността на живота.
Повишаването на възрастта и стажа за мъжете от трета категория труд ще бъде с по два месеца през 2016 г. и 2017 г., а след това с по един месец годишно до достигане на 65 години през 2029 г. При жените се залага увеличение с по 2 месеца на година до 2037 г.
Достигането на пенсионна възраст за втора категория труд се предвижда да бъде три години преди трета, а за първа – осем години преди трета.
При първа и втора категория труд се запаазва точковата система за повишаване на възрастта, уточни Калфин.
Той коментира, че това е възможно най-плавното покачване на пенсионната възраст. Работодателите са поискали по-стръмна скала, а представителите на политическите партии са били на позиция, че е необходимо покачване на възрастта.
Според Калфин предложението ще стабилизира пенсионната система и тя ще стане автономна от републиканския бюджет. Освен това ще се даде възможност за по-адекватен коефициент на заместване, посочи той.
В обсъждания пакет е записано, че ще има и възможност за предсрочно пенсиониране с по-ниска пенсия.
Увеличение на пенсионните вноски
За следващите 12 години се предлага осигурителните вноски да нараснат с общо 4,5 процентни пункта, като от тях 3,5 процентни пункта е повишението на вноската за пенсия и 1 п. п. на фонд „Безработица“. Те ще нарастват през година с по 0,5 пункта и 0,2 пункта съответно.
Това ще освободи до 2027 година 200 млн. лв. годишно, а с натрупване над 1 млрд. лв. в НОИ, каза Калфин.
Работодателите не са били съгласни с това предложение, синдикатите са го подкрепили, а депутатите са имали смесена позиция.
Вицепремиерът коментира, че няма да се търси съгласие по отделните въпроси, а по общата реформа.
По отношение на максималния осигурителен доход на първата консултация със социалните партньори и политиците е предложено повишаване през годините, но в крайна сметка не е постигнато единно съгласие.
Калфин разясни още, че относно осигуровките за земеделските производители, които в Бюджет 2015 бяха вдигнати от 240 на 300 лв., е имало идея бюджетът да подпомогне земеделците или осигуровката да се обвърже с минималната пенсия.
Обсъжданият днес документ е публикуван в Twitter профила на Министерството на труда.
Планира се срещите в социалното министерство да се провеждат всеки вторник до постигане на съгласие за пенсионната реформа. Днес не беше постигнато абсолютно единодушие по нито една от разискваните теми.
Допълнително ще бъдат разисквани останалите параметри на реформата, свързани с три теми: универсалните пенсионни фондове, ТЕЛК-овете и въвеждането на пенсионна възраст за специалните ведомства.
Темата за пенсионната реформа може да следите тук
преди 9 години ограбването продължава с пълна сила и по турско не е било такова нещо....40 годин плащаш за пенсия после я дожевееш до пенсия я не и къде отиват тез пари?в офиса на мерцедес и ауди да се возат политиците с нови лимузини отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ами аз ако не искам висока пенсия, а искам докато съм по-млад да харча повече пари, какво правим, а? Кой е Калфин или синдикатите, че ще го решават това вместо мен? С какво право? Те за Господ ли са се взели?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Като цяло това е пътя за прехода и реформата при пенсионната система:1. Покачвамне на възрастта. Няма начин, народът ни живее все по-дълго, така че и вързрастта следва да се покачва, докато минем средноевропейските стойности.2. Покачване на вноските. Ами трябва да се събират пари за да има пенсии, нормално е.3. Даване на свобода на хората да си местят вноските към НОИ, трябва да се позволи за да е нормален пазара.Нека поне тези 3 точки да изпълним за да дадем началото, после ще е по-лесно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А да ти се разгони фамилията Калфинска не щеш ли?Кой луд ще внася повече за ченгета с по 20 заплати накуп и ранно пенсионирани + ***? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Калфин, Калфин, защо не си остана в Брюксел?.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако някой си мисли, че някога в България НОИ няма да се субсидира от бюджета, значи изобщо няма никаква връзка с реалността. Калфин и другите там мислители да не си мислят, че с увеличаване на възрастта и вноските на трета категория ще си решат проблемите, показва че са поредните които просто си чешат езиците и замазват очите на хората, че правят някакви реформи, а то си е поредния товар върху хората "трета категория" разбирайте го както в прекия така и в преносния случай. Да ама не са познали до 10 години броя на хората "трета категория" ще е с 15 % по-малко и всичките им сметки пак ще са в канала, тогава просто пенсии ще има само за полицаи, военни и хора работили по министерствата, другите просто ще се спасяват който както може. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Всички реформи в тази сфера се ограничават до покачване я на стажа, я на възрастта, я на вноските.Интересно що му викат реформа след като си е чисто покачване на едни параметри и чиста пр***авка на нормалните хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар