IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Затвор за укриване на осигуровки и Конституцията

Смисълът на полагането на труд не е в осигуряването и това е както интуитивно вярно, така и припознато в конституцията ни според ИПИ

17:43 | 28.12.14 г. 21
Затвор за укриване на осигуровки и Конституцията

В края на миналата седмица парламентът гласува закона за държавния бюджет за 2015 г., в който, вече по традиция, се промъкнаха десетки промени в други закони. Една от тях облича в правна норма отдавна предлаганата идея да се въведат строги наказания за работодатели, които укриват и/или не плащат осигуровки, включително и затвор.

„Облеклото” е с промени в Наказателния кодекс, пишат в свой коментар Десислава Николова и Петър Ганев от ИПИ.

Идеята за затвор за укриване/невнасяне на осигуровки периодично се появява в публичното пространство последните години – общо взето винаги, когато стане въпрос за сивата икономика и борбата с нея или пък за промени в пенсионната система, които евентуално да помогнат за свиването на дефицита в разходопокривния стълб.

Законът за бюджета все още не е публикуван в Държавен вестник, но все пак в доклада на бюджетната комисия може да се види предложението за промяна в НК. Накратко, работодателите носят наказателна отговорност, ако избягват установяването или плащането на осигуровки. Ако дължимите осигуровки са над 12 000 лева, работодателят го грози затвор от 2 до 8 г. и конфискуване на част или цялото имущество.

Сходен текст за промяна на НК беше обсъждан през януари тази година, като тогава той в крайна сметка не беше гласуван в парламента. Коментарът ни тогава остава релевантен и към гласувания текст в петък, затова и го препечатваме без промени по-долу.

През годините имаме няколко решения на Конституционния съд, които до голяма степен изчистват този въпрос. Накратко, КС вече се е произнасял, че правото на труд стои по-високо от правото/задължението на обществено осигуряване. Ето например един цитат от решение на Конституционния съд от средата на 2012 г. (Решение 7/2012), когато беше обявен за противоконституционен новоприет текст в Кодекса на труда, според който работникът следваше да бъде глобяван, ако работи без сключен трудов договор:

„... трудът в случаите на предоставяне на работна сила без да е сключен договор също е труд, който се защитава от чл. 16 и чл. 48 от Конституцията. Неговото полагане не следва да бъде толерирано, но и не може да бъде наказвано.”

Този текст, разбира се, се отнася до работниците, но все пак показва общото тълкувание на Конституцията, че правото на труд е изконно и не следва да се ограничава, било то и в опит да се ограничи сивата икономика. По-важното в случая решение на Конституционния съд е от 2000 г. (Решение 14/2000 – свалено от сайта на КС), когато се тълкува именно криминализирането на неплащането на осигуровки. В това решение конституционните съдии коментират правото на труд и правото на обществено осигуряване, като дават приоритет на правото на труд:

„При създаването на законовата уредба законодателят е длъжен да съобрази различието в целта и функциите на трудовото възнаграждение и целта и функциите на общественото осигуряване. Докато трудовото възнаграждение служи за ежедневно, актуално задоволяване на насъщните нужди на работника и неговото семейство (храна, подслон, лекарства), общественото осигуряване е насочено към задоволяване на такива нужди в един бъдещ, несигурен момент (пенсиониране, болест и пр.). Очевидно, ако гражданинът не получи днес заплатата си, за да се нахрани, вероятността да доживее до пенсия намалява.”

Забележете, че конституционните съдии не се притесняват да противопоставят двете „права”, тоест изконното право на труд и задължението (написано „право” за благозвучие) за обществено осигуряване. Текстът продължава така:
„...фактическата конкуренция, която възниква между правото на труд и на минимално трудово възнаграждение, от една страна, и правото на обществено осигуряване, от друга страна, законодателно може да бъде решавана само в полза на първото...”

Казано по друг начин, родната конституция припознава като неотменимо правото на труд и трудовото възнаграждение, като всичко друго е второстепенно – дали има договор, дали са платени осигуровки и т.н. В този смисъл, не може полагането на труд да води до лишаване от свобода – смисълът на полагането на труд не е в осигуряването и това е както интуитивно вярно, така и припознато в конституцията ни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:47 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 1 rate down comment 0
tsanko stefanov 2
преди 9 години
Абе ти изобщо четеш ли се какви идиотизми бълваш........?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 0
STRAHO
преди 9 години
"Самата СПРАВЕДЛИВОСТ ни разделя."Така е. Малко са хората които могат обективно да съдят! Много са тия които бъркат личната изгода със справедливостта. Аз затова се смях на глас когато Станишев коментираше по медиите как изчезнал страха за бизнеса /от правосъдие/, как бизнеса тръгнал във възход. Той човека имал предвид, че на неговия и на кръговете около властта бизнес им тръгнало и не се плашат вече от закона! Да се чуди човек защо така катастрофираха на изборите! :))))) Такава е БГ нагласата за справедливост и обективност. Съди се по личния успех. Няма лошо ако болшинството от сънародниците ни имат такъв. Но това не е истина просто. Истина беше само за малцина "тръгнали си доволни и по богати" от краткото си управление. А България !??? Тя става все по бедна и *** държава. Да там на запад те гонят за да изпълнят задълженията си по договор. Тук в БГ не се притесняват от закона. Тук съда е ООД !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 0
STRAHO
преди 9 години
:D Е трябва някак да се филтрират паразиттите ! Съгласен съм с теб за това императоре! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 0
draifuss
преди 9 години
Промените в НК противоречат на Конституцията така, че осъдени няма да има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 2
Императорът
преди 9 години
Страхов, явно не разбираш, че тия пари, които ни дерат чрез осигуровките отиват в голямата си част за циганорите. Ако спрем да ги храним, с тях е свършено, докато ги развъждаме, все по-страшно ще става.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 29 rate down comment 2
Ricco
преди 9 години
...Напомням какъв е размера на "данък труд" (осигуровки + подоходен данък) у нас: за повечето работещи, на всеки 100 лева чист разполагаем доход се дължат още 47 лева "данък труд". Отделно (допълнително) са косвени данъци като ДДС, акцизи, такси и т.н. и така в крайна сметка държавата прибира повече от половината от дохода на повечето работещи (репресия, която в допълнение към другите неуредици води до там, че все по-малко хора да искат да останат тук). И въпреки това, на държавата никога не й е достатъчно, всяка година иска все повече и повече, а допълнително трупа и дългове (които ще се връщат пак от данъци).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 26 rate down comment 7
Ricco
преди 9 години
Крайно време е това изкуствено счетоводно деление на осигуровките, така наречено "между работник и работодател" да бъде премахнато и цялата осигуровка да си се води за сметка на работника. Няма как по друг начин работниците да осъзнаят, че колкото по-големи са осигуровките, толкова по-малък им е реално разполагаемия доход. Няма как и по друг начин да осъзнаят, че по същата причина, когато става въпрос за пари, синдикатите са враг номер едно на работниците. Няма друга съсловна организация, която да иска по-големи данъци за своите членове - всички съсловни организации лобират за по-малко или никакви данъци за дейността на членовете си и само и единствено синдикатите са тези, които искат членовете им да плащат колкото може повече данъци (наречени за благозвучност "осигуровки"). Това е световен икономически и социален парадокс, който води до репресия върху най-важното човешко право - правото на труд и правото за разполагане с резултатите от този труд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 21 rate down comment 1
remarek
преди 9 години
Със специален закон ли трябва да се реши как и защо работодателите трябва да плащат възнаграждения? Самата СПРАВЕДЛИВОСТ ни разделя. В Испания работих половин година без никакви документи, а работодателя ме гонеше да ми плати заработеното, та и извънредните. Как той може? Възпитание? Морал? Ясно е,че при солидарния пенсионен модел са задължителни СОЦИАЛНИТЕ осигуровки и затова са нужни наказания за неплатени такива. Но здравното осигуряване не приемам да е задължително като по Конституция то е ПРАВО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 4
STRAHO
преди 9 години
Изобщо що за глупава философия е това да се дели нацията на работници и работодатели!!!!????? Вместо това и едните и другите трябва да се борят за възможно най справедливи ПРАВИЛА И НОРМИ и да ОТСТОЯВАТ спазването им. В противен случай днес може и да си от едната страна на барикадата а утре от другата. Кой тогава, ако не справедливия закон би ни защитил? Ток не иде реч за социализъм или капитализъм а за СПРАВЕДЛИВОСТ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 9
STRAHO
преди 9 години
"Щом там осигуряването е определено като ПРАВО, то не може да бъде ЗАДЪЛЖЕНИЕ"====Когато съществува ПРАВО, съществува и ЗАДЪЛЖЕНИЕ по него! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още