Няколко неща са притеснителни в идеята да се прехвърлят пари от частните пенсионни дружества в държавния фонд, но преди всичко проблемът е за съдбата на парите на осигурените. Тези хора ще бъдат лишени от допълнителна пенсия в бъдеще, ще настъпи хаос в системата, тръгва се към разрушаване на българския пенсионен модел, защото за пореден път ще се разруши доверието в пенсионата система.
Това заяви в ефира на Bulgaria On Air Никола Абаджиев, председател на Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) по повод на предложението, одобрено от правителството и синдикатите, което дава право на родените след 31 декември 1959 . на свободен избор дали да се осигуряват и в универсален пенсионен фонд (УПФ), или изцяло само в Държавното обществено осигуряване.
Абаджиев предположи, че ако предложението бъде прието, ще има различни форми за натиск върху осигурените в частните фондове лица да изберат държавния фонд. Той поясни, че поправките предвиждат свободен избор само един път. Тоест ако един млад човек, който стъпва на пазара на труда, не е взел решение в кой фонд да избере – частния или държавния, остава завинаги в държавната обществена система автоматично. Изборът се дава само веднъж, после не може да се промени, каза Абаджиев.
Председателят на БАДДПО посочи, че вторият стълб е част от системата, защото осигурява допълнителна пенсия на хората. „А тези милиарди, за които някой мечтае, са в държавната система и под една или друга форма хората ще ги получат”, посочи той.
Според експерта проблемите на първия стълб не трябва да се прехвърлят към втория – а именно ниските доходи, ниските вноски и дефицита. Не е редно и да се противопоставят двете неща, които са едно цяло, защото те са част от единната система, каза още Абаджиев. Той допълни, че за да могат хората да разчитат на достойни пенсии в бъдеще, трябва да работят и трите стълба на пенсионното осигуряване, а не да се ликвидират.
По думите на Абаджиев няма точни разчети за сумата, която ще се прехвърли евентуално от втория стълб към първия. Той коментира, че тези 7 млрд. лв, които са натрупани във втория стълб, са инвестирани в икономиката и парите работят за хората и се връщат по сметката им. Освен това доходността по тези сметки е над 6%.
Ще се наложи фондовете да продават активи, ако се наложи това прехвърляне, каза още той и допълни, че голяма част от ресурса е инвестиран в дългосрочни инструменти.
Абаджиев изрази надежда, че идеята ще отпадне. Той съобщи за приета от асоциацията декларация, която ще бъде връчена на партиите с обяснения за последствията от това решение. Абаджиев предложи най-малкото промяната да бъде отложена за решение заедно с пакета от мерки за промени в пенсионната система до края на март, а не сега изведнъж и изненадващо.
Още новини вижте в сайта на Bulgaria On Air
преди 9 години Харесва ми дефиницията ти - Губиш - Губиш, при руската рулетка може и да спечелиш :-)Принципно трябва да се разреши човек сам да избира схемата си за пенсионно натрупване - ако иска да си депозира парите в банка и да не ги пипа 30 години, ако иска да купува ДЦК, ако иска да си купува акции или да ги даде на фонд да му ги управляват но избора трябва да е пълен. ПФ имат резултати такива каквито практически всеки може да постигне сам още повече че няма да плаща такса управление от което моментално вече е с по добър резултат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Понеже ми направиха впечатление предишните коментиращи, искам да ви задам един въпрос.В статията се споменава, че средната годишна доходност на частните фондове е 6% (което я прави по-висока от банковите депозити). Каква според вас е доходността на парите депозирани в НОИ?Жокер: В предишния ми коментар се крие част от отговора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 24 часа обръща внимание на още един нюанс:"Освен това, веднъж попаднал в НОИ, човек няма да може да си прехвърли осигуровките и натрупаните по личната партида средства обратно в частен фонд. Причината е, че в НОИ средствата от осигуровките няма да се трупат в лична партида, а ще влизат в солидарния фонд, обясниха експерти от правителството, които са участвали в писането на текстовете." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Това се вика избор: дали да харижеш парите си на частен фонд или на държавата. Ситуацията в луз-луз, обратното на уин-уин. Демек, казано по народному руска рулетка. Каквото и да избереш губиш. Човек трябва да се цели да избере по-малката загуба, по нашенски.Предния път Бойко имаше тлъст резерв от предните + парите на здравната каса кътани с години.Сега опряхме до парите на пенсионните фондове, кво да се прави криза. А и борд имаме да крепим, че и той май е взел-дал ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Жалко, че забрави да обясни, какви са таксите в тези фондове и коко хора са получили пенсия от тах до сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар