Сред документите за проекта „Южен поток“, с които днес се е запознал премиерът Бойко Борисов, не фигурира и не е подписан дългосрочен газотранспортен договор, стана ясно от прессъобщение на кабинета.
Освен това се оказва, че няма и завършен финансов модел по проекта. И двата документа са пряко свързани с изясняване на ползите за България от изграждането на газопровода на българска територия.
Именно темата за финансовите ползи на България от преминаването на проекта през страната е сред най-разискваните през седмицата, след като в понеделник руският президент Владимир Путин обяви в Истанбул, че проектът ще заобиколи България, поради което страната ще загуби по 400 млн. евро годишно от транзитни такси.
Припомняме, че по време на последното заседание на кабинета в сряда Борисов нарежда на енергийния министър Теменужка Петкова да му представи всички договори по проекта и резюме от тях. „За да мога да отговарям в парламента, като ме питат, а не да „клепам с уши” като Орешарски и да викам „не съм го чел” или „не ми го дават”, което не ми отива”.
Петкова е възложила събирането на всички договори и споразумения по проекта, които са ѝ били предоставени от Българския енергиен холдинг и от дружеството „Южен поток България“.
Припомняме, че през лятото вече бившият директор на БЕХ Иван Йончев обяви, че се очаква България да получава приходи от газопровода още през 2019 г. "Все още няма яснота как точно ще бъдат формирани дивидентите и какви ще са те. Това ще стане ясно след подписването на газотранспортното споразумение", каза тогава той.
Като следваща стъпка сега Борисов е разпоредил на енергийния министър Петкова и на икономическия министър Божидар Лукарски да изготвят в кратък срок и да му предоставят правен, икономически и финансов анализ на събраните документи.
Очаква се той да бъде представен от България на редовното заседание на Съвета на ЕС „Транспорт, телекомуникации и енергетика”, част „Енергетика”, което ще се проведе на 9 декември в Брюксел. На него България ще заяви, че подкрепя проекта, но при пълно спазване на европейското законодателство, уточни в сряда по време на заседанието на МС вицепремиерът Меглена Кунева.
Припомняме, че темата за "Южен Поток" бе ключова по време на дискусиите на премиера Борисов в четвъртък в Брюксел.
"Европейското семейство ще подкрепи България, за да се намерят решения на геополитическите предизвикателства. Ние няма да допуснем страната ви да бъде шантажирана и изнудвана", заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер на съвместната си пресконференция с българския премиер и еврокомисаря Кристалина Георгиева в Брюксел. По думите му България и Комисията работят добре заедно по отношение на газопровода „Южен поток“. Неразрешените въпроси според него не са непреодолими. "Южен поток" може да бъде построен, условията са ясни, няма нищо ново. Топката е в полето на Русия, подчерта още Юнкер.
преди 9 години Ха да видим какво ще разбере от тях и кой ще му го обясни така, че да му светне за какво става дума? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Чак сега ли Борисов се запозна с документите???? Досега не ги ли беше намерил? И какво разбра от тях, като "се запозна". Или друга мутра до него, също неграмотна трябва да му обяснява нещо? Позор! Срам ме е от такива "политици". А другите мекерета като Кукуневица, кри Сталинка и т.н. на софрата ЕС повтарят като папагали дитирамби срещу Русия. Русия не ви е виновна. Вие сте за тотална смяна и то отдавна. Как Орбан си знае интереса на Унгария? Та там по-големи комунисти ли са от нашите управници - един до един са все бивши комунисти за разлика от Орбан. Отврат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар