IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Каролев: Трябва да стане законен извънредният труд над 150 часа годишно

Регулациите в момента разрешават много малко допълнителни работни часове, заяви съветникът на икономическия министър

09:55 | 21.11.14 г. 27
Каролев: Трябва да стане законен извънредният труд над 150 часа годишно

Да се създаде законова възможност, ако човек иска, да може да работи над 150 часа годишно извънредно. Това предлага икономистът Владимир Каролев в качеството си на съветник на новия министър на икономиката Божидар Лукарски в интервю за в. „24 часа“.

„Има регулации за извънреден труд, но те разрешават много малко допълнителни часове. Така работодателят не може да каже на хората си - ако искате повече пари, можете да работите повече. Ще го глобят.“, аргументира предложението си Каролев.

Той коментира, че секторни политики, които спират икономическата активност, не трябва да са работа на социалното министерство. „Вижте спора за коледни добавки при свръхдефицитен бюджет! Искам това да бъде усилие на целия икономически екип - по-малко държава в икономиката. Бедността на една държава започва от това изкривяване - от оправянето на едни за сметка на други, през държавата. Това ликвидира мотива да работя повече, за да имам повече“, допълва той.

Запитан как вижда икономиката догодина - с ръст или в рецесия, Каролев отговаря: „Няма да има рецесия в Европа. "Немският локомотив" излъчи сигнали за рецесия едно тримечесие, очаквахме тревожно второто - но няма негативни сигнали. Нашият ръст е нисък, но го има. И любимият ми пример, който давам винаги, когато се говори за болезнени реформи - когато те са болезнени, но кратки, дават силен тласък на ръста. Посочвам Ирландия - 7% ръст тази година“, казва той.

Каролев коментира, че "имаме даже много икономика". И дава пример с последните данни от НСИ - за 9-те месеца на годината има ръст на икономиката от 1,4%, има, и то за първи път от много години, ръст на заетостта, износът расте. И много важно - на спестяванията, посочва той. И допълва, че според безспорна икономическа формула единственият сигурен начин да има ръст на икономиката е спестяванията да растат и от там инвестициите. А не както много "разбирачи" твърдят, че това било лош сигнал“.

По повод ремонта на Бюджет 2014 той заявява, че един от проблемите с бюджета ни е, че започва да се прави отзад напред - вижда се колко пари искат министрите и после се мисли как да се осигурят със съответни приходи. Дано Владислав Горанов преобърне това“.

Относно критиките към Божидар Лукарски, когато стана ясно, че ще оглави икономическото министерство, Каролев каза, че ги приема като "приятелски огън". Той допълва, че разделянето на мегаминистерството на три (икономика, енергетика, туризъм) е добра.

Като съветник Каролев декларира, че има намерение да помогне на министър Лукарски за реални действия в създаването на по-добра среда за бизнеса. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 4 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Даже, като чета текст писан от Каролев, постоянно си го представям , как се облизва. Това от лакомия ли неговото , от какво е ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 1
mathematician
преди 9 години
Или другия класически пример е ИТ сектора.Конкуренцията между работодателите е толкова голяма, че освен че заплатите растат до небесата, самите служители предпочитат за започват работа във фирми, които спазват трудовото законодателство. Просто щото имат избор да изберат къде да работят.Да не говорим че някои фирми дават и по-големи социални придобивки, отколкото залегнали в законите. Примерно САП дават 30 дена годишен отпуск.И там няма грам държавни регулации. Няма никакви изисквания да отвориш такава фирма, нито пък да работиш на някоя от позициите. Има хора, завършили съвсем друго и занимаващи се с програмиране.Единствената роля на държавата беше при бай Тошово време, че инвестира в образованието на тези хора.Така че въпросният модел според мен е много лесно приложим и в други сфери. Достатъчно е държавата да инвестира в образование и после да остави хората да се оправят помежду си без много много да им се бърка, кой колко отпуска ще взема и кой колко ще работи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 0
nobel
преди 9 години
Според мен не е от държавата. Защото ако беше от държавата какъв е проблема това, което е направено добре в един регион да бъде направено навсякъде. Според мен добрите примери са по-скоро ВЪПРЕКИ държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 1
mathematician
преди 9 години
Примери име, ама да има някой да ги гледа.Шивашките цехчета дето задържат заплати, работи се много и се плаща малко още си ги има. И държавата нищо не може да направи по въпроса, щото ако ги затвори хората остават без работа.От друга страна в Пещера успяха да развият добра обувна промишленост, а в Асеновград пък има една камара фирми дето шият сватбени рокли (а и не само). Не съм чул в тези региони да има проблеми със заплащане и голямата експлоатация.Ама не знам дали е от държавата или от конкуренцията между работодателите. :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 1
nobel
преди 9 години
Всъщност имаме опит и то доста еднозначен какво се случва когато няма държава. И е точно от нашите ширини и не беше много отдавна. Спомняте ли си албанците като си набиха милиционерите, свалиха им униформите, след което нападнаха казармите и си откараха танковете по дворовете. Всички имаха поне по един калашник и си стреляха с него на воля. Та по това време в Албания около една година изобщо нямаше държава - в смисъл на държавни институции. Не мисля, че се случи нещо кой знае колко лошо. Припомнете си го този момент. Беше точно след като им изгърмяха пирамидите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 1
data
преди 9 години
в случая си прав , но либерални отношения не означават беззакония . Но темата не е особено подходяща за коментари от този сорт защото КТ е един доста добре написан и балансиран нормативен акт . Дори може да кажем че е доста либерален
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 9 години
има, има... трудово-правните отношения в Българи не започват на 9.IX.1944 г. Потърси малко инфо за отношенията работодател-наемник в селското стопанство и фабриките преди тази дата, осведоми се за условията на труд в тютюневите фабрики, в кожарските, щото то само това е била българската индустрия тогава - работен ден, отпуски, болнични... опа, това какво беше?! хахаха!В Турция и до днес, в по-голямата си част от територията, в трудовоправен аспект са още в 18 век - има закони, ама там още не са чували за тях! Поразпитай и някои нашенци, рботили на някой грък с пряко договаряне по селата, за какво става дума... хахаНо по-лесно е да си спомниш годините, когато ни налазиха турските и гръцките "инвеститори" със шивашки цехове и други подобни либерални проекти... хаха! В районите, където това се случи, държавата се свеждаше до местния каймакамин на ДПС - единствената партия, официално етикирана като либерална, демек - държавата в кьошето! хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 11 rate down comment 1
data
преди 9 години
А по темата - Иван Нейнков има много добро предложение да се напише нов КТ за малките фирми или да се вмъкне отделна глава в съществуващият КТ . Няма логика предприятие с 5 и с 500 човека персонал да спазват еднакво законодателство . Когато облекчат регламентите за фирми с до 50 човека персонал , тогава ще има ръст на икономиката и спад в безработицата в тая държава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 9 години
Няма исторически опит , но със голяма държава има достатъчен такъв и е доста еднозначен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 9 години
А без държава по нашите ширини имаш ли идея как изглеждат нещата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още