IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ: България има макроикономическа стабилност, но трябват и реформи

Страните от ЦИЕ, предприели по-рано смели реформи, са възнаградени с по-бързо възстановяване и конвергенция на доходите със западните страни

10:51 | 12.11.14 г. 17
МВФ: България има макроикономическа стабилност, но трябват и реформи

България е на едно от първите места в Югоизточна и Централна Европа по макроикономическа стабилност, което е много важно за постигане на икономически растеж, но не е достатъчно. Необходимо е страната да положи усилия и да предприеме важни структурни реформи, за да има икономическа конвергенция и да достигне стандарта на живот на Западна Европа. Това коментира пред БТА Гилермо Толоса, постоянен представител на Международния валутен фонд (МВФ) за България и Румъния.

Толоса, заедно с Джеймс Роф, постоянен представител на МВФ за Централна и Източна Европа (ЦИЕ), представиха у нас книгата на МВФ "25 години преход - Пост-комунистическа Европа и МВФ".

Има достатъчно доказателства за тясна връзка между реформите и конвергенцията, дори и ефекта от проведените реформи да не се материализира веднага, посочи Толоса. Джеймс Роф също отбеляза, че страните от ЦИЕ, които по-бързо след 1990 г. са предприели кардинални структурни промени, дори и да са загубили някои свои икономически сектори и производства, са спечелили нови и икономиките им като цяло са започнали да се развиват по-бързо.

През последните 25 години бяхме свидетели на драматична трансформация на европейските бивши комунистически страни в част от глобалния свят, посочи Джеймс Роф. Той отбеляза, че сходно за всички страни е изпадането им по-рано или по-късно в период на висока инфлация и рецесия вследствие на разпадането на старите икономически свързаности.

Степента на загуба на производителност на икономиките и времето, което е било необходимо за връщане към икономически растеж и овладяване на инфлацията обаче е много различно за различните държави от ЦИЕ, показва прегледът на МВФ. Очевидно е, че страни, предприели по-рано смели реформи, са възнаградени с по-бързо възстановяване и конвергенция на доходите със западните страни, коментира Роф.

Годините от 1990 г. до 2000 г. са трудни за всички посткомунистически държави

Като цяло годините от 1990 г. до 2000 г. са трудни за всички посткомунистически държави, а някои като България преминават период на хиперинфлация.

В контраст с турбуленциите от първата декада на прехода, страните от ЦИЕ през периода 2000 г. - 2006 г. отчитат забележителен растеж и стремително настигат икономиките от Западна Европа. Средният процент на растеж за региона е 6% и никоя от страните не расте с по-малко от 3% на година, което е много повече от растежа на БВП, постиган някога преди или след това от тези държави. За съжаление, стремителният икономически растеж е много дебалансиран, движен в повечето страни основно от увеличеното кредитиране в сектора на строителството, коментират експертите на МВФ.

ЦИЕ усеща през периода 2000 г. - 2006 г. прилив на значителни чуждестранни инвестиции и особено за страните, присъединили се към ЕС през този период, конвергенцията със Западна Европа се увеличава съществено. Чужди банки, собственици на повечето банки в региона, предоставят провизии и ноу-хау на дъщерните си банки в ЦИЕ. Кредитирането се увеличава, като в България например ръстът му достига 30% на година, докато в същото време дефицитът по текуща сметка се увеличава в двуцифрена стойност.

Именно поради дебалансирания си растеж регионът понася тежък удар при настъпването на световната икономическа криза, отчита анализът на МВФ.

Годините след 2008 г. се характеризират с бавно възстановяване. Повечето страни след първоначалния свръхдефицит на икономиките си поемат по пътя на фискална консолидация, страдайки обаче от твърде бавен растеж.

Последна актуализация: 08:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 3 rate down comment 2
misanthrope
преди 9 години
Именно, и Унгарците се издъниха с трясък, поляците просто са огромни и трябва много МНОГО и пари и време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 2
misanthrope
преди 9 години
Обяснявам1) През някоя си година, през средновековието един чешки крал се събужда осенен от идеята, че от чехите и *** за зеле не ставаИзселва ги от Прага и кани да дойдат немци :D2)Чехия Е и винаги е била сърцето на Европа. Бохемия. Там са творили велики учени, музиканти, поети3) Съседство с Австрия и Гермяния. Каквото и да си говорим, трансграничната икономика си е... е съседна Словакия е сравнително добре, щото цялото население работи в АвстрияТа..Традиции+локация+далновидно управление
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
е то това се покрива с това което мизантропа каза. Макар,че (съгласен съм с Мизантропа) Полша я спасява само това, че е голяма
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 4
data
преди 9 години
По скоро Стара Европа раздели новите страни от Източна Европа на 3 групи : в едните наля инвестиции и ноу хау ( полша , чехие и унгария ) в Бг и Ромъния по малко от всичко , а останалите ги прати в трета глуха да чакат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
Обясни що и Чехия точно-те и в соца са си били по-добре от нас. И заводите Шкода не са в Плачковци, а в Пилзен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 3
misanthrope
преди 9 години
А, да, да не забравя да включа тук и Източна Германия. И те си признават вече, че въпреки сливането със западна, продължават да са пълна скръб
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 5
misanthrope
преди 9 години
"страните от ЦИЕ, които по-бързо след 1990 г. са предприели кардинални структурни промени, дори и да са загубили някои свои икономически сектори и производства, са спечелили нови и икономиките им като цяло са започнали да се развиват по-бързо."КОИ СТРАНИ моля? Имена. Я коментирай Унгария г-н Толоса. Защо унгарците си избраха Орбан и си искат Русия, след 25 год.? ТОТАЛЕН ПРОВАЛРумъния? България? Словакия? КОИ?Една Чехия, всичко останало е скръб.Поляците растат мощно, верно е, но продължават да са бедни. Като си огромна бедна държава, е лесно да растеш мощно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още