IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трябва ли да се повишава вноската за здраве?

Здравната вноска не е адекватна за пакета услуги, който покрива, смятат лекарите, за пациентите ползите от повишаване са спорни

10:53 | 06.11.14 г. 39
Трябва ли да се повишава вноската за здраве?

Лекари и пациенти се разминаха по въпроса за повишаване на здравната вноска, стана ясно от дискусията между Димитър Петров, експерт в Българския лекарски съюз и Иван Димитров от федерация "Български пациентски форум" по БНТ.

От една страна медиците от Българския лекарски съюз (БЛС) настояват още от догодина вноската за здраве да се повиши, защото в момента тя не е адекватна за пакета здравни услуги, които покрива. От друга страна представителят на пациентите не вижда полза от повишаването на осигуровката, защото липсва контрол при разходването на средствата.

За лекарите вариантите са или да се намерят повече пари, или да се свие този пакет услуги, което значи да се лекуват по-малко заболявания с по-малък обхват.

Димитър Петров обаче уточни, че преди да се премине към повишаване на вноската, трябва да се реши въпросът с това държавата да внася пълния размер на вноските за лицата, които осигурява, а не наполовина, както е в момента. БЛС предлага това да става плавно в продължение на няколко години, но този процес да започне, защото България има най-ниския процент на здравни вноски в Европа. Той даде пример с Германия, където тя е 14,7%, а в повечето европейски страни – в порядъка между 11 и 15%.

Ако вноската бъде вдигната с 4 процента например, качеството на здравните услуги ще бъде много-по високо, заяви Петров. Според него с повишаване на здравната вноска ще получаваме по-добро здравеопазване.

„Здравето и здравното осигуряване са скъпи дейности навсякъде по света“, заяви експертът от БЛС. Той обясни, че по-доброто здравеопазване ще се изразява в по-добър достъп, защото сега направленията не стигат, в по-широк обхват на лечението, по-добри диагностични методи на лечение, по-мотивиран персонал, който ще спре да напуска държавата.

От своя страна Иван Димитров от федерация "Български пациентски форум" смята, че не трябва да се вдигат здравните вноски. „Българският пациент през последната година горе-долу два пъти повече е платил от джоба си под масата, отколкото държавата е дала“, заяви той. Според него държавата като най-некоректния платец трябва да започне да си изпълнява задълженията. Едва след това да се говори за повишаване. Дори с 20 процента да се повиши вноската, проблемите пак остават, категоричен е той.

Димитров смята, че първо трябва да се помисли за контрол върху събираемостта на вноските, който сега е неефективен. Ако това се случи, може да се окаже, че ще се появят близо 1 милиард лева в системата, заяви той. И допълни, че докато здравеопазването не се превърне в национален приоритет, колкото и пари да се дават, те пак ще изтичат някъде.

Петров пък посочи, че това е свързано с увеличението на парите за здраве, заделяни от БВП. Сега у нас за здраве се заделят 4%, а в Европа са 7%-8%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 20 rate down comment 4
data
преди 9 години
Трябва да се отрежат всички възможности за заобикаляне на солидарния модел . От там именно са големите течове - не от преразходите . Реално сегашната система задължава около 2.5 млн. работещи да издържат 7 мил. население + тия дето са в чужбина и периодично се завръщат да си правят скъпите манипулации на гърба на осигурените срещу скромната сума от 554.40 !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 35 rate down comment 3
misanthrope
преди 9 години
"Ако вноската бъде вдигната с 4 процента например, качеството на здравните услуги ще бъде много-по високо, заяви Петров."Колко по-високо? А качеството ПЕТров на кило ли го мерите или на метър? Вноската може да се вдигне, когато поне получим това, за което плащаме. В момента, плащаме нещо, получаваме горе-долу нищо. Като почнем да плащаме нещо и да получаваме нещо, ще се съглася да плащам двойно за да получавам двойно. В момента ако платя двойно, ще получа два пъти повече нищо. ТЦ! Не ме урежда, сори
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още