На основа на данните от анализа, оценката и заключението на одиторските фирми за размера на необходимите обезценки (4,2 млрд. лв. - бел. ред.) се очаква КТБ да отчете пред управление „Банков надзор“ на БНБ отрицателен собствен капитал.
Това се казва в доклад за действията на БНБ по казуса с КТБ, представен днес в парламента, който констатира, че изводите от проверката на централната банка съвпадат с тези на одиторите и нейният доклад също заминава за прокуратурата.
С представянето на доклада УС на БНБ призовава народните представители да бъде създадена временна комисия с участието на всички парламентарно представени сили, която приоритетно да обсъди казуса около КТБ още със започването на деловата работа по структурирането на 43-тото Народно събрание.
Всички направени констатации и заключения в доклада от проведената надзорна инспекция от БНБ в периода 7 юли – 14 октомври 2014 г. потвърждават изводите, направени в резултат на докладите на трите одиторски компании от 20 октомври 2014 г. за анализ и оценка на активите на КТБ АД, а именно, че контролните и ръководни органи на банката са прилагали порочни банкови и бизнес практики, като в продължение на години са представяли неверни и подвеждащи финансови и надзорни отчети, се казва в днешния доклад на БНБ.
БНБ изрежда действията на съответните институции според съществуващата законова рамка след получаването на финансовите и надзорните отчети, които се очаква да констатират отрицателния собствен капитал:
- Решението за отнемане на лиценза се взема в срок до 5 работни дни от установяване на неплатежоспособността, т.е. от получаването на надзорните отчети, показващи отрицателния собствен капитал на КТБ;
- Искане до компетентния съд за откриване на производство по несъстоятелност на КТБ;
- До 20 работни дни от датата на решението за отнемането на лиценза на банката Фондът за гарантиране на влоговете в банките започва изплащането на гарантираните размери на влоговете. При наличие на изключителни обстоятелства Фондът може да удължи този срок с не повече от 10 работни дни.
- Фондът за гарантиране на влоговете в банките изплаща гарантираните размери на влоговете чрез търговска банка/търговски банки, определени от неговия Управителен съвет.
Други, вместо гореописаните, решения и действия на БНБ и/или на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, вкл. свързани с преструктуриране на КТБ, ще бъдат възможни единствено ако Народното събрание в рамките на законодателните си правомощия намери за уместно и своевременно приеме изменения и допълнения на действащото законода телство, включително и по отношение на ресурсното обезпечаване, отбелязват от централната банка.
Паралелно с назначената оценка на активите от одитори БНБ е направила и собствена надзорна проверка в КТБ. В тази инспекция са взели участие 22 души, което е прецедент, доколкото при стандартна надзорна инспекция екипите се състоят от 3–6 души.
Проверката констатира, че значителна част от средствата за увеличение на капитала на КТБ през 2011-2014 г. са с произход от кредити, отпуснати от самата банка. Подчиненият срочен дълг на КТБ също е бил финансиран от самата банка, докато банката е декларирала пред БНБ, че е с други източници. Две големи експозиции към групи свързани лица по линия на контрол не са докладвани пред БНБ.
От направените справки е било установено, че 86 дружества-кредитополучатели в банката са регистрирани на седем адреса, а шестима служители на банката са вписани като управители или като собственици на седем дружества-кредитополучатели в банката.
Установените много на брой отделни групи от свързани лица определят като особено висок риска от концентрации в кредитния портфейл на банката, въпреки че нито една обща експозиция на всяка отделна група формално не надвишава максимално определения законов праг (от 25% от приемливия капитал на банката), изтъкват от БНБ.
Tези техники са позволявали на банката да заобикаля законовите изисквания, като прикрива съществуването на лица, намиращи се в „тесни връзки“, които са носители на общ кредитен риск, като по този начин поддържа изкуствено високо качеството на портфейла си, се казва в доклада.
БНБ е селектирала дружества, чиито разплащания се осъществяват посредством преводи от и към ТЦ-ИМЕ, сред които най-големите са с: Краун Медиа, Фина Ц, ИПС, Фоина С, Бромак, Технотел инвест, Виве, Кен трейд, Варна тауър, Балканска медийна компания и др.
Развитието на казуса с КТБ може да следите тук
Свързани компании:
преди 10 години Ами да държиш една банка пет месеца затворена, да не позволяваш да се извършват прихващания на кредити срещу депозити в тази банка, да харчиш на широка нога парите на вложители и депозанти, да сменяш методики постфактум, ако и след това се очаква нещо друго, то въпросът е на коя земя? През септември 2014г. КТБ е била само с 12% лоши кредити. Как за един месец станаха 78%? И защо одиторите са направили "одита" само за седмица в средата на октомври? През останалото време какво са вършили БНБ и квесторите? Или са недосегаеми за закона и могат да си вършат каквото им скимне? отговор Сигнализирай за неуместен коментар