Днес се е състояла среща между представители на Българска народна банка (БНБ) и австрийската компания EPIC, Фонда на генералния държавен резерв на Султаната на Оман и базирания в Лондон инвестиционен фонд Gemcorp, информират от централната банка в съобщение до медиите.
На срещата, провела се в БНБ, става ясно, че новосформиран консорциум от посочените трима инвеститори води разговори с правителството и с парламентарно представени политически сили за изготвяне на план за рекапитализиране и преструктуриране на „Корпоративна търговска банка“ АД (КТБ), който да включва и средства, осигурени чрез държавна помощ, пише още в прессъобщението.
От централната банка посочват, че „плановете за рекапитализация и преструктуриране на КТБ следва да бъдат съпроводени с ясни доказателства за наличността и разполагаемостта на средствата, които ще бъдат инвестирани, както и за сроковете и инструментите, чрез които ще се реализират инвестиционните намерения, с оглед срока на специалния надзор, който изтича на 20 ноември“.
От БНБ отново заявяват, че до този момент планове за преструктуриране на КТБ не са били внасяни.
Консорциумът от инвеститори е поискал съдействие от БНБ за осигуряване достъп до докладите на одиторските фирми, съдържащи анализа и оценката на активите на КТБ. От своя страна от централната банка са изразили съгласие за съдействие за установяване на контакт и достъп до докладите при определени между консорциума и одиторите условия.
„БНБ не е страна по договорите между квесторите на КТБ и одиторските фирми и докладите не могат да се разпространяват без съгласието на одиторите“, пише още в информацията до медиите.
Gemcorp e инвестиционният фонд, който бившият ръководител на VTB Capital Атанас Бостанджиев основа тази година. А както е известно - руската инвестиционна банка, която е част от банковата група на VTB, притежава миноритарен пакет акции в КТБ. Любопитното в случая е, че малко след като беше обявено поставянето под специален надзор на банката, Бостанджиев и руската ВТБ се разделиха, като по негови думи това е било предварително планирано. Отново по собствените му думи Gemcorp вече е набрал финансиране в размер на 500 млн. долара.
По-рано през седмицата Министерството на финансите обяви, че „Банк Российский Кредит“ е проявила интерес към ТБ “Виктория”. Информацията се тиражира от няколко дни в медийното пространство.
Припомняме, на 20 юни БНБ постави КТБ под специален надзор, след като банката изчерпа ликвидността си и преустанови разплащания. Акционерите в банката с дял от над 10 на сто бяха лишени от право на глас и бяха назначени квестори.
Мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев се предаде на полицията в Сърбия на 16 септември, след като беше обявен за издирване от Интерпол. Същият ден сръбски съд го освободи с мярка „подписка“. Международният паспорт на Василев е отнет и той трябва всеки ден да се явява в съответното полицейско управление. Дни по-късно стана ясно, чепрокуратурата е изпратила на компетентните съдебни власти на Сърбия молба за екстрадицията на Василев.
Междувременно Европейската комисия обяви началото на досъдебна процедура срещу България заради КТБ и банка "Виктория". Причината е, че страната ни е допуснала закъснение с изплащането на гарантираните депозити на граждани и фирми в двете банки. Според действащата директива гарантираните депозити до 196 хиляди лева трябва да започнат да се изплащат 20 дни, след като стане ясно, че дадена банка не е в състояние да изплати парите на вложителите си.
Развитието на казуса с КТБ можете да следите тук
Свързани компании:
преди 10 години БНБ не е страна по договорите между квесторите на КТБ и одиторските фирми и докладите не могат да се разпространяват без съгласието на одиторитеТия от БНБ счупиха ***. Абе кой ги назначва и освобождава квесторите, кой им възлага задачи? Да не би да е дедо Господ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Никой извън кръга на изпълнителните директори на банката и Цветан Василев не може точно да каже от тези 4 милиарда кредити колко точно са загубени и няма да бъдат върнати. Ако наистина дупката е такава, Искров и отговорните в Банков ненадзор да имат иск за сумата идокато не го върнат да работят на минимална заплата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Никой нищо няма да преструктурира просто защото тази банка на практика е фалирала . Правят се ,че вършат нещо , но то няма какво да вършиш при такива колосални загуби . Айде арабите ги разбирам , и на тях хич не им се иска да отпишат собствените си 300 млн , ако има кой да им ги върне . Трябва да си луд да налееш 5 милиарда , за да спасиш нещо което струва 1 милиард . Всички тези фондове и едно евро няма да дадат , те чакат единствено държавата да възстанови и техните изгубени пари . И тъй като на нашите прости милионерчета парите им изгоряха се държат и те за тази сламка . Но реално между нашите измамени камилчета и тези три фонда няма никаква разлика . И едните и другите чакат държавата да им възстанови изгубените милиарди в пълен разрез със закона отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години БНБ не е страна по договорите между квесторите на КТБ и одиторските фирми и докладите не могат да се разпространяват без съгласието на одиторитеКак така не могат да се разпространяват и огласяват докладите за публичната борсово търгувана компания КТБ АД как и от къде дребните акционери и ограбените вложители да разберат каква е истината за тяхната собственост и инвестиции щом доклад за състоянието на банката е тайна? БНБ публично обяви този случай за най-голямата кражба в нашата история а се оказва, че няма да покажат черно на бяло каква е истината. Няма такава наглост няма такава държава............ отговор Сигнализирай за неуместен коментар