България няма нужда от нови базови енергийни мощности, освен като заместващи до 2030 г. Едва от 2037 г. ще имаме нужда от нова ядрена мощност. Това гласи прогнозата на Лабораторията за риска към Нов български университет за енергийния баланс на страната до 2025 г. Докладът беше представен по време на дискусия днес в Българската стопанска камара.
Като причина за изграждането на нови мощности често се сочи износът на електричество, но оценката на експертите е, че съседните страни строят мощности. Турция например вече е поискала транзитен коридор за 500 мегаватчаса още от 2015 г., посочи Иван Иванов, един от авторите на доклада. Гърция, от своя страна, планира нови мощности, като 40% от производството до 2020 г. се очаква да дойде от възобновяеми източници. Южната ни съседка обаче залага на вятърните, а не на соларните мощности.
На базата на тези очаквания износът на електричество ще бъде не повече от 10-10,5 тераватчаса, изчисляват икономистите от Лабораторията. Вътрешното потребление ще бъде максимално до 43 тераватчаса до 2025 г.
Тези прогнози са правени на базата на няколко фактора. От една страна, това е демографската криза - за последните 10 години населението на страната е намаляло с 1 млн. души и от организацията очакват тази тенденция да продължи през следващото десетилетие. От друга страна стои брутният вътрешен продукт (БВП), чийто ръст предизвиква и повишение на потреблението на електричество. Данните на Лабораторията обаче са, че за последното десетилетие БВП се повишава с 25%, а потреблението - с 5 на сто.
Влияние върху енергийния баланс ще окажат още цената на тока, енергийната ефективност, загубите на преносните и разпределителните мрежи, както и потреблението на природен газ.
От Лабораторията очакват повишение на потреблението на газ благодарение на местния добив, изграждането на газовите връзки и доставките от газопроводите ТАР и TANAP. По този начин до 2030 г. ще бъде изпълнена и целта, записана в енергийната стратегия, 30% от домакинствата да ползват природен газ.
Министерството на икономиката и енергетиката и администрацията като цяло са давали лоши прогнози за развитието на енергетиката, коментира Иван Костов, ръководител на Лабораторията за оценка на риска по време на дискусията. "Има удивително разминаване с истината", допълни още той.
Иван Иванов посочи като пример за нереални очаквания оценките за пазара, изготвени като обосновка за строителството на АЕЦ „Белене“. Според тях още от 2007 г. е трябвало да има недостиг от 1,3 -1,5 мегаватчаса през зимните месеци. Това обаче не е факт, а дори има свръхпредлагане и излишни енергийни мощности, посочи още той.
Прогнозата на Лабораторията е през следващото десетилетие да има намаление на потреблението на домакинствата, като причина за тези очаквания са демографската криза и повишаването на енергийната ефективност. В същото време обаче цената на електричеството ще расте и един от факторите е либерализацията на пазара и европейските екологични изисквания за емисиите въглероден диоксид. Цената на АЕЦ „Козлодуй“ пък ще се повишава заради инвестициите, нужни за модернизацията на пети и шести блок.
Що се отнася до индустрията, заради демографската криза се прогнозира липса на работна ръка, включително и за сектори, които са енергоемки. Това ще намали производството, а следователно и потреблението. От друга страна, и енергийната ефективност за индустрията също ще се подобрява, посочи още Иванов.
Той и колегите му очакват още понижение на цената на природния газ, защото ще се повиши местният добив, ще бъдат диверсифицирани и доставките. Така природният газ ще бъде напълно конкурентен на електроенергията.
В следващите години се очаква да бъдат въведени умните енергийни мрежи, а под натиска на Европейската комисия отношенията в енергийния сектор да бъдат поставени на пазарни условия. Това за България означава затваряне на някои производства. Без привилегии ВЕИ секторът ще забави темпа си на навлизане, но пък тези мощности ще развият своя потенциал към домакинствата, смятат от Лабораторията.
Оценката на икономистите за брутното производство на електричеството през последното десетилетие е между 43,5 и 50,3 тераватчаса годишно. След 2011 г. има спад на производството. Потреблението на електричество също намалява, като за 2013 година е 37,9 тераватчаса. Износът за миналата година е бил към 9 тераватчаса, а като цяло за десетилетието износът не е надвишавал 10 - 10,5 тераватчаса годишно.
През първите девет месеца на тази година има ръст на производството, породен от рязкото намаление на цената за преноса, което доведе и до ръст на износа. В същото време потреблението се увеличава с 1,58% на годишна база. Заради увеличението на цената на тока през последните месеци обаче ръстът на потреблението за цялата 2014 г. се очаква да бъде нулев.
преди 10 години "Енергийно независими ще станем когато преминем на 90% ВЕИ произвеждани на покривите на сградите! "Абе ***, а нощем какво ще правиш? Ще купуваш от тъпите турци, дето сега строят АЕЦ? Или си мислиш, че некой *** ще ти поддържа мощности, за да си имаш ток, когато ти си поискаш?Ти сигурно живееш като повечето копиталета тук некъде по селата и като се стъмни си легате, ама я се разходи до софето некой ден и остани за през нощта и тогава ще ти светни под каскета за какво става дума! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ице, да не си бре, човече?! Аз съм Тошо от влока на Галичица.Не може всички, които са се прибрале неуспели от Щатите да са еднакво *** и да плещят едно и също!!! Сега се замислих, че може да си се маскирал тука с некъ'в камуфлажен ник! Пхаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако сравниш цените на ново построена ТЕЦ на въглища и АЕЦ ще видиш че ТЕЦ-а е доста по на сметка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А по темата ВЕИ - нищо и няма на технологията ( даже напротив ) просто "любимата" държава се *** ( най вероятно съвсем преднамерено ) с регулацията отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Сега сме частично енергийно независими защото имаме ТЕЦ на местни въглища , ВЕЦ на местни първоизточници и както и доста голям процент ФЕЦ и ВЯЕЦ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години те и сега са си номер едно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ха ха ха ПАК нищо не си разбрал мили !Мариците са скъпи заради далаверските договори с твойта любима ДЪРЖАВА мили. Иначе те са най-ефтиният източник в Бг. В цената на АЕЦ-а не се включват разходи които ще се правят с десетки години след затварянето и на последният блок там. Ама нали ние тъпанарите не мислим за утре та *** могат да си ни залъгват с ала бала за това колко еффтина е АЕЦ-а ха ха хаИ пак да попитам колко струва МАТКАТА на дъщеря ти ? Не разбрах ! Или да попитам Мави той нали има дъщеря ха ха ха ама тя е в Щатите май така беше ха ха ха и ЗАТОВА на дъртият комунист не му пука ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години хубаво де, аз съм *** и поне съм наясно със себе си. Ти какво си:)Свободният от регулации пазар щеше да наложи ядрената енергия на Козлодуй и Мариците нямаше да ги има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Енергийно независими ще станем когато преминем на 90% ВЕИ произвеждани на покривите на сградите! Стига и с тези догми, че ВЕИ са скъпи! Цената на фотоволтаиците само за последните 5 години падна с 80%. Ако развитието на технологията продължава със същите темпове още следващото десетилетие новоинталиран енергиен източник номер 1 ще са фотоволтаиците! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ехххооооо Земята вика Марс ! Сладур откъде взимаш горивото за АЕЦ ?100% РУСКО бе *** ! Та пак да попитам КАК СИ НЕЗАВИЦИМ ? ха ха хаОтчайваща простотия Мави това ли е останало в БГ ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар