IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сотир Цацаров: Съдбата на КТБ не трябва да е финансова смърт

Главният прокурор поиска законодателни промени за начина на обезщетение при природни бедствия

19:33 | 03.09.14 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Сотир Цацаров: Съдбата на КТБ не трябва да е финансова смърт

Съдбата на Корпоративна търговска банка (КТБ) не трябва да е финансова смърт. Това обяви главният прокурор Сотир Цацаров след дълго мълчание по казуса. Според обвинител №1 вложителите в банката нямат вина за кризата в нея. Той смята, че те трябва да получат парите си в пълен размер, но след оздравяването й, предава Dnes.bg.

Разследването на криминални престъпления в КТБ не трябва да има отношение към финансовата съдба на банката, съответно - към съдбата на вложенията на хората, коментира Цацаров. Той е категоричен, че решението за банката е виновните да понесат последствията, а те със сигурност не са вложителите.

„Не са виновни нито вложителите, които имат влогове до 1 000 лева, нито тези, които имат влогове до 196 000 лева, не са виновни и вложителите, които имат над този размер”, каза още главният прокурор.

Според него в създаването на ненормалната ситуация около КТБ участие имат и държавата, и политиците, и държавните органи. Цацаров обясни, че хората не са виновни за това, че в продължение на години КТБ е била „скъпо банково украшение, поставено под похлупак от държавата”.

Според него вложителите не могат да бъдат упреквани и затова, че са оставили парите си с висока лихва в тази банка, защото тя е съществувала в условията на банков надзор, който е създал най-благоприятните условия за нейното съществуване.

Главният прокурор беше категоричен, че разследването на престъпленията и нарушенията в банката ще стигне до край. Това се отнася както по отношение на длъжностните лица в нея, така и в БНБ, и по-специално в „Банков надзор“. „Но финансовата смърт на КТБ не е решение за вложителите”, каза още Цацаров.

Обвинител №1 изрази лично мнение, че трябва „да се надскочи” законът за гарантиране на влоговете, да се търси път за финансово оздравяване на банката и да се мисли за вариант, при който всички вложители да получат парите си.

„Прокуратурата и лично аз бяхме обвинявани в какво ли не по случая с КТБ, но повечето от тези обвинения ги чух от хора, за които чета в страниците на досъдебното производство, има известна съпричастност към получаването на пари в брой от банката или от нейния собственик", коментира главният прокурор в отговор на въпрос.

Той допълни, че тези факти са били потвърдени в хода на разследването, включително от банкови служители. По думите му тези обвинения няма да спрат разследването по случая с КТБ.

Освен това главният прокурор поиска законодателни изменения, които да променят начина на обезщетение при природни бедствия. Цацаров съобщи, че когато парламентът се конституира, ще предложи обезщетението на имотите, пострадали при бедствие, да става по пазарна оценка.

Според сегашния текст в Закона за защита при бедствия обезщетението се дава по данъчна оценка, а според главния прокурор това е несправедливо.

Цацаров обяви намерението си в Мизия, където беше на посещение, за да се запознае с последиците от наводнението, което удави града миналия месец. Ниското обезщетение на пострадалите имоти в града е сред основните проблеми на хората.

В Мизия главният прокурор призова и да се освободят поне две трети от обемите на язовирите преди идващия дъждовен сезон. Според него всички язовири трябва да бъдат снабдени с изпускателни кранове.

„Ако всичките тези мерки бъдат взети навреме, то проблемите ще са свързани само с настаняване и изхранване на населението, но поне ще изчезне страхът”, обяви главният прокурор. Той съобщи също, че прокуратурата ще започне проверки на язовирите във Врачанска област.

В Мизия Цацаров припомни, че се води досъдебно производство заради наводнението в града. Той съобщи, че в хода на проверката са направени 39 огледа на язовири, а предстоят и още.

Главният прокурор обяви и че ще използва правомощията си, за да засили диалога и помощта за общината в този момент. Той припомни, че в момента в Мизия 120 жилища са негодни за обитаване, 300 души живеят без покрив, а 550 души трябва да се изхранват всеки ден.

Цацаров е провел и среща с председателя на БЧК Христо Григоров, който обещал, че кампанията по снабдяване с храни на населението ще продължи. Според главния прокурор на страната даренията, които се събират за Мизия, трябва да постъпват чрез БЧК

Всичко по темата КТБ можете да намерите тук

Още новини от България четете в Dnes.bg

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:27 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 16 rate down comment 0
Tony
преди 10 години
Разбира се, че вложителите са ВИНОВНИ както следва:- вложители с до 100 000 Евро - невинни и парите им се възстановяват ВЕДНАГА- вложители с над 100 000 Евро - ВИНОВНИ и парите им НЕ се възстановяват.Познайте кой има над 100 000 Евро в тази банка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 21 rate down comment 0
data
преди 10 години
интересно как всички се съгласиха с вината на вложителите ? По принцип не споря че има такава , но ако вината е 100 % тяхна тия от БНБ , КФН, Прокуратурата , ДАНС , Икономическа полиция , НАП и т.н. знайни и незнайни административни мушици за кво си вземат заплатите ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 27 rate down comment 2
bulgar
преди 10 години
ТОЧНО ТАКА ! НИКОЙ ОТ ВЛОЖИТЕЛИТЕ НЕ Е ВИНОВЕН ЗА ТОВА. АКО ИМА НАРУШЕНИЯ - МОГАТ ДА СИ РАЗСЛЕДВАТ И ОСЪДЯТ, КОГОТО ТРЯБВА, И БАНКАТА ПАК ДА СИ РАБОТИ ! НЕ МОЖЕ ВЛОЖИТЕЛИТЕ ДА СА ЗАЛОЖНИЦИ ! А ТОВА, ЧЕ РАЗНИ ХЕЙТЪРИ И *** БЕЗ 1 СТОТИНКА РЕВАТ, ЧЕ "НЯМАЛО ТЕ ДА ПЛАЩАТ" ЗА ДЕПОЗИТИ НА ДРУГИТЕ.......АМАН ОТ ОЛИГОФРЕНСКИ ИЗКАЗВАНИЯ.... И АЗ НЕ ИСКАМ ДА ПЛАЩАМ ЗА МНОГО НЕЩА, АМА ПРОСТО ТАКА ФУНКЦИОНИРА ЕДНА ДЪРЖАВА... НА КОГОТО НЕ МУ ИЗНАСЯ - МОЖЕ ДА СЕ ГРЪМНЕ... АКО НЕ ПЛАЩАМЕ ЗА ЕДНО, ТО ПЛАЩАМЕ 3 ПЪТИ ПОВЕЧЕ ЗА ДРУГО, КОЕТО ДОРИ И НЕ ПОДОЗИРАМЕ.... ТАКА, ЧЕ ГЛЕДАЙТЕ ДА СТЕ ЗДРАВИ И НЕ СМЯТАЙТЕ, КАК СЕГА "ВСЕКИ И НЕГОВИТЕ ДЕЦА" ЩЕ ОБЕДНЕЯТ С 632 ЛВ ПРЕЗ БЪДНИТЕ ВЕКОВЕ ЗАРАДИ КТБ...:)) НИЩО НОВО ПОД СЛЪНЦЕТО
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 23 rate down comment 0
Tony
преди 10 години
Не стига, че цацаратурата и данс предизвикаха паниката, а сега продължават да дават "съвети".Ако пак има паника, кой ще е виновен??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 22 rate down comment 0
Tony
преди 10 години
Цацарката оказва натиск върху БНБ за решаването на въпроса с КТБ в полза на мафията.Мафиотите да не си загубят парите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 30 rate down comment 0
bgMan
преди 10 години
Този хитър и мазен масон Цацаров ако наистина вярваше това, което казва сега, нямаше да действа така, както действаше, когато беше основният инструмент за умишленото затваряне на КТБ.Егаси и лицемерите и мръсниците!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 41 rate down comment 1
popo323
преди 10 години
По скоро съдейки по вече изключително редките изявления на Цацаров , който се е скатал дълбоко в дупката си , след пълните му провали в обслужването на политическите цели на БСП и ДПС , думите му трябва да се тълкуват , че трябва да се прескочи закона . Главен прокурор с подобни изявления за прескачане на закони е директно за затвора . Ако прокуратурата не е длъжна да спазва законите , защо тогава да е длъжен който и да е гражданин в тази държава !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 0
moderebov
преди 10 години
Тоя кой ли беше... аааа онзи дето щеше да лови Цвъ Цвъ :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 29 rate down comment 20
Solomoon
преди 10 години
То и ти ги пишеш едни....."Високата лихва е измерение на риска. Колкото по-висока печалба, толкова по-висок риск за загуба."..... по твоята логика, излиза че ниската лихва ти гарантира сигурност....а защо да не стигнем и по-далеч, като изцяло премахнем лихвите по депозитите, тогава вече сме бетон!? мисли малко, като пишеш....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 52 rate down comment 6
amanotumnici
преди 10 години
Това закон ли е, ако не се надскача? Ние няма да сме България, ако не го надскочим, прескочим, позаобиколим, смачкаме или подритнем. Щом главният прокурор хвърля подобни изказвания, ние удостоверяваме за пореден път стремежа си да се самоунищожим.Да, вложителите не са виновни за ситуацията, но те са поели съзнателно този риск. Високата лихва е измерение на риска. Колкото по-висока печалба, толкова по-висок риск за загуба.Те вложителите не са виновни, но цената някой ще я плати и това е народа. Ами, народа ... той, той, какво е виновен???Някой ще загуби пари и се търсят балъци. Народът се е доказал в тази роля от векове насам, а най-изразително през последните 40 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още