IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Л. Хампарцумян: КТБ беше с неустойчив бизнес модел

Искането МВФ да направи оценка на финансовата система у нас цели възстановяването на репутацията на БНБ, смята банкерът

09:31 | 13.08.14 г. 21
Л. Хампарцумян: КТБ беше с неустойчив бизнес модел

Случилото се с Корпоративна търговска банка (КТБ) показва, че банката е с неустойчив бизнес модел и е избран път на бърз растеж, който не е донесъл успех, коментира пред БНТ председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян.

Той посочи още, че избирайки своята банка, потребителите трябва да преценяват всички обстоятелства, а високите лихви са сигнал за по-голям риск. Банкерът коментира още, че за КТБ е имало много информация по медиите, на базата на която някои граждани преценяват, че е рисково да си държат парите там, а други разглеждат тези данни като застраховка за средствата им.

За Левон Хампарцумян обаче КТБ е изолиран случай за българската банкова система. Той цитира и думи на бившия премиер Пламен Орешарски, който признал, че банката е „особен случай”.

Лоша банкова практика е да не се покрива пълният размер на кредита със залога, смята банкерът. Има техники банките да се предпазят от шокови кризи и повечето банки в България работят по този начин, категоричен беше още той.

Дали КТБ ще заработи, ще може да се прецени след оценката на одиторите, обясни Хампарцумян. Той коментира, че ликвидна подкрепа от държавата се дава до 72 часа, „без въпроси, без да се интересуваме какво става в банката”, за да бъде овладяна банковата паника. След това паниката спада и банката продължава своята работа.

В случая с КТБ този момент е изпуснат и сега се прави детайлен анализ, който да покаже какво е състоянието на банката и как най-добре да се съхрани това, което е останало. Според Хампарцумян одиторите в КТБ ще бъдат готови със „суровия доклад” до средата на септември и на базата на тези данни БНБ и правителството ще могат да търсят решение за банката.

Според банкера Международният валутен фонд (МВФ) „без много шум ще даде техническа помощ” и по отношение на КТБ. Искането на БНБ Фондът да анализира финансовата система, както и първите стъпки за въвеждането на банков съюз, са начинът да бъде възстановена репутацията на централната ни банка.

„Това е по-добре, отколкото някакъв комитет, който няма достъп до документите заради банковата тайна, и невинаги имат компетентност”, коментира още Хампарцумян, визирайки идеята на работодателите и синдикатите специален комитет да анализира ситуацията в КТБ.

Най-драматичният сценарий за КТБ ще е ликвидацията на банката, но има и други варианти, като например „добрите активи” да работят и да печелят, което ще позволи да бъдат изплащани депозитите и над гарантираните нива от 100 хил. евро в максимално близък до стойността им размер.

Какво се случва с КТБ можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:15 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 1 rate down comment 0
aldy
преди 10 години
Сега можем да си правим мохабети, нъл тъй гусин Ха? В КТБ влязоха джандари и прокурори, защото Мустака щеше да убива Прасчо. Нека да започнем разнищването от тук. Значи започва се от подготовка за убийство, за да може джандарите и прокурорите БЕЗПРЕПЯТСТВЕНО да нахълтат в банката и да почнат да тарашат наред, нали търсят под вола телето, дето щяло да убива прасе. При тази гюрлутия народът се подплаши и започна да си тегли паричките. КТБ поиска ликвидна помощ от БНБ, но по незнайни (уж) причини й беше отказано. Скоро след това КТБ потърси помощ от БНБ, като поиска да бъде поставена под особен надзор. Впоследствие се разбра, че пелтека е изтеглил парите на НЕК, като е подпомогнал възникването на затруднения в ликвидността. Налице е ясно разиграна схема за атака на банката. Знае се кои са участниците, знае се кой инициира тази атака. Подозира се и КОИ "лица" ще приберат активите, и КОЙ няма да върне няколко стотин милиона кредити. Въпросът е КОЯ БАНКА МОЖЕ ДА ИЗДЪРЖИ НА ТАКАВА ГАНГСТЕРСКА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 0
cashman
преди 10 години
И защо се изтърва 72 часовия период? Може би от КТБ са си мълчали? Баба ми ще им повярва! Да четяли хората встници, за силиконовите бомби на някоя плеймейтка ли говорим или за банки? Нали банка точно с вестник се убивала, да не говорим,че в България вестниците са най-независимите в цяла Европа-чешене на езици и *** глави или мазнене,а? Както каза бивш шеф на надзора, първо помогни, потуши пожара, а после търси причините и то по начин съобразен със спецификата на нещата. При *** не изтърваха периода, голям късмет! Май, доста плоско прозират работите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 1
Solomoon
преди 10 години
Абе то много е лесно да се говори постфактум....Много, ама много ми е интересно, ако се назначи подобен одит /какъвто тече в КТБ/ във всички банки на територията на родината ни, какви ли практики ще лъснат, какви ли дупки ще зейнат?! Ето за това всичко трябва да се изплати в КТБ, защото не става въпрос за "изолиран", "специален" случай а за действия и практики, които са присъщи за цялата, иначе така "стабилна" банкова система. ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 2
SS-23
преди 10 години
Лоша банкова практика е да не се покрива пълният размер на кредита със залога, смята банкерът.-------Хампарцумяне, *** мазна и дебела, ами то цялата банкова практика до 2008 г беше такава ....лоша! Питам простичко - защо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 5
Nikola666
преди 10 години
Устойчив или неустойчив, може да се спори надълго и нашироко. Особено като няма точни числа. Но да се цитира Пламен Орешарски ми се вижда смешно. Тоз мошеник каквото и да каже може да се ползва в съда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 3
cashman
преди 10 години
Пак доста тъпотии се говорят и пишат, само се въртят и сучат " големите" финансисти-наредили се мазници. Каква сметка да си правят хората,бе? Нали има специален закон за гарантираните средства в Европа и хората за това си даваха парите в банките спокойно, а този закон е точно,защото банковата дейност е специфична. Яко гъзене Ви трябва, май-ЕК изобщо не тябва да Ви се вързва, а здраво да Ви полага и профилактично,аха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 5
misanthrope
преди 10 години
Neeed to know more, much much more!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 3
needtoknowmore
преди 10 години
До 20 Юни всички в банковата система тръбяха всички банки са стабилни, ние сме най-стабилните, най-ликвидните -а у борда това онова, "не може падне, днес вече излизат новини КТБ била неустойчива!Това всеки студент 3 курс по икономика може го каже това - за 4 години няколко пъти увеличение на актива, много ясно че бързият растеж при банките никога не е за добре! Освен това отклонение, в публичното пространство толкова много инфо за свързани креди и шуробаджинащина - много късно Левона видял, че не е устойчиво! За напред ще чуваме ли пак такива неща, ама не постфактум?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 3
michaelis
преди 10 години
Кат фалира и Булбанк, тогава ше ти го каже и неговия "Бизнес модел" ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 8
misanthrope
преди 10 години
Това, че Уникредит е на загуба, не значи че Булбанк/Хеброс Банк/Биохим не е на печалба. Пак казвам, това за неустойчивия бизнес модел Левон го е казал от немай къде, зарежете го, четете останалотоза "възстановяването" на авторитета на БНБ (значи го е загубила казва Левон), за това, че фалит е най-лошия вариант и други неща).Не е *** Левон, не бързайте да му сипвате, много верни неща казва (и очевидни де, ама много хора се правят че не ги виждат)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още