IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

WSJ: Оставката на кабинета Орешарски оставя ключови проблеми без решение

България ще премине през период на продължителна нестабилност, прогнозира Ройтерс

08:04 | 24.07.14 г. 13
<p>
	Премиерът в оставка Пламен Орешарски. <em>Снимка: БТА</em></p>

Премиерът в оставка Пламен Орешарски. Снимка: БТА

Това е вторият предсрочен вот в България за по-малко от 2 години, отбелязва Ройтерс. Продължаващата политическа нестабилност възпрепятства подобряването на ефективността на икономиката, което пък доведе до понижаването на кредитния рейтинг на страната през юни, допълва информационната агенция.

Социалистите управляваха заедно с етническата партия ДПС в малцинствена коалиция, която разчиташе на подкрепата на националистическата партия Атака, за да оцелее, пише още агенцията. Новината за оставката събра стотици хора по улиците на българската столица, които скандираха “Победа!” на фона на полицаите, обградили плътно сградата на Народното събрание.

Ройтерс посочва, че цената, която страната ще плати заради намесата за предотвратяване разпространението на проблемите и в други банки, ще повиши нивото на дълга и на дефицита. Агенцията подчертава също така, че страната ще премине през период на продължителна нестабилност, тъй като партията ГЕРБ, която управляваше до началото на 2013 г., може би няма да успее да събере мнозинство в парламента.

New York Times също се фокусира върху банковата криза в страната. Според изданието политическата нестабилност и ситуацията с Корпоративна търговска банка (КТБ) застрашават икономиката, бизнеса и чуждите инвеститори, тъй като служебното правителство може и да не намери бързо решение на ситуацията преди изборите в началото на октомври.

Във вторник управителят на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров заяви, че е готов да подаде оставка в светлината на това, което той определи като политическо вмешателство в усилията за спасяване на КТБ, припомня изданието. Според публикацията Искров, който е на този пост от 2004 г. е малко вероятно да напусне поста си до разпускането на парламента.  

За да успокои страховете от втора катастрофална банкова криза, подобна от тази от 1996 г., правителството заяви, че ще се присъедини към единния надзорен механизъм на ЕС. България ще бъде първата страна извън еврозоната, която ще се присъедини към механизма, което означава, че банките в страната ще бъдат наблюдавани от Европейската централна банка.

Според Антонио Тимонер-Салва, старши икономист в IHS Banking Risk Service, европейският надзор едва ли ще се задейства преди следващата година. В същото време заради банковите проблеми са притиснати редица големи фирми, които имат депозити в КТБ, както и общини, болници и училища.

“Досега проблемът нямаше голямо икономическо въздействие, но снежната топка може да се увеличи, ако нещата не се решат бързо”, посочва Тимонер-Салва.  Повечето анализатори са съгласни, че българската банкова система е като цяло стабилна. Проблемите с КТБ обаче могат да подкопаят доверието на инвеститорите в България, което и без това е достатъчно ниско заради хроничната корупция в страната и слабото управление.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:53 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 3 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Не съм станал. По тези въпроси вижданията ми винаги са били такива
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
ти си станал като мен! Кво ти има? Да не съм заразен нещо?:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 3
misanthrope
преди 10 години
А виждал ли си как изглежда провинцията във Франция, Италия да не говорим за нашата черга Унгария, Полша, Гърция?На връщане от море от Атон тази година, реших за по-пряко да дам през планината и през Серес. По пътя има едно градче - Нигрита се казва. ЛЕЛЕ! МАЛЕ! Уплах брат.Са.. аз не казвам че не е зле, а че няма много по-добре
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 10 години
Та въпросът е - имали партия която предлага подобряването на съотношението работещи / не работещи ? Ако няма - значи всички са еднакви и реално няма смисъл да се гласува защото който и да се избере резултата ще е същият ! п.п.Освен да се гласува против :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 1
data
преди 10 години
Ако не настроим икономиката спрямо демографията доста ще има да страдаме . Големият проблем в Бг си остава съотношението работещи / получаващи в икономиката . за това и влизането ни в Ес нямаше кой знае какъв осезателен ефект - то дори увеличи получаващите !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Аз виждам с двете си очи какво става в здравеопазването. Дето се вика с единия крак съм вътре. Виждам какво става и в армията, бил съм там и поддържам контакти. От малък град съм и виждам накъде отива инфраструктурата, демографията, образованието. Знам, че от София всичко изглежда съвсем различно. И може би сте прави, по добре един град да има добре отколкото да няма нитои един... За това, кой и как е фалирал немога да споря с теб, защото ти си по-голям експерт, но на твое място, не бих се доверявал на 100% на данните излизащи от нашите институции, БНБ доказа, че на тях не може да се вярва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 4
misanthrope
преди 10 години
Мерси Графе. И не само това. Най-бедни е много размисливо понятие. Кое гледаме? Покупателна способност, стандарт на живот, доходи... кое?Който и показател да вземем и да го сравним с Полша, Унгария, Румъния, дори балтийските, Гърция, Португалия, ще се види че ( особено с първите три дето съм написал) разликата е дето се вика няколко пипса, което едва ли е реално осезаемоАз лично като ходя някъде по света, гледам как живеят хората и това, което съм видял в Унгария да кажем или в Полша по никакъв начин не ми изглежда осезаемо по-добро от тук
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 2
Graf
преди 10 години
deant, misanthrope е прав. Банкова криза наистина няма, а това, че сме най-бедните в ЕС е проблем, но ако се огледаме наоколо ще видим че сме на светлинни години от други "европейци". В Украйна се колят като в Африка, Сърбия е наистина пред фалит, БиХ са в колапс...Всички макропоказатели са подобрени в сравнение с преди една година, а прословутата политическа нестабилност е елемент от демокрацията. Политически стабилни са КНДР и Виетнам. :)Проблемите ни са другаде. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 5
misanthrope
преди 10 години
В опитите ти да си реалист, си черноглед песимист, а то не е едно и също. Много розово го виждате западното общество, а то не е баш такова
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 3
deant
преди 10 години
ако ти вярваш, че нещата стават само с вярване, се радвам, че ти помага. Аз лично предпочитам да съм реалист.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още