IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Засилен интерес към жилища за над 100 хил. евро отчитат брокери

Цените през първото полугодие не се променят съществено, в София средната стойност е около 700 евро/кв. м, според "Адрес"

14:11 | 17.07.14 г. 36
<p>
	Купувачите във високия сегмент се активизират, казват от &quot;Адрес&quot;. <em>Снимка: www.freeimages.com</em></p>

Купувачите във високия сегмент се активизират, казват от "Адрес". Снимка: www.freeimages.com

Цените се задържат без изменение

Цените не променят съществено нивата си, като средната стойност в столицата е около 700 евро на кв. метър. Варна, дори и след климатичните катаклизми, продължава да е с активен пазар, особено в летните месеци. Цените в морската столица също се задържат стабилни – около 670-690 евро на кв .м. Нивата в Бургас и Пловдив също остават между 490 и 550 евро/кв. м.

С оглед на промените в профила на желания имот в столицата, като предпочитани квартали за периода се очертаха центърът, „Гео Милев“, „Изток“, районът около Докторската градина, „Бъкстон“, „Стрелбище“. Сделките в по-ниския сегмент се сключваха основно в районите с метро и с подобрена инфраструктура.

Към тези изисквания постепенно се прибави и растящата критичност на купувачите към качеството на сградите, което отчасти се дължи на последните климатични явления. Все повече хора се интересуват от стабилността на сградата, материалите, конструкцията, здравината и издръжливостта на фасадата. Купувачите питат доколко дадена сграда може да издържи на метеорологичните условия, разказват брокерите.

На пазара на наеми преобладава интересът към едностайни и двустайни апартаменти, докато търсенето на по-големи жилища е по-слаб заради по-високата цена. Най-често бюджетът на наемателите варира между 350 и 450 лева. Често този ценови диапазон се отнася за по-крайните квартали на столицата.

За тези, които разполагат с повече средства, жилищата между 500-700 лева са приемливи. Наемният пазар е по-активен в сравнение с миналата година, а най-предпочитаните квартали в столицата са „Младост“, „Люлин“, център, „Лозенец“, „Дианабад“ и южните райони.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 8 rate down comment 4
studioaa
преди 10 години
Как ви се струва сравнението:- Апартамент в София = 120 000 евро, среден месечен доход 500 евро = 20 години труд- Апартамент в Мюнхен = 300 000 евро, среден месечен доход 4000 евро = 6.25 години труд- Къща в Лондон = 400 000 лири, среден месечен доход 3000 лири = 11.11 години трудЕ къде казвате уж било най-евтино, а брокерчета?Българинът живеят на 2 пъти по-малка жилищна площ от чужденците, познайте защо??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 1
1111@
преди 10 години
Колега,успокой се....Банките не купуват никакви жилища.Те продават пари на тези ,които искат да ги купят...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 4
studioaa
преди 10 години
Ще подкрепя твърдението си и Property Affordability Index-a, който определя достъпността на имотите в отделните държави. Стойността му може да се намери лесно с google. За България стойността му е около 0.9, а във Великобритания е към 1.75, за Германия е към 2.6. Или изводът е, че имотите в България са 2 пъти по-скъпи от тези във Великобритания и близо 3-но по-скъпи от тези в Германия спрямо нивото на дохода. България бие страни като Швейцария, Швеция, Норвегия по цена на имотите. Само в Румъния имотите са по-скъпи отколкото у нас в рамките на ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 4
studioaa
преди 10 години
Вие комунистите сте уникални смешковци, даже не си правите труда да направите една справка на сайта на БНБ за кредитния портфейл на нашите банки. А близо 17% от него у нас се състои от раздадени ипотеки, а във Великобритания делът е 12%, е явно у нас е доста повече. Нашите банки са напазарували обезценени жилища за 9 милиарда. Средната цена на 1 кв.м във Великобритания е към 1900 лири на кв.м при среден доход от 2100 лири среден доход, а у нас към към 1200 лева квадрата чиста жилищна площ, при 700 лева среден доход. Е не е трудно да се пресметне къде имотите са по-скъпи. У нас имотите са средно 2 пъти по-скъпи отколкото в Англия, нищо че там има 6 ПЪТИ ПОВЕЧЕ хора на единица площ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 12 rate down comment 2
Mesoiadess
преди 10 години
100 000Е - точно тази сума ми навява странни асоциации
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 5
kalendar
преди 10 години
я ми покажи някъде официални данни, че 40% от БВП се формира от строителство и да са ако може от последните пет години:) АКО това е вярно за някоя държава в последните години то това ще е Великобритания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 1
SSIW
преди 10 години
За да инвестираш в акции е необходима инвестиционна култура и пари, които да ти остават, след като си се наял, навозил, стоплил, обгрижил деца... У нас този момент още не е дошъл. Ще кажеш, ама има инвестиционни посредници...-----------------Хаха ;)) Дословно същото се канех да напиша: тези инструменти дори и в обществата с по-висока култура (финансова) идват на дневен ред, едва когато става въпрос за диверсификация на доста солиден финансов излишък ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 31 rate down comment 2
rover
преди 10 години
Няма да говорим нищо за държавата, законодателството, банките, акциите... Защото можем да влошим ситуацията, а може и да ни заключат.За да инвестираш в акции е необходима инвестиционна култура и пари, които да ти остават, след като си се наял, навозил, стоплил, обгрижил деца... У нас този момент още не е дошъл. Ще кажеш, ама има инвестиционни посредници. Аз също исках да купя някакви книги - точно тогава Никито, Експат, Кочините, Касапниците и т.н. И какво щеше да ми остане - нищо. Не, благодаря за акциите, които предлагаш да закупя. Аз сам си инвестирам и до тази година парите ми ставаха повече от предишната. И имоти накупих, и техника...А по твоята логика излиза, че не трябва и кола да си купя, а само да инвестирам. Инвестирането не е самоцел, а начин да си докараш повече средства, а с тези средства да си купиш онзи имот за 100 000. дето няма да ти носи доходност. То и децата да речем, никаква доходност не носят - само разходи и ядове, ама на, гледаме ги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 26 rate down comment 5
studioaa
преди 10 години
Бетонът не дърпа БВП нагоре, а той е воденичен камък, който спъва ръста. С нашата псевдно-икономика, в която 40% се формира от строителство, 40% от туризъм и 10% от хазарт не виждам как ще успеем да застигнем дори Румъния и Албания...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 23 rate down comment 2
studioaa
преди 10 години
Икономиката ни страда от липса на ликвидност в нея. Защо държавата не вземе да си оздрави законодателството осигурявайки по-голяма защита на миноритарните акционери и да стимулира хората да инвестират поне част от свободните си средства в акции. В САЩ и в ЕС все повече наемни работници са и миноритарни акционери в предприятието, в което те самите са заети. Освен това много държавни фондове също инвестират в бизнеса. У нас хем цената на бизнес кредитите е безбожна, но и огромни средства се бетонират в огромни количество неликвидни жилища. Само строителната мафия има интерес от това...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още