Ако скоро не се намери решение за бъдещето на Корпоративна търговска банка (КТБ), основни сектори на икономиката ще пострадат. За това предупредиха представители на синдикатите и работодателите по време на кръглата маса, организирана от вестник „Банкер“, на която икономисти и финансисти обсъдиха възможните решения относно КТБ.
Освен това синдикалните лидери поискаха да бъдат допуснати техни представители като наблюдатели при процедурите за проверка на финансовото състояние на институцията.
„Работниците в енергетиката, държавната, общинската администрация и промишлеността могат да останат без възнаграждения, тъй като фирмите от тези сектори имат сметки в КТБ“, коментира президентът на КТ „Подкрепа“ Константи Тренчев „Гражданите не разчитат на дивиденти и на други постъпления, а на двете си ръце, т.е. на работните си заплати“.
„Не вярваме на официалните институции, които се занимават с проблема – прокуратурата и БНБ, а именно те са институциите, които би следвало да хвърлят светлина за това, което е ставало в КТБ“, каза Тренчев, като добави, че КТ „Подкрепа“ ще изпрати обръщение към своите социални партньори и Асоциацията на банките в България с искане за допускане на техни представители при одита.
„Отбранителният сектор също е застрашен“, предупреди заместник-председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Петьо Милков и призова да бъдат отблокирани оперативните банкови сметки на фирмите.
„Поради определени причини банките с чуждестранно участие в България не обслужват отбранителния бизнес. Заради това редица предприятия работят с КТБ. Открити са не само разплащателни сметки, но и акредитиви и банкови гаранции, с които трябва да се обслужват кредитните ангажименти“, заяви той.
„Опасността заразата да се разпространи върху системата не е отминала“, каза от своя страна заместник-главният редактор на вестник „Банкер“ Петър Илиев. Той повдигна въпроса дали въобще е разглеждан някакъв вариант за спасяване на банката.
"Можело ли е да се окаже подкрепа на КТБ, без да се стига до квестура, затваряне и до историята, на която сме свидетели до момента? Ситуацията може да стане неуправляема и да се разпространи върху целия банков сектор“, предупреди той.
„Как да спасим нещо, което някой е заявил, че иска да унищожи“, попита риторично от своя страна вицепрезидентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.
Темата за КТБ може да следите тук
Свързани компании:
преди 10 години Ако ще приемат нови закони аз предлагам да включат и член, че се забранява на физически и юридически лица да държат всичките си пари в една банка, а трябва да е най-малко в четири. Трябва да има надзорен орган, който да следи това да се спазва и ако се засече такава ситуация, депозитите на неразумните вложители, рискуващи работните заплати на служителите си (и цели сектори от икономиката), да се разпределят служебно в други банки. След като държавата (т.е. данъкоплатците) ще носи отговорност за спестяванията, трябва да има и права да ги разпределя по-безопасно....Като се замисля, може и други права да се дадат на държавата - напр. да слага таван на лихви по депозити, да одобрява кредити и т.н. Изобщо, тоя казус поставя на преоценка цялата банкова система, дейност и принципи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да не забравяме най-важното! Застрашени са и много депутати в Народното събрание! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години синдикатите са част от мафията по платени *** от тях няма конкуренти на Бареков само в кеш приемат навсякъде отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Само Тренчев още не беше дал мнение по въпроса, ето че вече имаме и неговото, успокоих сеВече само Божидар Данев ми липсва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар