Който разпространява заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция, които могат да доведат до всяване на смут и страх в населението, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години. Това записаха депутатите в приетите на първо четене промени в Наказателния кодекс с гласовете основно на ДПС и ГЕРБ.
Ако слуховете са причинили значителни вреди или значителни неправомерни доходи, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от пет до десет хиляди лева, реши още парламентът.
Промените в НК бяха внесени от депутата от ДПС Йордан Цонев, но инициативата за това дойде от БНБ, след като преди няколко седмици заради невярна информация масово клиентите на ПИБ започнаха да теглят влоговете си, което застраши банката.
След като се чуха критики против промените, Йордан Цонев коментира, че знае, че текстовете не са напълно прецизни, но експертите вече работят и ще бъдат изработени най-добрите преди окончателното приемане на поправките.
В началото на дебата Янаки Стоилов от БСП припомни, че тази инициатива беше на БНБ като реакция на рисковете, които изпита банковата система, след като разпространяването на информации доведе до смут и до бързо изтегляне на средства от ПИБ.
„Проблемът обаче е по-основен и е дали проблемите се дължат на такива психози, или има по-дълбоки причини. Този текст създава впечатление, че има определен сектор, който трябва да бъде поставен под особено отношение, такива текстове създават мисълта дали някой не се опитва да създаде закон за защита на банките“, коментира той.
Според социалиста проблемите на КТБ няма да се решат с този закон "заради това, че политици от всички цветове имат интерес и тази банка беше толерирана от всички досега“.
Данаил Кирилов от ГЕРБ смята, че по-важният ресурс на банките е доверието и той не може да е предмет на зловредна атака.
Екатерина Заякова от БСП обвини Цонев, че предлага да се приеме закон заради един случай.
„Тази промяна е преждевременна, законодателството се променя, когато са установени трайни промени в обществените отношения“, заяви тя. Цонев й отговори, че след като не за първи път се напада банка със слухове, има промяна в отношенията.
Христо Монов от БСП се обяви в защита на промените и призна, че заради атаките към ПИБ много хора са потърсили услугите на психиатри и психолози, защото са били достигнали състояния, които са до граничната норма.
Още новини от България може да прочетете в Dnes.bg
преди 10 години опс аз го казах... ама в Ютубе има поне половин милион души, които го казват и българите имат свободен достъп до това съдържание, следователно пак може да има паника... този закон важи ли за чужди граждани или за такива от останалия ЕС? Или българи живеещи извън България или дори извън ЕС? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако кажа че цялата банкова система, базирана на частичен резерв е една голяма пирамида, ще ме вкарате ли в зандана? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И сега ако го приемат, няма да можем да им разкриваме далаверите, ще ни вкарват в затвора, а те ще си крадат банки? отговор Сигнализирай за неуместен коментар