IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България ще подаде искане за влизане в единния банков надзорен механизъм

Държавата ще гарантира само депозитите до 100 хиляди евро в КТБ, стана ясно след консултациите при президента Плевнелиев

18:55 | 14.07.14 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Държавата ще гарантира само депозитите до 100 хиляди евро в КТБ. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Държавата ще гарантира само депозитите до 100 хиляди евро в КТБ. Снимка: Ройтерс

България ще стартира процедура за незабавно влизане в единния банков надзорен механизъм – първа стъпка към членство в европейския банков съюз. Това стана ясно след продължилите повече от четири часа консултации при президента Росен Плевнелиев. "Има пълно съгласие по тази тема. Гражданите могат да бъдат спокойни. България ще продължи бързо да се интегрира и в най-съвременните европейски механизми", заяви Плевнелиев на специален брифинг след срещата.

Страните от еврозоната са задължени да въведат банковия надзор, но към него могат да се присъединят и другите държави членки. Очаква се той да започне да действа през 2016 г. 

„Обединихме се, че общественото доверие е ключово условие за финансовата стабилност на страната. За тази цел има необходимост от приемане на пакет мерки от парламента“, заяви още държавният глава. 

"Трябва да се направи ясното разделение, че честният данъкоплатец ще бъде защитен, а престъпното поведение да бъде наказано с цялата строгост на закона", обяви Плевнелиев след края на съвета. Той добави, че банковите депозити до 100 000 евро в България са гарантирани със закон. Това се отнася до всички клиенти на КТБ и правителството разполага с ресурс за това.

"Въпросът беше дали в добавка към съществуващото законодателство да има и специален закон по казуса с КТБ. Тук политическите сили и институциите в лицето на БНБ, правителството основно, Министерство на финансите, както и някои други институции, очевидно в следващите дни ще продължат да търсят сходство в позициите си", поясни Плевнелиев.

"За мен това не е никакъв проблем, поради факта, че в България има съществуващо законодателство, модерно, ясно е разписано какво се прави, когато една банка изпадне в несъстоятелност", добави държавният глава. По думите му, ако не се постигне консенсус за приемане на нов специален закон, ще важи "едно добре разписано и според мен абсолютно адекватно и разумно законодателство", което ще трябва да се спазва.

Отделно цялата мощ на държавата ще бъде насочена за това извършените престъпления да бъдат наказани с цялата строгост на закона.

„Цялата мощ на държавата ще бъде насочена към това, извършените престъпления да бъдат наказани с цялата строгост на закона. Ще бъдат използвани механизмите на международната правна помощ за разкриване и на офшорни компании – от първата до последната“, заяви президентът.

Политическите сили са се договорили за международен одит на банката, да се разкрият закупените активи и да се предприемат действия за възстановяване на задълженията.

Освен това БНБ ще поиска проверка от страна на Европейския банков орган за оценка на ефективността на надзора над българските банки.

Консенсус е бил постигнат по отношение на актуализирането на бюджета. Това включва вдигане на дефицита до 3% и вдигане на държавния дълг в разумни граници, за да се осигури плавен преход към служебното правителство, което ще има право да сключва договори за заеми, обяви още президентът.

В подкрепа на общините ще се предвидят средства, за да се гарантира усвояването на еврофондовете предвид замразените пари по европрограми.

"По-добре да дадем 200 млн. сега, за да усвоим 2 млрд. до края на следващата година", подчерта президентът.

Също така правителството декларира и постигнахме съгласие, че то е готово да актуализира бюджета на Националната здравноосигурителна каса, така че да се осигури нормалното функциониране на системата в периода, в който няма да има работещ парламент. Очаква се законодателна инициатива в следващите дни, инициирана от кабинета „Орешарски“.

Оттук нататък водещи са Българската народна банка и правителството по темата с Корпоративна търговска банка. За всичко останало чухте ясни и категорични послания, които визират по-дългосрочното бъдеще на България – по-силен надзор, интеграция в европейските банкови механизми и нова стъпка де факто и към усвояването на еврофондовете по един, вярвам, по-справедлив за общините начин", обобщи Плевнелиев.

Всичко по казуса КТБ четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 25 rate down comment 8
nesduhan_trader
преди 10 години
Добри новини, според мен. Нека държавата поеме такава отговорност, каквато изисква закона, не да се престарава..В еврозоната, възможно най-бързо. Такава ми беше позицията още преди години. На България освен инвестиции, законност и морал й трябва и смислена обединяваща цел. Едно общество не се ли обедини, поне когато е заплашен общият интерес, значи не е никакво "общество".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 42 rate down comment 15
Nikola666
преди 10 години
Това че се гарантират влоговете до 100 000 евро не означава че горницата на другите е загубена. Какво не достига ще стане ясно като се разберат колко са лошите кредити. Някой да е съобщил число? И има ли обективна информация дали има проблем с тази банка изобщо?И въпреки това ще има нови заеми. Този път червените *** поставиха рекорд по закопаване на държавата. Точно за една година!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 39 rate down comment 8
FNM
преди 10 години
Много разумен подход. Добра новина. Шанс да им излязат криви сметките на някои бандити в тая държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още