„Корпоративна търговска банка АД няма нужда от спасяване, а от подкрепа. На ход не са политиците, а акционерите на КТБ АД, които имат желанието и възможностите“, пише в разпространено до медиите изявление от името на досегашния мажоритарен собственик на банката Цветан Василев.
Публикуваме пълния текст на изявлението:
Уважаеми дами и господа,
Последната инсинуация, която се разпространява напоследък по мой адрес, е че съм източвал интензивно Корпоративна търговска банка АД от 2011 година досега.
Кой източва собствения си бизнес?
За този период съм се отказал от близо 100 000 000 лева дивидент. Печалбата от последните три години в размер над 190 000 000 лева беше капитализирана. Всички основни акционери предпочетохме да подкрепим растежа на банката, вместо да усвоим законно полагащите ни се дивиденти.
През същия този период съм внесъл в КТБ АД допълнително капитал в размер на 86 329 000 лв. и съм предоставил на банката подчинен срочен дълг в размер на 56 700 000 лв. по същите тези причини.
Над 20 милиона лева са внесените само от КТБ АД данъци за тези три години, без да се брои това, което аз лично и моите фирми сме внесли в държавния бюджет.
В тази връзка бих искал да попитам колко данъци са внесли организаторите на водената срещу мен и КТБ АД кампания, след като свързваните с тях предприятия и медии обявяват, че работят на загуба? И аз отново питам – кой източва собствения си бизнес? Кой има интерес да срути банковата система, за да покрие невъзвръщаемите си кредити под нейните руини?
През последните три пълни финансови години (2011-2013 год.), за които се твърди, че банката е източвана, тя се развива стабилно, с равномерни нива на печалба и добра капиталова адекватност. Финансовите показатели на банката поддържат тази тенденция и през първите пет месеца на 2014 год.
КТБ АД отчита печалба след данъци в размер на 60 951 хил. лв. за 2011 г., 56 571 хил. лв. за 2012 г. и 71 195 хил. за 2013 г., или общо – над 190 милиона лева. Активите на КТБ АД също нарастват през посочения период - от 4 043 060 хил. лв. към края 2011 г. до 6 740 298 хил. лв. в края на 2013 г. Пропорционално на това се отчита ръст на привлечените средства от 3 535 993 хил. лв. към края на 2011 г. до 6 116 842 хил. лв. в края на 2013 г., както и в размера на собствения капитал, необходим за осигуряването на капиталова обезпеченост за нормалното функциониране на банката.
Този растеж не е случаен, още по-малко се дължи на „политически чадър” над дейността ни, от какъвто никога не сме имали нужда. Той е резултат от дългосрочно планиране и се базира на заложената от нас още през 2001 година стратегия за устойчиво развитие. В резултат на това КТБ АД се разраства динамично още в периода 2002-2006 г. Доказателство за това са връчените на банката призове за динамично развитие и за най-добра банка през този период.
След приватизацията на КТБ АД през м. юни 2000 г. ние наследихме от бившия собственик Булбанк 11 млн. лв. активи, 11 милиона лева капитал и резерви и оперативна загуба от 144 000 лв., без нито един клиент. От тогава досега Корпоративна търговска банка АД достигна четвърто място по активи в страната (6 740 000 000 лв.) при средногодишен темп на нарастването им от 40%. Печалбата нарастваше с 50% средногодишен темп, а капиталът – съответно с 44%.
Още през 2001 г. ние заложихме дългосрочна стратегия за устойчиво развитие. Затова предприятията от енергетиката, инфраструктурното строителство, експортно ориентирания бизнес са наши основни целеви групи от самото начало. Клиентите са привличани с конкурентни оферти и с перфектно обслужване, така че всички инсинуации на тази тема са безпочвени. Това се доказа през 2010 г. и пред Европейската комисия, след като КТБ АД беше набедена за оказана й държавна помощ.
Качеството на активите на КТБ АД традиционно е значително по-високо от средните нива в банковата система, поради консервативната ни кредитна политика. За илюстрация на това твърдение, 97-98% от отпуснатите заеми през последните четири години са редовни, т. е. техните главници и лихви се погасяват в договорените срокове. Данните са проверявани от одитори, надзорни органи, международни рейтингови агенции. За сравнение, стойностите на този коефициент за цялата банкова система за периода са под 80%.
Възвращаемостта на собствения капитал на банката отчита традиционно високи стойности за банковия сектор у нас – средно 14.75% за периода срещу 5.46 за цялата банкова система.
Високи са и стойностите на възвращаемостта на активите – средно 1.37% за периода при 0.73% за цялата система. Тези показатели отчитат качеството на дейността на една банка и техните стойности са резултат от уменията да се постига висока доходност при ниско ниво на риск, съчетано с ефективно използване на ресурсите.
За илюстрация на последното - коефициентът на административно-управленските разходи на 100 лева активи на КТБ за последните три години е средно 1.14% при два пъти по-висок за банковата система - 2.46%.
Всичко това е в резултат и на правилността на заложените политики по отношение на обслужването на клиентите и високите изисквания към работата на служителите ни. Неслучайно постъпилите в банката жалби от обслужването ни за последните няколко години са не повече от десетина.
По отношение на своята ликвидност банката поддържа високи нива през всички отчетни периоди. Коефициентът на ликвидните активи (дела на ликвидните активи от общо привлечените средства) за последните три години е над 20%. Тези стойности са подкрепени и от съществените ликвидни буфери, които банката традиционно поддържа. Към 31.05.2014 г. банката е разполагала с ликвидни буфери в размер на 1 175 807 хил. лв., което показва високата й степен на готовност за посрещане на своите непосредствени ликвидни нужди.
Това всъщност, са средствата, които банката може да осигури под формата на пари в брой в срок до 7 дни. При една чисто медийна атака банката би устояла, за което има и съответните доказателства. Институционалната атака и пасивното поведение на регулаторите обаче, по принцип не могат да бъдат компенсирани с никакви буфери.
С цел адекватна подкрепа на растежа КТБ АД поддържа през всички отчетни периоди стабилни нива на своята обща капиталова адекватност – 12.39% (2011 год.), 12.06% (2012 год.), 12.56% (2013 год.) и 13.71% (31.03.2014 год.) при регулаторно изискване от 12%. Адекватността на капитала от първи ред е 10.48% (2011 год.), 8.88% (2012 год.), 10.59% (2013 год.) и 10.61% (31.03.2014 год.) при регулаторно изискване от 6%.
Всички тези обективни показатели доказват, че развитието на Корпоративна търговска банка АД през годините не се дължат на случайни фактори и обстоятелства, на благоволението на едно или друго правителство, а са резултат на правилна дългосрочна стратегия, на разумна управленска политика и преценка, на високо качество на работата на всеки един от служителите в банката – от ръководителите до редовите служители.
Корпоративна търговска банка АД няма нужда от спасяване, а от подкрепа. На ход не са политиците, които би следвало да се ангажират с визията за развитието на страната ни и създаването на добър инвестиционен климат. На ход са акционерите на КТБ АД, които имат желанието и възможностите. Ще им се даде ли шанс?
С уважение,
Цветан Василев
Темата за КТБ може да проследите тук
Свързани компании:
преди 10 години Очеизвадна лъжа, все пак го дочетох. Некадърни политици и "бизнесмени". Някой от следващите беше написал, че "предпочита далавераджии". Едното води до другото и до страдания за нормалните хора. Всички тези са национални предатели ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години именно проблема е в липсата на държава достойна за името си . и това продължава от 9/9/1944 насам. може би този път е прагматично, това най- после да се оправи. не е нито невъзможно, нито безмислено. по настоящия път просто сме абонирани за същото в следващата форма. Eдна стъпка напред, Три назад и тaка от 70 години. Tака никога няма да забогатеем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Рално, ако не се остави ЦВ да си намери сам работещо решение, всички ще пострадаме, защото от това, което ни се предлага ще последват насилствени фалити на редица големи фирми и хиляди хора ще останат без работа. Не мога да разбера защо всички институции са се заяли и не оставят акционерите да си спасят сами банката, а междувременно да си проведат нормален одит за 6 м., а не за 3 седмици. Доста интересен въпрос не мислите ли? Може би отговорът е, че накрая всъщност всичко ще се окаже буря в чаша вода, която някой с цялото си нахалство и наглост създава върху основите на държавата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Има едно изречение със "значение" : "На ход не са политиците, които би следвало да се ангажират с визията за развитието на страната ни и създаването на добър инвестиционен климат. На ход са акционерите на КТБ АД, които имат желанието и възможностите. Ще им се даде ли шанс?" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И какво се очертава - пълно дискредитиране на всички държавни институции. Оказа се, че просто няма държавна институция, която да не е готова да погази всякакви принципи и закони за да услужи на някоя групировка без изобщо да се съобразява с общия интерес или последици. Включително слагам тук и президента (който оказа се, стои зад или е зависим от ВЕИ лобито). Пълен, тотален крах на държавността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Абсолютно си прав!!!И то толкова глупаво-с такъв плитък сценарии,че може да мине само пред електората на ДПС.ДПС(Държава,Прокуратура и Съдилища) отдавна не са в полза роду-а само в полза на определени лица.Цацаров-напълно дискредитирана марионетка,лъсна още с аферата Костинброд с нормалният надпечат,а по време на скорошните манипулации нито стон.Прокуратурата бе опотребена в служба ДПС-БСП.Йовчев -напълно част от репресивната машина на ДПС и ГЕРБ.Искров е човекът участвал във фалитът на банковата система през 96 година в едно с Димитър Костов тогава финасов министър.Да не говоря за цялото "експертно" правителство на Орешарски,което не свърши нищо,а изтегли толкова заеми.Даже ще ни натресат и 7 блок на АЕЦ Козлодуй,който трябвал ни не трябвал ни ще струва,колкото цялата АЕЦ Белене.Вижте само назначенията в държавните агенции и предприятия(Зам.-шеф на младежкото ДПС 27-годишният М. Ахмедов влиза в борда на НЕК)Т.е. марионетка ,до марионетка на Паша Доган ага.Поздрав отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Абе той нека се върне, пък после дълго ще се води потърпевша страна, незаконно държана в ареста повече от година. Ако Мустака не си е сложил овреме тенекия в гащите, лошо, много лошо му се пише, включително и "инцидент", както стана с проф. Евгений Николов, дето плашеше Цвък с кетчърите. Та моят съвет към Мустака е да не се връща при тия разбойници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Много цифри в това писмо , но на практика без значение . Всичко това може да се види и от отчетите им през годините . Цветанов нищо не казва за фирмите на Пеевски и какви кредити са им били отпускани , за какво , какви интереси са обслужвали , какво не е върнато от тези кредити и защо . Само преди седмица отиде във австрийската полиция и подаде заявление , че Пеевски го е заплашил с убийство , обясняваше как е дал нотариално заверени показания пред чужди съдии . Защо не каже какви са били тези показания , кого е обвинил в тях. Сега и дума не споменава за това . Може много да е изплашен , но това писмо си е някаква гола счетоводна статистика , тоест може да си е най обикновена стъкмистика . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Дам. В контекста на това и на решението на консултативния съвет, наддавайте колко време ще трябва на цацаратурата да се сети къде са документите. Аз слагам 10 кинта на четвъртък отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Оказва се, че оставката на Иван Искров в незабавен порядък разрешава целия проблем, създаден от прокуратурата и БНБ. Че с претенциите му за законови изменения по банковия надзор, Искров, всъщност, се е оплаквал как Цветан Гунев не му е позволявал да срути КТБ по-рано. И че написаното от Банкеръ -- http://***.crosspress.bg/newspaper_preview.php?img=Banker_2014-06-21_Page_01.jpg&w=980 -- отговаря на истината отговор Сигнализирай за неуместен коментар