Министър-председателят на България Пламен Орешарски не намира основания за актуализация на държавния бюджет и на бюджета на Здравната каса. Премиерът призна, че няма да участва в новата политически конфигурация в страната. В предаването „Още от деня" по БНТ той определи своето управление като „труден период след труден период“, пише Dnes.bg.
„Не намирам основание, защото гледам цифри. Към края на май за пет месеца дефицитът на Касата е на равнище, което не е по-високо от същия дефицит миналата година към края на май, т.е. няма промяна в картината като сравним една година назад. Убеден съм, че Касата сама може да се справи с този дефицит", обясни той.
Според него притесненията може да идват от това, че няма работещ парламент, но не и от цифрите.
„Много лесно се пледира да се дадат пари на касата, много трудно се отговаря на въпроса откъде да се вземат тези пари. Не виждам на кой друг сектор му прескачат средства, така че да бъдат пренасочени към Касата, заяви Орешарски.
Премиерът увери, че ще изложи тези аргументи в доклад до парламента, ще предложи и варианти за актуализацията на бюджета, откъде би могло да се вземат средствата, но предупреди, че те ще са за сметка на други икономии.
Орешарски обяви още, че повече не би участвал в политически кампании, а ще остане икономически експерт.
„Не бих участвал повече в кампании. Аз никога не съм бил пряко в политиката", заяви той в отговор на въпрос дали би се кандидатирал за депутат. Той беше категоричен, че не би поел и друг политически ангажимент.
Орешарски определи своето управление като „труден период след труден период“. „Политическата нестабилност продължи прекалено дълго и добре е, че има дата за предсрочни избори", каза той, като изрази надежда след тях да има по-устойчива структура на парламента. „Не управляващи и опозиция да са с равни гласове", обясни той.
„Когато започна нашето управление, ние направихме достатъчно добър анализ и се опитахме да подредим системите по един по-добър начин“, допълни премиерът.
„Но трудната среда и политическата нестабилност не позволиха всичко да се реализира по начина, по който аз си представях. Въпреки това към днешна дата ми се струва, че имаме по-добре работещи институции, по-спокойна обществена среда, по-голям оптимизъм в бизнеса", смята Орешарски.
За работата в Министерски съвет той каза, че е направил опит да въведе колегиален стил на работа в кабинета и вярва, че е успял.
„Видяхте ли някой министър да се оправдава с работата на друг министър. Имаше колективен стил на работа", направи равносметка на последната година на управлението си Орешарски.
Като отличници в кабинета той определи тримата си вицепремиери - Цветлин Йовчев, Даниела Бобева и Зинаида Златанова.
„Всички останали се справиха сравнително добре в секторите, в които работиха. Но си давам сметка, че никой не е идеален", допълни премиерът.
За отношенията си с БСП и ДПС той каза, че поканата да е премиер е получил и от двете партии. „Имах подкрепата на двете парламентарни групи, имам я и днес. Но между тях има противоречия, които не искам да коментирам", допълни той.
„Щастието е субективно възприятие, понякога малките неща радват повече". Така Орешарски отговори на въпрос дали за периода му начело на държавата е имал поне един щастлив ден. „Беше труден период, много труден период, един от най-трудните в професионалния ми път, но не бих казал най-трудния. Въпреки това е имало моменти, в които съм се чувствал удовлетворен от постигане на определена цел", призна той.
Орешарски обяви, че ще търси по-широко съгласие при номинацията на еврокомисар. „За мен е важно България да получи възможно по-добър портфейл, а не такъв останал накрая за малките страни", заяви той. Премиерът обясни, че не бива да очакваме някакъв сюрприз, но отказа да посочи имена, от които ще избира.
Още политически новини четете в Dnes.bg
преди 10 години Умен или глупав, кадърен или некадърен, кой може да прецени? По цял свят дали един човек си е свършил работата се оценява по резултата. Какъв е резултата от "неговото" управление? Представя пред журналисти министри и им бърка имената. Отзад му подсказват. Как изисква от студентите да знаят факти наизуст, той две имена не може да запомни. Ти като отидеш на доктор вълнува ли те общата култура на доктора? Така нареченото му усърдие не е ли подплатено с добри материални придобивки, много по-различни от заплатата му? И аз имам приятели на работа в различни министерства и споделяха че не може да се намерят директори на агенциите, защото никой не вярва че правителството ще просъществува дълго време и защото всички бяха убедени че ще изпълняват особено много поръчки. Той да не би да не е знаел с какво се захваща?Хайде стига с това оправдаване и съчувствие. Тодор Живков, Жан Виденов,сега и Орешарски. Всички до един умни и честни, ама хората около тях били мошеници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Орешарски е желязо, издържа всичко! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не съм съгласен с Nikola666 ... Случайно съм попадал в компания на политици от различни партии и те всички признаваха , че "Орешареца " е много умен и кадърен човек . Нека се поставим на неговото място и да си признаем колко отговорни и усърдни бихме били при непрекъснатите протести , вотове на недоверие , несигурна политическа подкрепа ... Далеч съм от мислълта , че това правителство ще остане в историята , но хайде да признаем , че на министър председателя просто не му беше лесно и той направи толкова - колкото му позволиха . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Един най-обикновен мошеник.Застана начело на държавата, защото му предложиха едни пари. Направи такъв бюджет, какъвто му казаха да направи. Управлява по начин, по който му казаха да управлява. Една добре платена пионка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар