Депутатите от ГЕРБ няма да подкрепят предложението на БНБ, внесено като промени в Наказателния кодекс (НК) от депутата от ДПС Йордан Цонев, разпространяването на слухове за банкови институции да се наказва със затвор, беше категоричен днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Няма да приемем в този вид промените в НК, докато БСП не излезе и не си признае вината и огромния крах“, отсече той.
БНБ поиска лицата, които разпространяват заблуждаваща или невярна информация за банки и финансови институции и по този начин всяват паника сред населението, да бъдат лишавани от свобода. Впоследствие стана ясно, че предложените от БНБ изменения ще бъдат прецизирани между първо и второ четене.
Държавният бюджет задължително ще бъде актуализиран, защото пари от резерва ще бъдат пренасочени към Корпоративна търговска банка АД, коментира още днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
През юни БНБ постави под специален надзор банковата институция заради недостиг на ликвидност, но на 21-ви юли тя ще отвори врати. Капиталът на банката ще бъде увеличен от държавната Българска банка за развитие и Фонда за гарантиране на влоговете.
Правителството получи специално разрешение от ЕК да подкрепи банковия сектор с 3,3 млрд. лв. Още миналия понеделник финансовото министерство набави 1,23 млрд. лв. чрез спешна емисия на краткосрочен дълг. Дни по-рано пък страната ни привлече 1,5 млрд. евро чрез продажба на дългосрочни облигации.
„Парите за КТБ ще са от резерва и като се изпразни резервът и не се попълни, какво ще се случи при следващо бедствие, ние искаме да предпазим следващите правителства, особено служебното“, коментира Борисов.
Той призна, че не знае за колко пари става въпрос, нито дали има достатъчно в резерва, но в същото време заплаши, че ГЕРБ няма да подкрепи актуализацията на бюджета, ако управляващите не „излязат и не кажат истината какво ще се случи на 21-ви“.
„Виждате ли капана, който ни поставиха. БНБ молят да не се говори по този въпрос и ние не говорим. А всъщност това е сакралният въпрос, отговаряйки на този въпрос, ще стане ясно, че актуализацията на бюджета незабавно трябва да се направи и то с няколко милиарда”, коментира още лидерът на опозицията.
Припомняме, че към края на май 2014 година фискалният резерв е в размер на 5,8 млрд. лв. Към него трябва да се добавят и двете облигационни емисии, реализирани от правителството.
„Седмици наред се упражняваха службите по повод две банки и създадоха огромно напрежение там, проблемът не е решен, трябва да се реши на 21-ви. Искам да знам, с какви пари и откъде ще запушат дупката там в тази банка и ако не се актуализира бюджетът, как ще стане. Най-елементарни неща”, допълни Борисов.
Според него обаче при всички случаи и сега страната има нужда от 5-6 милиарда лева заем.
Лидерът на опозицията се ядоса и на изказване на депутата от БСП Румен Гечев, който разкри, че след като банковата паника бе обхванала и вложителите в ПИБ, от ДПС, ГЕРБ и БНБ са искали и почти са били наложили идеята за частична банкова ваканция на всички банки.
Според него поведението на БСП граничи с нахалство.
„Аз не съм бил там, за да говоря, управлението зависи от БСП, ДПС и "Атака", възмути се той. Според Борисов на срещата в БНБ са били обсъждани четири варианта, но той не уточни какви точно.
„Поръчал съм на Менда Стоянова и на останалите да събират Финансовата полиция и да се опитат при закрити врата да поискат от тях отговори, защото сутринта, когато слушах Гечев, този, който 1996 г. беше главен участник във фалита на банките, да говори по мой адрес, докато Йовчев, Лазаров, Писанчев изпращаха Жандармерия по банките, вдигаха шум като бесни, сега да имат наглостта да казват, че ние сме виновни“, коментира той.
Борисов съобщи още, че българският еврокомисар трябва да бъде излъчен от ГЕРБ и фаворитът на партията е Кристалина Георгиева, която сега е еврокомисар по въпросите на бедствията и авариите.
„Еврокомисарят трябва да е излъчен от спечелилите изборите, цяла Европа го разбра, само те не“, упрекна Борисов управляващите, които също имат претенциите да номинират еврокомисаря за следващите пет години.
Още новини от България може да прочетете в Dnes.bg
преди 10 години За 10 дена нищо няма да могат да установят . Главната гатанка - какво е качеството на портфейла от кредити на КТБ ще го разберем по-късно ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Преди да излезе информацията от доклада от одита на КТБ и Креди Агрикол всичкото приказване е празна работа. Ако пък наистина има голямо крадене от КТБ и трябва да се спасява от държавата-имам прекрасна идея, която сигурно на никой не е идвала на ум-да не се спасява.Нека си следва естествения път на зле управляваните компании-несъстоятелност. Сигурен съм, че пазара празно на търпи и ще се преразпредели бързо и без големи сътресения-нали имаме най-стабилната банкова система в Европа, ако не и в света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години п.п. а ликвидна криза си означава точно то - липса на ресурс : демек депозити :)А Graf е прав - именно прекомерно надутия "актив" на банката , финансиран с държавни депозити не можа да бъде удържан след приемането на ограниченията от 25 % за банка . А хъм , после Президента е лош , чехлю и т.н. и как няма да е след като им разби кочинката :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Комунистите са до един за бесило, но Бойко да не се прави на ущипана госпожица. Да му обещаем да не го търсим, но нека си вземе калинките и да ходи да си яде крадените пари някъде далеч и на топло. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ба , нали Мустака реши да замени евтините държавни пари с депозити на "преференциална" лихва и затова гризна дървото :) И първата работа на надзора беше да резне преференциите :) :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години нали извадиха парите на фирмите от КТБ, бе смешниксега държат само до 25% в една банкаА и още не се знае дали има въобще дефицит в КТБ-то, какъв е той и дали няма де се покрие от задължителните минимални резерви на КТБ в БНБ, които са си там отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Смехурко, през числата в надзора на БНБ.Гледаш активите на КТБ, по времето на "най-голямата, световната, галактическата криза" и установяваш, че са набъбнали от 2 милиарда лева на 7 милиарда лева.Сещаш се, че през това време експозициите на държавните дружества в банката скочиха от 35% на 90 до 100% при някои от тях и разбираш с чии пари и как за периода 2009-2013 г. КТБ се наду като балон.Вицепремиер отговарящ за икономиката - ДянковПремиер - Борисов.Други въпроси Смехурко? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ***, как стигна до това заключение отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ***, как стигна до това заключение отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Парите за КТБ ще са от резерва и като се изпразни резервът и не се попълни, какво ще се случи при следващо бедствие.."Този вече е заложил като задължително "следващото бедствие". Да не е калкулирал собственото си евентуално връщане във властта, защото "бедствието КТБ" е лично негов и на Дянков продукт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар