IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дянков: Ако бях министър, нямаше да спирам реформите

VTB няма интерес да купува КТБ, заяви членът на надзорния съвет на руската банка

09:31 | 04.07.14 г. 17
Дянков: Ако бях министър, нямаше да спирам реформите

Реформите в България не е трябвало да бъдат спирани, тъй като са наложителни и ще трябва да се направят от следващи правителства. Това заяви в интервю за БНТ бившият финансов министър Симеон Дянков.

„Нямаше да спра реформите. Практически всички реформи, които вече бяха извоювани и бяха, макар с трудност, приети в обществото, като например пенсионната реформа, не трябваше да се спират, защото те са необходими и следващите правителства пак ще трябва да ги правят. Нещо, което беше извоювано с трудност“. Така Дянков отговори на въпроса какво би направил през последната година, ако е бил министър.

Финансистът е на мнение, че сегашното правителство на България се е провaлило заради „твърде популистичната политика, която във времето не може да се поддържа“.

„Просто твърде много се обещава, то няма база за това, така че се водеше недалновидна политика, която бързо стана ясна във всичките й сфери“, обясни той.

Според Симеон Дянков всичко, което е направено за четири години от предишното правителство, е било „изпуснато“. „От това ще страда следващото правителство. Наистина не им завиждам, ще имат по-трудна работа от нашето“, заявява той.

Самият Дянков е категоричен, че няма да бъде част от следващото управление, защото имал други проекти.

Дянков коментира още, че България е изпуснала възможността да се присъедини към еврозоната и да се възползва от добрите показатели, които е имала. Според него разговори по въпроса с Европейската комисия и Европейската централна банка ще може да се водят след „пет-шест“ години.

„Сегашната ситуация в публичните финанси е такава, че ще ни трябват няколко години, за да стигнем база, от която да можем да си говорим с Европейската комисия. Нещо, което Литва сега прави, Румъния тази седмица направи заявка. Ние, за съжаление, бяхме по-напред от тях, сега се върнахме не с една, а с няколко години назад“, обясни бившият министър.

Дянков стана и поредният финансист, който защити финансовата система. Според него секторът е бил засегнат от краткосрочна криза на доверието, но „не толкова в банковите институции, а в политическата класа“.

„Всъщност това, което видяхме, е политици – явни или потайни, които се бореха помежду си, и разбира се – политически партии в сегашното правителство си разменяха тайни и не толкова тайни удари, за да покажат кой е по-силен“, коментира Дянков.

Финансистът, който е член на надзорния съвет на руската банка VTB, заяви, че институцията няма интерес да купува Корпоративна търговска банка.

„Официалната позиция излезе много бързо и тя беше, че няма такъв интерес. VTB е банка, която се занимава главно с инвестиционна дейност, инвестиционно банкиране и всъщност няма клонове на банки в други държави, така че това не е типично за нейната дейност”, обясни Дянков.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:28 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 34 rate down comment 2
Alee
преди 10 години
Основна грешка на всички правителства в България е, че не провеждат реформи и си мислят, че това ще им осигури следващ мандат. Грешка! Това не само, че не осигурява следващо управление, но показва неувереност и политическа импотентност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 6
VBT
преди 10 години
Защо държавните пари са били насочвани тогава към Цв. В.?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 10
milioner4e
преди 10 години
Тия 4 млрд станаха пословични. Истината е, че те стояха там, но в държавата имаше неотложни харчове за 4,8 млрд лева. Така, че пак помисли дали са били резерв или малко не достигаха. Да не говорим, че пенсиите струваха по малко над 1 млрд на година. За Булгартабак и ЕРП-тата, окей, въпреки, че не знам да са били в неговия ресор, както и да е. Но предишните 2 обвинения не почиват на логика и обективност, да не говорим за соларките, които отново не са негов ресор, но ако прочетеш стенограмата от последното заседание на МС през Юни 2009 сиреч тройната коалиция може би ще видиш защо трябваше тези соларки да се присъединят и то гарантирани за огромен срок.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 32
alexx
преди 10 години
Ъъъ... какви реформи бе, Дянка?! Похарчването на 4 млрд лв от фискалния, вземането на още 4 млрд дълг, източването на държавните предприятия с 2 млрд, продажбата на активи като Булгартабак и дела в ЕРПтата, анихилирането на резервите на НЗОК, опитът да сложи ръка на Сребърния фонд, присъединяването на соларки колкото за един блок на Козлодуй... и т.н.Това ли са реформите?! Предния път ви гониха с гладни бунтове и самопалвания, а тоя обяснява, че щял да продължи да прави същото...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още