Едва след месеци, когато беше обявено името на изпълнителя, научихме и кои са тези 11 компании - Спедстрой ЕООД, ThyssenKruppMannex, италианската Saipem, която строи и една от тръбите на морския участък, Technip Germany, Larsen Tourbo, Sicim and Renco Consortium, Стройтрансгаз Консорциум, NV Denys, Metal One, Bonnati -CCC - Gastroymontaj, както и Habau и ОТФ - Русгаз -СК13.
Някъде между януари и края на май до втори етап в процедурата са допуснати трима от кандидатите, а след оценката на предложенията е избран и изпълнителят – консорциум между руската компания „Стройтрансгаз”, чийто мажоритарен собственик е фирма на руския милиардер Генадий Тимченко, и "Газпроект Юг", зад който седят пет български компании - "Главболгарстрой", "ПСТ Холдинг", "Техноекспортстрой", "Понсстройинженеринг" и "Промишлено строителство холдинг".
Генадий Тимченко беше включен в черния списък с руски бизнесмени, изготвен от САЩ във връзка с анексирането на Крим. Руският президент Владимир Путин коментира, че Тимченко е негов приятел, от когото „не се срамува”.
Ден след обявяването на печелившия консорциум, който да реализира проекта у нас, Симеон Пешов, президентът на една от тях – „Главболгарстрой”, беше категоричен, че по-голямата част от строителството ще бъде извършвано от българските компании и техни подизпълнители – вероятно броят им ще бъде към 100 български фирми.
Нормалната процедура при избор на изпълнител на големи инфраструктурни проекти предвижда публикация на обявата в Официалния вестник на ЕС. Така се гарантира равен достъп на фирмите от общността до проекта. На това от „Южен поток България” обаче отговориха, че тръжната документация е публикувана на техния сайт както на български, така и на английски език и заинтересуваните страни са имали достъп до нея.
И така, това са само публично известните факти у нас, свързани с избора на фирма, която да извърши на цялостното изпълнение на „Южен поток” на българска територия. Според изявленията на Министерството на икономиката и енергетиката при избора на изпълнител на изграждането на "Южен поток" са спазени всички изисквания в българското и европейското законодателство.
Сега Брюксел очаква официалната документация и ще има задачата да определи дали описаната процедура е действително „прозрачна, даваща равен достъп на всички и недискриминационна”, каквито са очакванията на Европа при провеждането на обществени поръчки. Особено за проекти с такава важност, за каквато настояват българските управляващи.
преди 10 години България е единствената държава от ЕС нарушила европейските правила и затова ни дъвчат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години е в другата тема много добре си обясни що само назе:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години България не е държава.Затова с нея се упражняват разни евро пудели и кончити.Защо няма проблем с Австрия и Италия?Защото там има държава и хората си гледат интереса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А добър ден!Абе тоя паток, нали и през други държави на ЕС минава, кво само нас ни дъвчат? Както казал оня, пикай малко и наоколо бе, май не си местен :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар