IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кой пречи на реализацията на "Южен поток"

Проектът ще намали цената на природния газ, прогнозираха експерти по време на дискусия в Народното събрание

15:17 | 09.05.14 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Кой пречи на реализацията на "Южен поток"

Старите страни от ЕС и Европейската народна партия (ЕНП) са против развитието на "Южен поток", защото те не искат "бедните и не толкова красиви южни държави" да имат независими доставки на природен газ. Тази теза изказа по време на кръгла маса на тема "Спирането на "Южен поток" - удар срещу България", организирана от "Атака", в Народното събрание депутатът от Коалиция за България Явор Куюмджиев.

Според зам.-министъра на икономиката и енергетиката Иван Айолов за негативната представа за проекта пръст имат българи и български депутати, които дават невярна информация на Брюксел и на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.

"Надпреварваме се кой пръв да предаде четата в Брюксел, вместо да има консолидация на обществото", допълни още той. 

България е една от най-застрашените страни при спиране на доставки от Украйна - Турция може да получи газ от още шест източника, а Гърция разполага с терминал за втечнен газ. За България "Южен поток" е единствен шанс, тъй като проектът Nabucco вече приключи, а в Черно море не може да бъде изграден терминал за втечнен газ, защото корабите не могат да преминат през Босфора, добави още Айолов.

Шанс за България Айолов вижда и в доставката на природен газ от находището Шах Дениз II в Каспийско море. Газът от това находище обаче може да стигне до страната ни едва през 2019 година.

От "Южен поток" газът ще стигне до станцията в Паша Дере през 2015 година. Освен това договорените количества азерски газ, който ще пристигне чрез TANAP и ТАР, възлизат само на 1 млрд. куб. метра годишно, като за цяла Европа договорените количества са 16 млрд. куб. метра. През "Южен поток" ще преминават 63 млрд. куб. метра.

Въпреки че газовите връзки между Гърция и Турция не могат да бъдат алтернатива на "Южен поток", работата по тяхното изграждане се ускорява, уточни още зам.-министърът.

По време на дискусията беше повдигнат и въпросът за неприеманите от Брюксел промени в българското законодателство, регламентиращи термина "морски газопровод". Вносителите на промените - Таско Ерменков и Явор Куюмджиев, обясниха, че текстовете прилагат европейското законодателство в областта. Тръбите минават през акваторията на България, но газопроводът ще влезе в територията на ЕС едва след изградената приемателна станция, каквато практика вече има при газопроводи, свързващи Северна Африка и Европа.

Причината текстовете да не се харесат на комисаря Йотингер са данните, представени от български депутати, че правителството се кани да изключи от европейското законодателство целия газопровод, преминаващ през цялата територия на страната, коментира пред Investor.bg Таско Ерменков. "ЕНП също се бори за депутатски места", допълни още той на въпрос дали има сигнали за смекчаване на позицията по повод тези промени след обясненията на енергийния министър Драгомир Стойнев.

Морският газопровод навлиза в бългалската акватория и дължината на трасето е 22 километра. "Нима някой обаче очаква на 2 километра под морската повърхност да бъде изградена приемателна станция?", попита от своя страна Куюмджиев.

Изграждането на "Южен поток" ще свали цената на природния газ за България, категорични бяха експертите. Според Таско Ерменков намалението може да стигне и до 25%. От Гражданския съвет по енергетика посочиха, че в момента България плаща една от най-високите цени за природния газ - около 450 долара за хиляда куб. метра природен газ. За сравнение, за Германия цената е 300 долара, а за Италия и Франция - към 350-360 долара.

Зам.-министър Иван Айолов уточни, че е нормално цената за западните държави да е по-ниска, защото Германия има "Северен поток", а Италия е входна точка на природен газ за Европа. Айолов също очаква понижение на цената, но без да се ангажира с конкретни проценти.

Айолов отказа да коментира вота на недоверие към правителството за енергийната му политика, който се очаква ГЕРБ да внесе днес. Аргументът му е, че още не се е запознал с мотивите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 9 rate down comment 7
i_ivanov80
преди 10 години
Пичове, крайно време е мн от вас да си изкарат главите от някои части на тялото и да започнат да гледат трезво на нещата.Майната им на комисионните и всички други корупционни практики при този проект. Има ги на почти всички други проекти в България и то от всички политически сили. Не е хубаво, но е реалността в БГ.Тук става дума, че доста европейски държави се заиграват с Русия. Това са Австрия, Унгария, Италия ... и България. Нали сами виждате, че най-слаби от всички сме ние.На път сме да ни спрат всички евро-пари за назидание и предупреждение на останалите. Нали Ви е ясно, че така се фалира държавата и малкото бизнес останал в нея.Знаете ли, че доста голям брой чужди компании се изтеглиха от България или изчакват настрана, за да видят как ще се развият нещата.Няма нужда да Ви казвам, че спрат ли се евро-парите моментално ще се изтеглят ограмни капитали от България.Приемането на про-руските промени в законодателството ще е пагубно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 4
bgMan
преди 10 години
И не е само за комисионни, това за тях си е символ верую...Аз затова не ги считам за българи а ги наричам руснаци с българско гражданство и руско самоопределение. Истинската им родина е Русия и каквито и гадости да вършат руснаците за нашите национални предатели по-добра от Русия няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 18 rate down comment 5
shpono
преди 10 години
Така си е, един доставчик на ядрено гориво и за БЕЛЯне и за Козлодуй, един доставчик на петролни продукти, един доставчик на газ и то все един и същи :)).Червените *** така ни насаждат срещу тлъсти комисионни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 6
bgMan
преди 10 години
Точно така.Просто националните предатели русофили са ни обрекли и продължават да ни обричат само с 1 доставчик.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 8
shpono
преди 10 години
Само чобаните в България наричат доставката на руски газ през една тръба и доставката на руска газ през друга тръба ДИВЕРСИФИКАЦИЯ. КАква диверсификация бе другари, при положение, че доставчика е един и същ и на всичко отгоре конкуренцията му е такава, че ползваме една от най скъпате в ЕС газ. И децата вече знаят, че Русия не е надежден доставчик.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 10
dakl
преди 10 години
Очевидно е , че някой в ЕС иска всички да са равни, но така както бе при др. Т. Живков , някои да са по равни. Ерго , целта е да има диверсификация , но тя да не засегне богатите, а сметката да е платят бедните , а кои са бедни в ЕС не е тайна. Печалбата от този операция пък ще отиде при Големия брат и така всички ще бъдем доволни: ние, президентът Плевнелиев , най много защото България ще плаща поне два пъти по скъпо за същото количество природен газ , но той ще е диверсифициран от Катар и малко от Азерите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 10 години
bgMan ти да си чувал Газпром да поиска изключение от третия енергиен пакет. Аз не съм. Но наистина и те вероятно са разбрали, че това тяхното е практика, а не изключения. И стига сте убеждавали европейците, ама ние за ваше добро го правим. Правим го за доброто на Русия. По друг начин не мога да си обясня проект от който няма да получаваме такси 22 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 6
mick
преди 10 години
Със спирането на ЮП европейците се гръмват в крака, като си мислят, че така гръмват в крака и Русия. Нещо от типа на шопското мислене. Сега когато Украйна легне на тяхната шия ще го разберат. Нещо като Гърция, ама 50 милиона - много по-голяма черна дупка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 6
bgMan
преди 10 години
А защо законите не се спазват през газопровода Северен Поток а важат само за Южен Поток?Едва ли има човек в този форум, който да мрази русофилството повече от мен но фактите са си факти.Когато стане дума за санкции срещу Русия и специално срещу проекта Южен Поток е много основателен въпроса защо санкциите не засягат газоподаването през Северен Поток?Дали Германия не иска да е централен енергиен доставчик/разрпределител на целия ЕС в ущърб на всички останали страни, които имат свои енергийни проекти?Имам много сериозни съмнения по тези въпроси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 10 години
Уважаеми, нормално е законите да се спазват. Това спира Южен паток.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още