IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Въвеждането на данък върху пустеещите земи ще бъде "социална бомба"

Собствениците нямат вина, че над 20 години държавата гледа на земеделието като на мащеха, заяви Стефан Асенов от финансова група СИС

20:17 | 31.03.14 г. 35
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Въвеждането на данък върху пустеещите земи ще бъде "социална бомба"

Стратегия за развитие за период от минимум 10 години, създаване на поземлена банка и комасация – тези 3 условия за модернизирането на земеделието открои в ефира на телевизия и радио Bulgaria On Air партньорът във финансова група СИС Стефан Асенов.

Комасацията е задължителна за едно модерно земеделие, но тя не може да бъде направена без поземлена банка, която да регулира и компенсира взаимоотношенията. Разбира се, нормативната уредба също е много важна, коментира той изявлението на министър Димитър Греков, че работна група ще се заеме с изработването на закон за комасацията.

Припомняме, че министърът на земеделието и храните призова и за въвеждане на данък върху пустеещите земи, но според думите на Асенов това ще бъде "социална бомба" и няма как да се осъществи.

„Не може в продължение на над 20 години на земеделието да се гледа като на мащеха и после да се търси вината у собствениците, че не обработват земята. Такъв данък може да бъде въведен едва, след като се даде гратисен период между 5 и 10 години на собствениците да уедрят земята си. Това обаче може да стане след изработването на дългосрочна стратегия за земеделието, учредяването на поземлена банка и комасация”, заяви той.

И изграждането на напоителни системи няма как да мине без комасация и уедряване на земята заради средната площ от 5,5 декара на парцелите, смята Асенов.

„Най-правилната логика е бенефициентите по програмите в тази област през новия програмен период да бъдат не държавата или държавна агенция, а собствениците на земята и общините. По този начин има шанс процесът да се отпуши и за малко години да видим добри резултати”, добави Асенов.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:39 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 6 rate down comment 14
mick
преди 10 години
Трябва да имаме балансирана данъчна система - в момента не е така. Доходите от имоти не се облагат адекватно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 18
mick
преди 10 години
Трябва да има нормални данъци върху всички видове имоти - само така ще има нормална инфраструктура, ще има нормални цени. От 20 години имаме символичен данък сгради и никакъв данък върху останалите имоти.. резултатът го виждаме - мизерия, високи цени, липса на работни места, ужасно много пустеещи имоти, разбита инфраструктура.http://mickideas.blogspot.com/2013/05/blog-post_4502.htmlА социално-слабите с имоти.. сещам се за вица - Какво ще направите ако намерите куфарче пълно с пари? - Ще постъпя справедливо, ако е на бедняк ще му го върна ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 28 rate down comment 2
Sakamano
преди 10 години
Също и Данък нефункциониращ *** - за справяне с демографската криза. Поне всички дърти комунисти ще фалират...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 48 rate down comment 5
rumen221
преди 10 години
Добре, НО Е МАЛКО...!!!- Трябва преди това да се въведе:1. Данък пустеещ струг...!2. Данък пустееща складова площ...!3. Данък пустеещ магазин...!А най-големите приходи ще дойдат от ДАНЪК ПУСТЕЕЩ МОЗЪК НА БЪЛГАРСКИ ПОЛИТИК...- СТОТИЦИ МИЛИОНИ ЩЕ ПЛАТЯТ...!!!.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 30 rate down comment 7
rumen221
преди 10 години
Прав е онзи човек...,Който е казал...:- О, СВЕЩЕННА ПРОСТОТА...!!!В ЕВРОПА ДАВАТ ОТ 50 ДО 500 ЕВРО ЗА ДА СЕ РАБОТИ ЗЕМЯТА - Колкото е по-лоша земята и по-малък парцела - ТОЛКОВА ПОВЕЧЕ ПАРИ...!- НАШИТЕ *** - ДАНЪК ЩЕ ВЪВЕЖДАТ...!!!.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още