В края на 2013 година „Атака“ внесе в парламента няколко предложения с искания Народното събрание да задължи правителството да възстанови работата на металургичния завод „Кремиковци“, рестарт на проекта „Белене“, както и да национализира електроразпределителните дружества.
Предложенията на партията за "Белене " и "Кремиковци" все още не са разгледани в парламентарните комисии.
Възможно ли е обаче да заработи металургичен завод, спрян през 2008 година?
Всъщност подобни индикации вече има – „Крис Мит“, която получи разрешение да закупи „Елтрейд Къмпани“, „Надин Металс“ и „Валпет Консулт“, собственици на активи на "Кремиковци", заяви пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), че планира възстановяването на работата в запазените части в завода. Предмет на търговска тайна обаче е кои точно.
Държавата може да помогне много без да отпуска никаква финансова помощ за възстановяването на работата в съхранените части на металургичния комбинат „Кремиковци“, коментира пред Investor.bg председателят на синдикалната федерация „Металици“ към КНСБ Васил Яначков.
Подкрепата се изразява в това да не бъдат създавани проблеми при издаването на комплексното разрешително за подновяване на работата на завода. „Не става въпрос да си затвори очите за нарушения, но да не рекетира и да издаде бързо необходимите разрешителни на инвеститорите. Ако има забележки, те бързо да се съобщават и да се решават“, заяви още той.
С инвестиции от около 100 млн. лева за 4-5 месеца може да бъде възстановено горещото валцуване в завода, постепенно и стоманодобивното производство, като се закупи нова доменна пещ, поставят се очистни съоръжения и после да се възстанови и непрекъснатата разливка, която е в добро състояние.
„На практика това е нов завод, който не е амортизиран“, обясни Яначков и уточни, че тези производства не са екологично опасни за София.
Планираме развитието на автомобилостроенето в България, защо да не бъдат използвани суровини, произведени от „Кремиковци“, попита риторично той.
Според него има инвеститорски интерес към възстановяването на завода, но не уточни конкретни имена на компании. По време на парламентарния контрол в началото на декември премиерът Пламен Орешарски пък беше категоричен, че държавата ще подкрепи инвеститорски интерес към завода.
Представители на „Атака“ са се срещали с федерацията и тяхното предложение всъщност е свързано с възстановяване на новия завод за непрекъсната разливка. Той обаче не може да работи самостоятелно, тъй като е нужна течна стомана. „Всички суровини можем да внесем, но не и течна стомана“, коментира още Яначков.
Грешките на държавата по отношение на „Кремиковци“
Председателят на синдикалната федерация „Металици“ коментира, че е било грешка ликвидацията на завода. Трябваше да бъде изпълнен оздравителния план, предложен от синдика на комбината, убеден е Яначков.
Предложението е предвиждало капитализация на дълговете, така компанията е щяла да се превърне в мултинационална и без дългове. Задълженията са щели да бъдат преобразувани в акции, които да са собственост на световните металургични гиганти.
Днес „Кремиковци“ щеше да бъде модерен стоманодобивен комбинат, с изградени очистващи инсталации, обясни още Яначков. Той припомни, че комбинатът е бил един от най-големите данъкоплатци, вносители в осигурителната система и клиент на БДЖ. Компанията е потребявала и големи количества енергия, заявявала товари на пристанищата.
„Цялата изградена инфраструктура е съобразена с нуждите на „Кремиковци“, с представителите на индустрията като цяло, защото индустрията е тази, която носи парите в държавата“, заяви още Яначков.
преди 10 години Луд умора няма, само се поти! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Луд умора няма, само се поти! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И им се получава заплата редовно независимо дали има работа или не. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ако искат и 200 млн да инвестират, или колкото там преценят..но частни инвеститори! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Те колко са 100 млн.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години На някои хора още им се краде:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар