IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво вещае дефлацията за икономиката на България?

Или притеснителна ли е тенденцията за понижението на потребителските цени от гледна точка на заетостта, икономическия растеж, работните заплати и спестяванията

17:15 | 14.01.14 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Какво вещае дефлацията за икономиката на България?

Инфлацията за изминалата година е била средно 0,9%. Цифрата обаче може да се окаже подвеждаща, защото пет поредни месеца през 2013 г. имахме дефлация на годишна база, т.е. понижение на потребителските цени.

Докато, например, през декември 2012 г. потребителските цени бяха нараснали с 4,2% на годишна база, а през януари – с 4,4%, то през декември 2013 дефлацията е от 1,6%. Ето защо „средногодишната инфлация“ може да заблуждава.

На месечна база през декември Националният статистически институт все пак отчита инфлация от 0,3%. Това може би е позитивна нотка, но дали е единствената?

Погледнати през призмата на икономическите теории инфлацията и съответно – дефлацията – могат да се тълкуват по различен начин и да оказват разнопосочно влияние върху икономическите агенти.

Например, кейнсианците считат, че, след като икономиката е в криза, тя функционира под състоянието си на пълна заетост и поради това може да се очаква спад на инфлацията, и дори поява на дефлация. В България ситуацията е следната – висока безработица, нисък икономически растеж и спад на инфлацията, т.е. проява на дефлация.

Състоянието на българската икономика е близко до определението на монетаристите за стагфлация. Разликата е, че при стагфлацията наблюдаваме покачване на инфлацията при висока безработица и нисък растеж.

Кейнсианците си служат с Кривата на Филипс, за да покажат връзката между темповете на увеличение на инфлацията и безработицата в една икономика. Когато безработицата е висока, заплатите растат по-бавно и обратното. Когато безработицата е ниска, работодателите увеличават по-бързо заплатите, за да задържат оскъдната работна ръка, а това на свой ред повишава цените на продукцията им, а оттам и инфлацията.

Т.е. в момента нито едно от тези условия не е изпълнено. Може би важи единствено тезата за увеличението на работните заплати, но това е друга тема, защото в нашия случай трябва да говорим само за минималната работна заплата.

Според Милтън Фридман инфлацията навсякъде е паричен феномен. Тезата му се обяснява с ролята на паричното предлагане. Връзката му с инфлацията е права. Но не можем да твърдим, че монетарната политика на Европейската централна банка оказва влияние върху родния индекс на потребителските цени, като имаме предвид, че сме в условията на валутен борд и „печатането на пари“ не се отразява директно със силата, с която то се проявява в икономиките на страните от еврозоната.

Едно е сигурно – при дефлация едни печелят, а други губят. По отношение на номиналните и реалните лихвени проценти (на Ървинг Фишер) печеливши могат да се окажат домакинствата, защото при ниски проценти по депозитите, например, и ниска инфлация реалният лихвен процент, който получават като възнаграждение за отложеното им потребление, теоретично би бил по-висок.

Губещите могат да бъдат банките и държавата. Банките губят, защото теоретично при дефлация прехвърлят богатството си върху заемополучателите. Държавата губи, защото дефлацията увеличава стойността на държавния дълг и прави изплащането му по-трудно. Домакинствата губят при висока инфлация, която "изяжда" покупателната им способност...

В момента по-голямата част от държавите от еврозоната страдат от ниска инфлация, а някои от дефлация. Президентът на ЕЦБ Марио Драги също е изправен пред дилема дали да използва пълния монетарен инструментариум, защото инфлацията се отдалечава много от поставената цел от 2%.

Сега все още много от развитите икономики се намират под потенциалните си възможности за растеж и са в състояние на непълна заетост. В този случай кривата на Филипс предсказва забавяне на инфлацията. Например, в Гърция декември бе поредният месец с дефлация. В САЩ инфлацията също не е близо до поставената цел от Федералния резерв на САЩ.

Ако тенденцията се запази, това означава, че дефлацията засега си остава по-голямата заплаха за икономиките от инфлацията въпреки печатането на пари от някои централни банки. А както казах – стойността на дълга на задлъжнелите страни ще нарасне, което ще утежни още повече изплащането му.

На какво се дължи понижението на потребителските цени? Ще продължи ли то? Свързан ли е индексът на цените на производител с потребителската инфлация? Да се намеси ли правителството чрез проинфлационни политики? Повече по темата може да научите от разговора между Иван Нончев от Bulgaria On Air и Свилен Колев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 10 rate down comment 4
data
преди 10 години
п.п. Не знам колко колеги си дават сметка, че българския лев в момента е най-скъпата валута на балканите .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 2
data
преди 10 години
още по лошо е имотния балон в комбинация със застаряващо население . Идеалната японска комбинация : имотен балон+застаряващо население+силна местна валута ! Това е реалността в България в момента .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
RedBot
преди 10 години
Просто има много на брой задлъжнели домаинства в комбинация с висока безработица. Като се разчистят дълговете и народеца се отпусне да харчи всичко ще потръгне. Харченето разбира се трябва да е в европейски мащаби, щото няма как БГ да цъфне а Европа да е в криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 3
mick
преди 10 години
Няма как да няма дефлация/корекция, при положение, че е имало голям балон в цените на имотите - основните активи в държавата. Спихването на такъв балон неминуемо води до намаляване на цените на всички стоки и услуги. Тъй като всяка една стока и услуга която се произвежда или продава в България калкулира цените на имотите.Всъщност допускането на балон в цените на имотите/активите е най-лошото нещо което може да се случи на една икономика. И поддържането му впоследствие.. е също много лошо. Щото видите ли еди какви са били цените в Европа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още