Какви са Вашите очаквания за инвестицията в нови мощности и какво като цяло се случва в целия регион?
В близко бъдеще не смятам, че ще има по-сериозни инвестиции в нови мощности у нас. Може да има по-малки проекти за ВЕИ-та, но големи инвестиции не се планират. Напротив, моите очаквания са да се затварят мощности, както това предвиждам да се случи и вече се случва с ТЕЦ Варна.
За разлика от България на Балканите ситуацията е по-перспективна и почти навсякъде се предвижда строителство на нови мощности. В Гърция предстои изграждане на хидроцентрали и големи централи на биомаса. В Македония се очаква инвестиция в голяма когенерация в град Скопие, подобна на нашата „Топлофикация - София“, както и строителство на няколко големи и много на брой малки хидроцентрали. В Косово се очаква модернизация и строителство на нови блокове на термична централа.
В Сърбия също ще има бум на хидроцентрали. Турция като цяло е перспективен район за инвестиции в нови мощности, като там на практика е представен целият спектър от разнообразни мощности, включително и атомна централа, за която има проект за строителство. Както виждаме с изключение на България, нещата навсякъде търпят положително развитие.
След последното развитие за седмия блок на АЕЦ „Козлодуй” и евентуалното отваряне на темата „Белене” имаме ли шанс да се превърнем в енергиен център - поне на Балканите?
Пълна заблуда е, че България е била, е или ще бъде енергиен център на Балканите. Всички страни около нас задоволяват енергийните си потребности самостоятелно, а доста от тях като Румъния например, изнасят електроенергия за другите балкански държави.
За да бъдеш енергиен център, трябва не само да можеш да произвеждаш голямо количество електроенергия, но и цената й да бъде конкурентна, както и да са налице технически възможности за изнасяне извън страната. В България в момента цената на електроенергията не е ниска, а износът се оскъпяваше допълнително от такси на ЕСО, което я направи неконкурентоспособна на балканския пазар. Като добавим и това, че в Западна Европа има свръхпроизводство и електроенергията може да бъде доставена на много ниска цена, сами разбираме, че ние все по-малко ще изнасяме.
Освен ако не направим нещо генерално за обръщане на този тренд. За това е нужна общонационална политика, която да е дългосрочна и да не бъде променяна с идването на всяко ново правителство или министър. В България все повече започват да липсват млади специалисти и инженери, като средната възраст в енергетиката може би вече минава 50 години. Именно тук е необходима националноотговорна политика.
Има ли възможности за излизане на нови пазари за българските производители на електричество?
Въпреки нашето стратегическо географско положение, все по трудно ще може да се намерят нови пазари за българската електроенергия. Всичко е въпрос на държавна политика, дългосрочно планиране и приемственост.
Накъде трябва да насочим усилията си за развитие на енергетиката?
Като инженер много ми се иска в България да се запази и развива атомната енергетика. Това е върхова технология. Но откровено казано, лично аз не виждам перспектива за такива големи мощности. Просто няма да има необходимото потребление на тази енергия.
Според мен по-удачно е в следващите няколко години усилията ни да бъдат насочени към водноелектрическите централи, които са технологично най-простият и сравнително евтин начин за производство на електроенергия. ВЕЦ-вете са с много добра оперативна маневреност за поддържане на електросистемата и могат да изиграят компенсираща роля.
Също така виждам бъдеще в изграждането на когенерации, и то такива, които са свързани с производствени цикли, където има потребление на топлоенергия. Друго направление, в което трябва да се инвестира, това са подобренията в мрежата с цел намаляване загубата от пренос.
Какво предстои за Вашата компания през 2014 година? Какви са плановете ви за развитие?
Продължаваме да работим предимно по обекти извън България и най-вече в съседните балкански държави, но се надяваме да разширим присъствието си и в други, по-отдалечени страни. Партнираме на някои от най-големите компании в бранша като „Андритц”, „Ансалдо Системи Индустриали”, „Силови Машини” и разчитаме с тяхна помощ да участваме в по-големи проекти, които да запълнят липсата на работа в България.
В следващите 2 години предвиждаме да инвестираме 8 милиона лева в нашето предприятие. Освен ремонт и сервизиране ще започнем и производство на нови съоръжения, и по-точно нови трансформатори. В момента сме усвоили производство на трансформатори до 15 MVA [110 kV], както и на специални трансформатори за железопътната инфраструктура. Надяваме се годината да е успешна за нас.
преди 10 години Димитър Белелиев експерт в областта на енергетиката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години съвсем правилно изказване , определено човека си разбира от работата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Убийствено точен коментар! Нямам думи! Но престъпницитеса продажните мръсни политици! Започвам от Желев, минавам през Костов и стигам до Станишев! Те са за директен доживотен строг тъмничен със причиняване на неземна болка ежеминутно! Каквато причиняват на децата ни и нас! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Мда... тази година се очертава много рекламна за ВЕЦ-овете! Енергетиката ни ще изглежда прекрасно през една такава година, ако мъгли и атмосферни депресии по няколко месеца се съчетаят с голи планини и празни язовири!Ток от въздух, вятър и мъгла! Ама без вятър! хахаха!Ама дето вика колегата @Dimat - за какво ни е ток на нас? За акъла, с който докарахме държавата си до тук, ток едва ли ще ни трябва! Като дойдат новите стопани на територията, те ще си решат какво да правят! хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Пералня, ПЕРАЛНЯ! ОТ най-глемите.За подобни въпроси, от соларните форуми банят и от нормален гражданин те обявяват за, едва ли не, враг на народа.То един народ, все "приятели" го клатят, ама нека му дойде до ***, не инак, няма поумняване.Язък за хубавата ни страна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Привет на аборигените от Територията.Време е вече да заменим скъпата на всеки нормален българин дума България с думата,Територия.Тя вее изцяло отговаря на това "съдържания".Територия,из която всеки наш и чужд гостенин се разхожда и прави,каквото си иска,а аборигените гледат като ошашавени,какво се прави с територията,на която се намират.Лъжат ги с "необходими" нови мощности,заробват ги с нови договори и заеми,заробват и бъдещето си(все по-малкото деца).Земите буренясали,предприятията изтърбушени,енергийни "мощности" все повече им остават излишни,народът офейква,или се преселва в отвъдното...но ни трябват нови мощности и ново доене на изпосталялата крава.Доене,до премаляване,докато падне и накрая и доячите офейкат от Територията.На аборигените вече не им остава нищо друго,освен да се заемат със засаждането на бурени... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Малко дълго стана, ама човекът заслужава внимание. Той е от тези предприемачи, които сами си правят рекламата и пи-ара, защото смятат, че най-добре си разбират работата. И той си работи, без да се замисля какво пише в учебниците. Там пише, че с ВЕЦовете се покриват максимумите, а основата се създава от ТЕЦ и от АЕЦ. Но г-н Белелиев иска да изглежда еко. С други думи - ЦЕРБ в резеда, а Белелиев . целият в бяло. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Г-н Белелиев обича да се появява по медиите. Не се наемам да коментирам до каква степен той е наясно с начина по който се балансира енергийната система, но със сигурност е наясно, че в днешно време скритата реклама е за предпочитане пред явната. Прочетете отговора на въпроса "Какви са тенденциите в поддръжката и ремонта на съоръженията?" и веднага ще разберете, какво имам пред вид. На г-н Белелиев изобщо не му пука, каква енергетика се развива в България. Той избира някакво уж интересно заглавие и разправя някакви неща за да вмъкне между тях рекламата на Централната енергоремонтна база. Ако вземете да копнете един достатъчно дълъг абзац и да го пуснете в Гугъл ще откриете изненадващо дълъг списък референции. Просто защото това самохвалство си върви от публикация в публикация. Пуснете името на г-н Белелиев в Гугъл и ще откриете цял кум картинки - г-н Белелиев в тази телевизия, г-н Бебелиев в онази телевизия. Тези, които мислят, че собственикът на ЦЕРБ лобира за ВЕЦ-овете го надценява. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Затова ли се направиха хиляди фотоволтаични паркове и се вдигна цената на тока. За да се нагушат определени хора... Всеки си прави каквото поиска в тая държава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години освен експерт и пророк. ЦЕРБ беше съсипана от Експерта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар