– Как точно би се реализирал на практика плана ви за въвеждане на ББД?
Просто е – трябва да въведем кредитна карта с ББД, която да е издадена от БНБ. Тази кредитна карта ще служи за разплащане в лева на територията на България и то само за облагаеми по ЗДДС стоки и услуги, както и на публични задължения към държавата и общините. Същевременно тя няма да позволява тегленето на пари в брой, а разплащането ще става през ПОС терминали. По този начин целият оборот по ББД ще бъде проследим и шансовете за злоупотреби ще бъдат сведени до минимум.
– Една рязка промяна на данъчната политика не би ли била в конфликт с възприетите от страните-членки на ЕС практики?
Данъчните споразумения в ЕС касаят единствено видовете данъци, но не и техните размери. Всяка страна-членка има свободата сама да определя ставките, като е нейна отговорност бюджета ѝ да се вмества в определени рамки. Задължителните два данъка за ЕС са ДДС и акцизи и именно затова наблягаме именно на тях. Те са и в съзвучие в стремежа на бизнеса да подобрява своята конкурентноспособност, тъй като и двата данъка не влошават себестойността на продукцията за разлика от преките данъци и осигуровките.
Важно е да се отбележи, че въвеждането на ББД в достатъчен за живота размер за всеки гражданин ще спомогне за разширяването на пазара. Сега около 3 млн. души в страната имат ниски или нулеви доходи, което свива търсенето. При въвеждането на ББД пазарът ще нарасне до 7 млн. души, което ще помогне на бизнеса да се развие.
– Чрез въвеждането на ББД не рискуваме ли значително покачване на инфлацията с оглед на разширяването на паричната база?
Инфлация върху крайните потребителски цени неизбежно ще има. Това обаче е еднократен акт. Да, първоначално ще преминем от настоящото ДДС 20% към ставка от 400%, което ще породи задействането на инфлация. Емисията средства обаче няма да е непрекъсната. Тя ще бъде емитирана еднократно в размер месечните нужди на системата ББД с лек резерв, като впоследствие паричните средства ще се "завъртат" всеки месец и ще се връщат обратно при хората.
– Каква сума би била достатъчна според вас за всеки гражданин? При положение, че имаме инфлация, не смятате ли, че тя ще трябва непрестанно да се коригира?
ББД е сума, която се определя по текущи цени. Може да бъде смятана всяка финансова година заедно с приемане на Закона за държавния бюджет. 1000 лева би могла да бъде нетната сума на месечен ББД, а за покриването на данъчна ставка по ЗДДС от 400% са нужни още 4000 лева, т.е. брутната сума на месец е 5000 лева ББД за всеки гражданин. Можем да включим постоянно и законно пребиваващите чужденци след определен срок (примерно не по-малко от 5 години или при наличието на трудов договор с местен работодател).
Тук трябва да отбележим, че цифрите са само за илюстрация и е налице значителна свобода на управляващото мнозинство да определи друг размер ББД и други ставки, но съобразявайки се със следното – ББД се полага на всеки гражданин, ББД има достатъчен за един достоен живот размер по текущи цени, ББД не трябва да вреди на бизнеса и в този смисъл трябва да се финансира само от обратно начислен ДДС, акцизи и евентуално символичен плосък имуществен данък (до 1% на годишна база). Само така се постига равно третиране пред закона.
– Това няма ли да доведе до необходимостта от допълнително покачване на паричната база?
Да, възможно е, но говорим за преходни периоди. Няма начин без преходни периоди да имаме някаква реформа, каквато и да е тя. Освен това обезпечението на емисията са стоките и услугите местно производство, които не е проблем да се произведат и доставят в кратки срокове предвид резервите на местния бизнес.
С въвеждането на ББД обаче няма да има хора, които да попадат в категорията "неплатежоспособни" поне за базовите си нужди. Изведнъж 90-95% от населението ще станат част от средната класа, останалите 5% ще бъдат богати или заможни. Това променя структурата на обществото в един позитивен дух. Всички ще сме поне средни граждани, а който може повече, ще бъде в по-горната имуществена категория. Това слага край на мотивите за престъпления от недоимък, ще намали значително агресията и заболяванията, които се дължат на несигурността в бъдещето и стреса.
– Вие се занимавате с частен бизнес. Какъв е личният ви стимул да пропагандирате въвеждането на ББД?
Моят стимул е подобряване ситуацията около мен и ръстът на местния пазар. Бизнесът ми е ориентиран към чужбина, но аз виждам как са нещата тук. Наблюдавам колегите, които разчитат само на нашия пазар – те се задъхват, дори и да не го признават. Българският пазар е стагниращ. Имаме обедняващо, застаряващо и намаляващо население.
ББД е пазарна схема, при която хората са определящият фактор и те движат икономиката и всичко останало заради базовите си нужди от консумация за живота и своето социално участие. ББД освен това е стимул за възпроизводството и нарастването на българската етническа група, което означава подмладяване и увеличаване на нашето население, а това значи и нарастване тежестта на държавата ни в рамките на ЕС в дългосрочен аспект, което би донесло ползи и за хората и за бизнеса.
ББД дава шанс и за значими реформи, които до този момент се отлагат заради високата им социална цена. При наличието на ББД за всички граждани тези реформи ще се случат заради целесъобразността им. Социалното оцеляване на хората ще е подсигурено в разумни граници.
Всички преки данъци и задължителни осигуровки могат и следва да отпаднат напълно. Това означава на практика съчетание между социална държава и офшорна юрисдикция заради нулевите ставки на преките данъци върху доходите и печалните. Това би създало значителни стимули за бизнеса, да се съсредоточи върху производството на качествен продукт, който да бъде предложен при най-добри условия на местния и международен пазари. Именно така се създават ефективни работни места и се привличат инвеститори и квалифицирани кадри от по-бедните страни.
преди 10 години Тони, повечето хора дори не разбраха точно за какво става въпрос. Повтарят си старите мантри. Социализма се провали, капитализма катастрофира.Необходими са нови социално -икономически отношения.Жалко е че има хора от бизнеса които нищо не проумяха, а то е че така няма как да я караме занапред. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Дай по-добра идея как да гарантираме човешките права и едновременно растящи пазари за местния продукт. Айде, умнико,който се крие като мишка! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Сега печелят заради междинните фирми. При обратно начислен ДДС остава само фиктивен износ. А с GPS и този "бизнес" свършва. Питайте вносителите на горива... ;)Дай по-добра идея как да гарантираме човешките права и едновременно растящи пазари за местния продукт. Дерзай! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако можеше, нямаше да фалират социалните системи на вички държави, дори на САЩ! Дай по-добра идея как да гарантираме човешките права и едновременно растящи пазари за местния продукт. Айде, умнико! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Дай по-добра идея как да гарантираме човешките права и едновременно растящи пазари за местния продукт. Айде, умнико,който се крие като мишка! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ето как би изглеждал държавният бюджет за 2015 при въведен ББД 5000 лева на месец и 400% ДДС:ПриходиДДС 157.6 млрд лева - сегашните приходи от ДДС умножени по новата ставкаДДС 336.0 млрд лева - от новата икономика 5000 лева бруто на месец за 7 млн гражданиОбщо 493.6 млрд леваРазходиББД 420.0 млрд лева - 5000*12*7 млн гражданиДържавни разходи 73.6 млрд леваОбщо 493.6 млрд леваДефицит - 0%ДДС 400%Акцизи - според данъчната и политическа задачаИмуществен плосък данък до 1% на годишна база за всички недвижими имоти и МПС на физически лица, както и върху капитала на юридическите лица.ДДФЛ 0%Корпоративен данък 0%Данък дивидент 0%Данък наследство 0%Данък дарение 0%Други данъци 0%Задължителни осигуровки 0%* Приходите от акцизи и други приходи са оставени както резерв на системата. Държавата и регистрираните по ЗДДС търговци купуват с 0% ДДС и продават с 400% ДДС на нерегистрианите лица. Ставките и сумите могат да бъдат и други.* Цените ще са по джоба на всички заради ББД, който е достатъчен за достоен живот без лукс! Заетостта не е самоцел, а въпрос на мотивация и целесъобразност - и двете се преценяват в диалог между бизнеса и хората! Обществените услуги могат да се приватизират частично и да има конкуренция между държавата и частника в интерес на качеството. ББД е въплъщение на човешките права на всички граждани, но и пазар за местния продукт.* Отчасти е реализирано (заради естеството на пилотните проекти, които се финансират със субсидия) в Индия, Бразилия и Африка. Никъде хората не са спрели да работят, но имат свободата да откажат унизителна оферта. Резултатите се чудесни и за хората и за местния бизнес. Ние готвим пилотни проекти за България и другите от ЕС. Хърватия и Слобения вече изпълниха своята квота за подписи. Подкрепете инициативата за първи ЕС-референдум по въпроса за промяна на социалната система с подпис онлайн: http://basicincome2013.eu/ubi/bg/peticija-na-egi/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Хубаво е, че са дали трибуна да бъде изложена тази идея пред по-рационално мислеща аудитория.Безусловният базов доход е една много разумна идея, решаваща основни бъгове на пазарната икономика. Но, както някой каза, въпросът опира до изпълнението - как. Проблем в идеята на Баждаров е, че почти всичкото крайно потребление ще бъде веднагически записано като фирмен разход. Вярно, това може да осветли огромната сива икономика, обаче пък няма да има пари за ББД, както го обявява - достоен за живот. А най-зле ще бъдат сираците и останалите, които разчитат само на този ББД. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И да приключим темата подобаващо:Пазарна схема ли е безусловният базов доход?Не, Понци схема е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Всъщност това не е нищо друго освен данък върху оборота, плащан до въвеждането на ДДС отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години даваме поле за всякакви мнения, ........Това не е точно така. Тук имаме интервю...а не негова статия... има огромна разлика. Интервюто е много лесно за отговарящия...а написването на статия под която да се подпише е съвсем различно!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар