ГЕРБ ще внесат още един – трети вот на недоверие, към правителството на Пламен Орешарски. Това стана ясно от думите на лидера на опозицията Бойко Борисов в кулоарите на парламента. Заявката за нов вот стана по време на дебатите по втория – за провал в областта на регионалната политика.
“Естествено, ще видите в петък”, заяви Борисов на въпрос дали ГЕРБ ще внесе още един вот и на каква тема ще бъде.
Борисов даде анонс, че ГЕРБ ще иска оставката на правителството и за действията му в областта на здравеопазването, но не поясни кога. Ще дойде и там, заяви лидерът на опозицията.
Той се оплака, че по време на разискванията на вота за регионалното развитие думата взимат само представители на ГЕРБ, а по този начин мнозинството цели да се изчерпа времето на опозицията и да няма реални дебати. „Сега ги спрях да изчакаме да се изкажат БСП и ДПС и тогава продължаваме ние. Аз съм в зала, както виждате“, заяви Борисов.
Лидерът на ГЕРБ не обмисля отново да излезе от НС. „Не, защото всеки ден този парламент се дискредитира“, заяви Борисов. Той определи като „изключително некомпетентен човек“ председателя на НС Михаил Миков. Лидерът на ГЕРБ отново не пропусна да отбележи, че ГЕРБ трябва да имат председател на парламента.
Борисов определи като „карикатури на управляващи“ мнозинството в парламента. Той отговори и на зам.-председателя на НС Мая Манолова, че ГЕРБ са карикатури на опозиция. Да, така е. Защото ние не сме опозицията, ние сме победители на избори. Аз съм по-съгласен да съм карикатура като опозицията, защото съм победил, а не като тях да съм карикатура като управляващи, каза Борисов.
Той обяви, че ГЕРБ е твърдо за удължаване на мораториума за продажба на земя на чужденци, който изтича през 2014 година. „Ние сме „за“ да се удължи мораториума до 2020-2025, за да може демократичните процеси в България да са приключили и да няма такива етнически партии и партии, които да гласуват по този начин. Това са партии, обслужващи не етноси, а чужди интереси. Това са БСП и ДПС в момента“, каза още Борисов.
Депутатите от БСП Димчо Михалевски и от ДПС Джевдет Чакъров обвиниха ГЕРБ за грешки в управлението, което довело до задълбочаване на различията между регионите.
"За да има провал в политиката на едно правителство, е нужно поне минимално критично време, през което с действие или бездействие то е нанесло щети, които да се квалифицират като провал, а днес е едва 145-ият ден от управлението на настоящето. Така че или ГЕРБ има коренно различна цел - като например да пречи и да изяжда времето на парламента за смислени закони, или наистина не разбират и нямат представа как функционира политиката", пръв нападна Михалевски по време на дебатите за вота на недоверие.
Според него на практика правителството на ГЕРБ е замразило всички инструменти, които имат отношение към регионалната политика. Той упрекна ексуправляващите, че са намалили общите разходи на общините с 20 на сто, а спадът на общите им разходи спрямо БВП е с 30%.
"Спадът на капиталовите им разходи е 2,7 пъти през 2012 г. спрямо 2008 г. Раздаваха се пари на партийно приближени общини", упрекна още соцдепутатът бившите управляващи.
На критиките на Лиляна Павлова, че тройната коалиция е виновна за лошото планиране на средствата по Оперативна програма "Регионално развитие", Михалевски отвърна, че това всъщност е била най-добре подготвената програма за този период, но днес вече е рискова заради кабинета на Бойко Борисов.
Накрая той нападна ГЕРБ и заради случая с надстройките на къщите на жителите от Несебър.
Джевдет Чакъров пък коментира, че по време на управлението на ГЕРБ са се задълбочили различията между регионите, което се дължало на грешки при някои оперативни програми.
"По времето на ГЕРБ за приоритет бяха обявени само големите населени места, грешният управленски подход за делене на малки и големи населени места доведе до още по-големи различия и това доведе до обезлюдяване на селата", разкритикува ги Чакъров.
В защита на предишното управление пък се изказа Цвета Караянчева от ГЕРБ. "Всеки, който е пътувал по магистралите на ГЕРБ, знае колко е хубаво, обаче хората все още очакват вашата родопска магистрала, има и междуобщински пътища, които не са пипани по 30 години", обрисува тя сегашното управление.
Според лидера на БСП Сергей Станишев единствената цел на внесения от ГЕРБ вот на недоверие за провал на правителството в политиката за регионалното развитие е да се пречи на работата на парламента.
„В днешните дебати показвате, че единствената цел на този вот, както и на следващия, е да се пречи и пак парламентарната група на ГЕРБ се превръща в заложници на един човек, всички вие сте заложници”, обърна се той към депутатите на Бойко Борисов по време на дебата.
Лидерът на левицата за пореден път обвини народните представители от ГЕРБ, че от първия ден след изборите не се държат като креативна опозиция, а само се опитват да попречат на властта.
„Влизахте, излизахте, сега имате нова стратегия - да се намали максимално ефективността на парламента, сиреч пак да пречите”, разкритикува Станишев, след като депутатите от ГЕРБ отказаха в продължение на седмици да участват в работата на парламента след изборите.
И Станишев, както и останалите депутати от БСП и ДПС, които се изказаха по време на дебата за вота на недоверие, обвини правителството на ГЕРБ в грешки и провали.
ГЕРБ са напът да обезсмислят вота на недоверие като парламентарен инструмент, а третото им искане за оставка на правителството най-вероятно ще бъде заради сектор Здравеопазване, заяви председателят на ДПС Лютви Местан.
"Вотът ще престане да бъде парламентарно събитие в редакцията на ГЕРБ. Не са приключили разискванията по втория вот и ние вече знаем кой ще бъде третият. Той ще бъде за здравеопазването. Превръщането на вота в парламентарно ежедневие наистина означава смъртта на вота на недоверие като най-силно оръжие на опозицията", заяви Местан.
Той обясни, че днешните разисквания съвпадат с втория ден на Курбан Байрям. "Аз искам да благодаря за този жест, че моите колеги не са при роднините си, защото това е денят, в който гостуваме при родителите си. Това е един своеобразен жест на колегиалност", заяви Местан.
Той коментира и законопроекта, който се готвят да внесат депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски. Той цели да ограничи възможността на офшорни фирми в медии.
Според Местан инициативата на Пеевски и Цонев цели прозрачност, цели собствениците на медии да не се крият зад офшорки. Нещо, което, убеден съм, и вие, и българското общество споделя като цели, заяви още Местан.
* Допълнена с позициите на партиите към 13.55 часа
Още новини за България четете в Dnes.bg
преди 11 години Маските паднаха - в момента гледаме на живо патоанатомска дисекция на състоянието на политическата система в България! Клоуни и обикновени мошеници показват кой за какво се бори - и управляващи, и опозиция са абсолютно откъснати от населението и неговите проблеми! Това може да измисли ръководството на партичта, на която се уповават хората, които не подкрепят сегашните управляващи! После така и ще управляват, ако се докопат до властта! Колко подкрепа имат се вижда и по улиците - 10-тина тупанджии от ударната секция на фалиралата филхармония СДС.Просто такова политическо представителство излъчва българският народ! Ако утре има избори и си сменят местата, ще гледаме същият цирк, в най-добрия случай - с разменени места. Затова единствените кратки, спорадични периоди на подем и някакви успехи в тази измислена през 19 век от руснаците държавица, сме инкасирали само в условията на диктатура! Същото се наблюдава и при други народи с ниско социално съзнание. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Вот на недоверие след вот на недоверие, за да не могат да се приемат закони. Тотална анти-държава политика от както са влезнали в този парламент - 2009 г. Отказ за поемане на отговорност, опит за разруха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар