IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Алфа рисърч“: Протестите консолидираха електората на БСП

При избори днес левицата би изпреварила ГЕРБ, смятат от агенцията на база на национално проучване

15:36 | 01.09.13 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	В началото на есенния политически сезон БСП има лек електорален превес - 18.4 на сто, над ГЕРБ - 15.6 на сто. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

В началото на есенния политически сезон БСП има лек електорален превес - 18.4 на сто, над ГЕРБ - 15.6 на сто. Снимка: Ройтерс

Най-значимият резултат за БСП от двата месеца протести и контрапротести е консолидирането на нейния електорат, коментират от "Алфа рисърч" на базата на данни от национално представително проучване, направено от 19-27 август сред 1028 граждани.

В началото на есенния политически сезон БСП има лек електорален превес - 18.4 на сто, над ГЕРБ - 15.6 на сто, чиито симпатизанти, обратно на левицата, са по-демобилизирани, отбелязват социолозите. Реформаторският блок привлича подкрепата на 7.6 на сто от общия брой избиратели. ДПС поддържа традиционните си позиции - 5.8 на сто. "Атака" би получила 1.5 на сто. За НФСБ биха гласували 3.1на сто, пише БТА.

Висок остава делът на "търсещите" избиратели, констатират социолозите. Около 20 на сто не разпознават в нито една от съществуващите партии алтернатива на статуквото. Най-младите и високо образованите търсят алтернатива в евентуална партия на протестиращите. Техните родители - в друга, различна от управлявалите досега формации. Парламентарните партии са достатъчно инертни, новосъздаващият се Реформаторски блок - недостатъчно популярен, за да се правят прогнози кой ще успее да привлече този колебаещ се вот, коментират от "Алфа рисърч". Според тях обаче бъдещите електорални нагласи до голяма степен ще зависят от това кой ще излезе морален победител от настоящите протести и контрапротести. 

Според данните 51 на сто от пълнолетните граждани на страната подкрепят протестите за оставка на правителството, 33 на сто - подкрепят контрапротестите в полза на кабинета, 16 на сто - не подкрепят нито едните, нито другите. За 47 на сто протестът за оставка на правителството е справедлив, за 23 процента - не е. Според 18 на сто е справедлив, но в България нищо не може да се промени и затова няма смисъл да се правят опити.

Социолозите правят два основни извода - че има процес на обратно връщане на гражданите в политиката, тъй като общо 84 на сто избират страна в протестите "за" или "срещу" оставката на кабинета, както и че тезата за разделението между София и провинция няма социологическа валидност. Ако изобщо можем да говорим за някакви разделителни линии, те минават по три оси - образование, възраст и най-вече политически пристрастия, уточняват социолозите.

Делът на привържениците за бърза оставка на правителството и нови избори се запазва в рамките на 40 на сто. 38 процента подкрепят провеждането на парламентарни избори заедно с европейските през май следващата година. Твърди привърженици на кабинета са 19 на сто от избирателите, които смятат, че най-добрият вариант е правителството да изкара пълен четиригодишен управленски мандат.

Времевият хоризонт на настоящия кабинет обаче е един от въпросите, който разделя симпатизантите на БСП и ДПС. Докато 40 на сто от левите симпатизанти смятат, че най-добре е да се проведат предсрочни избори през май следващата година, 59 процента от избирателите на ДПС са твърди в настояването си за пълен мандат.

Независимо, дали хората са привърженици или противници на протестите, обща е позитивната оценка за събуждането на гражданското общество и активизирането на контролните му функции спрямо политическия елит - 70 на сто подкрепят тезата, че в България започва да се създава силно и будно гражданско общество.

Данните регистрират, че подкрепата за правителството и премиера остава на същото равнище, от което стартира, съответно - 23 и 29 на сто. Почти двойно нарастват отрицателните оценки за дейността им. Докато в началото на юни близо половината от пълнолетните българи нямаха определено мнение за тяхната работа, а критичните оценки бяха около една четвърт, то в края на август хората с негативно отношение към кабинета се увеличават от 28 на 47 на сто, а тези към министър-председателя - от 25 на 44 процента, посочват социолозите. Неутралитет запазват само една четвърт от анкетираните.

Няма съществена статистическа разлика в ръста на отрицателните оценки сред жителите на отделните типове населени места, възрастови и образователни групи. Например през последните три месеца критични оценки в София се увеличават от 39 на 57 процента, в областните градове - от 32 на сто на 49 процента, в малките градове - от 23 на 42 на сто, а в селата - от 18 на 40 процента. Навсякъде негативното отношение доминира над положителното. Единствено симпатизантите на БСП и ДПС запазват консолидирана подкрепа за правителството.

Равносметката на първите 100 дни управление показва, че кабинетът "Орешарски" стартира със и продължава да се ползва с ниска обществена подкрепа, обобщават от агенцията. Макар и броят на протестиращите срещу правителството рязко да намаля през летните месеци, това не е променило нарастващите негативни нагласи сред мълчаливото мнозинство от гражданите, коментират от"Алфа рисърч". 23 на сто са удовлетворени от дейността на правителството, на другия полюс са 21 на сто - гневни на управляващите. Най-значителен дял - 55 на сто, са разочарованите.

В края на август класацията на публичните фигури с най-висок рейтинг оглавяват еврокомисарят Кристалина Георгиева - 47 на сто положителни срещу 15 на сто отрицателни, и столичният кмет Йорданка Фандъкова - 43 на сто положителни срещу 22 процента отрицателни.

Другите две личности с положителен рейтинг са президентът Росен Плевнелиев и омбудсманът Константин Пенчев, които имаха активна позиция по гражданските протести през последните месеци. При държавния глава има известен спад в личния му рейтинг /от 44 на сто на 37 на сто/, но доверието в него продължава да доминира над недоверието, което е 25 процента. Значителен е превесът на положителните оценки - 36 на сто над отрицателните - 13 процента и при омбудсмана Константин Пенчев.

По-дистанцираната позиция на Георги Първанов от горещите политически битки и скандалните назначения, му осигурява 33 на сто обществено доверие, срещу 41 на сто недоверие, отчитат от "Алфа рисърч". Следва го Бойко Борисов с доверие от 26 процента и 49 на сто недоверие. Сергей Станишев остава с 23 процента доверие срещу 56 на сто недоверие, Лютви Местан има одобрението на 12 на сто и неодобрението на 67 на сто от избирателите в страната. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров има 4 процента доверие срещу 85 на сто недоверие.

Още новини за политическата ситуация в страната четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:02 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 0
Сините камъни
преди 11 години
А колко процента от този "електорат" са мъртви души? Щото , за да му дойде на ум на някой идеята за Костинброд отнякъде, то не е отникъде!Колко ли години са ни "лашкали" и продължават да ни лашкат!Но и на това му се вижда края!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 1
mathematician
преди 11 години
На тоя с кво са му продухали мозъка?Ама то до 30 може да си ляв, ама после вече е диагноза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 4
Натрий
преди 11 години
Все си мислех, че поддръжниците на бившата комунистическа партия малко по малко и естествено ще намаляват, но не става така.Ето какво мотивира един 17-годишен "левичар" : http://duma.bg/node/61584И момчето е право да търси справедливост и истина, но дали ще я получи? Или ще забрави идеите си след първия по-апетитен пост? Защото БСП затова оцелява, защото гради и отглежда кадри. А дясното се топи като лански сняг и не може да пусне корени...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 2
dilov
преди 11 години
bgMan!Не съм чувал досега толкова кратко, но ясно и точно изказване. Такова, което да описва нещата ТОЧНО такива каквито са. Напълно прав си. И го казвам като човек, който е вътре в медиите поне от 25 години... - Вълкът се опитва да си мени козината у нас още от преди 1989 година. И такива експерименти са всичките тези партии, движения, НПО-та и какво ли още не. Такъв е целият ни PR. Такива са медиите. Комунистически. Ама болно-комунистически, т.е. взели всичко негативно, противно и античовешко...Всички сме комунисти... Ми... кви да сме? - Къде израснахме. А децата ни къде растат?... Какво да се лъжем?------------------Та за статията... Така като гледам, това си е един пиар. Добре, ще се върнат. Площадите тогава вече направо ще пощуреят... Ама и да не се върнат. Кой? ГЕРБ ли, СДС, НДСВ, ДПС или Атака... Е то не е ли същото?...Този път обаче тези хора не виждат, че насреща им стоят не някакви отрудени манипуланти - умствени мутанти..., че на сцената са вече умни млади хора...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 2
bgMan
преди 11 години
Колкото и да се консолидират са си едни и същи.БСП управляват защото създават политически проекти за партии - Български бизнес блок, СДС, ДСБ, ДПС, Атака. Впоследствие повечето политически проекти, свървайки възложената им от партията майка (и от Русия) работа съвсем в реда на нещата се провалят и изчезват, но нови ще продължат да се появяват докато хората в България не осъзнаят къде е главата на змията и кой е истинският виновник за източването и обедняването на нацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 22
rumen221
преди 11 години
Според агенция Румен221-рисърч1. Събитията от 23.07 увеличиха вероятността управляващите да управлявят пълен мандат. Ако до вчера имаше вероятност около 60% за пълен мандат, то днес има 70% да го направят2. След 70 дни протестът е изморен. Повода (причина няма), за кървавите сблъсъци, беше автобусът, но можеше да е и всяка парламентарна кола 3. Явно - Камъните, които хвърляха към автобуса, не бяха толкова много, за колкото е платеноИзвод провокацията не успя!ОЧАКВАЙТЕ НОВА И ПО-КЪРВАВА!!!.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 25
rumen221
преди 11 години
Буда-лите се напъватРОДИЛО СЕ ЕДНО БЕБЕ, СЪБРАЛИ СЕ ТРИТЕ ВЛЪХВИ ОКОЛО НЕГО ДА ПРОРОКУВАТ:- ВИЖТЕ КОЛКО СА МУ ЧЕРВЕНИ БУЗКИТЕ, РЕКЪЛ СТАНИШЕВ, ОТ БСП ЩЕ Е- А ВИЖ КОЛКО СА МУ СИНИ ОЧИЧКИТЕ, РЕКЪЛ КОСТОВ, ОТ СДС ЩЕ Е БОРИСОВ ГО ПОГЛЕДНАЛ И КАЗАЛ:- ТВА БЕБЕ НЕ Е КОФТИ МАТРЯЛ И НАПРАВО ЩЕ СИ Е ОТ ГЕРБ. ВИЖТЕ ГО - ИМА ГЕРБЕРСКА ВОЛЯ - ОЦАПАНО ДО УШИТЕ И ОЩЕ СЕ НАПЪВАи красивите Буда-ли се напъват ли напъват .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 3
data
преди 11 години
Електората на БСП се държи като партизански отряд - знаме си какви сме л****** от вътре ама щом ни атакуват от вън се държим до последно ! Особено вредна за държавата логика - не отчита факторите на средата , а е готова да се съпротивлява априори
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 7
Есхил
преди 11 години
Така ще е до като не бъде сформирана нормална дясна партия, а не като тези сегашните за които е по важно какво ще кажат за тях западните посланици и какви субсидии ще им пуснат , а не какво му трябв на българския производител, търговец , фермер или банкер!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 2
eldred
преди 11 години
Това проучване е пълна глупост. То отразява само твърдия електорат на партиите които както се вижда са около 50% и не казва абсолютно нищо за останалите 50%. Всички знаем, че БСП има най-големия твърд електорат. Въпросът е как ще гласуват останалите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още