Президентът Росен Плевнелиев призова да не се избързва със свикването на Велико Народно събрание. По негови думи преди свикването му партиите и обществеността трябва да постигнат консенсус какво точно и по какъв начин да се промени в Конституцията.
Това свое мнение той изрази пред журналисти днес по време на посещение на войсковите райони на Гвардейския представителен духов оркестър и на 1-ви Гвардейски батальон.
"Трябват ни поне две години тежък труд за постигане на точните текстове, ясни корекции в Конституцията, преди изобщо да се свика Велико Народно събрание", обясни той.
Държавният глава припомни, че Великото Народно събрание се състои от 400 депутати. " Тези депутати нямат срок, може и десет години да са в парламента. Ако това не е подготвено добре, ще вкараме държавата в огромен хаос", подчерта Плевнелиев.
Президентът Росен Плевнелиев настоя, че президентска република не е решение за България. Освен това допълни, че вярва на партиите и на техните възможности да се преборят с олигархичните си зависимости.
Той направи и коментар във връзка с призивите на политическа партия "Атака" за подписка за импийчмънт на
президента. "Надявам се хората, които се подписват в подписката, която иска свалянето ми от власт, да не са се повлияли от партийни интереси", каза той.Припомянме, че в края на миналата седмица държавният глава застана открито зад протестиращите и призова правителството да се вслуша в зова на народа, който седмици наред иска оставката му. Росен Плевнелиев стигна и по-далеч, след като обяви, че вариантът за излизане от настоящата политическа ситуация са избори.
Веднага след тези му думи от "Атака" обявиха, че започват разговори с останалите партии за искането на импийчмънт, тъй като президентът заема страна и разединява нацията.
Днес държавният глава посочи, че уважава правото на хората за подписката, която иска отстраняването му, но оправда думите си от края на миналата седмица и поясни, че посланието му е било партиите да чуват гласа на народа.
Основното послание в изявлението ми беше да не се бойкотира народът, а да работим заедно. След като се изсипаха толкова много критики, значи посланието ми проработи", категоричен бе държавният глава.
Днес по време на пресконференция лидерът на БСП Сергей Станишев направи коментар по повод изявлението на държавния глава.
"Велико народно събрание в момента не решава нито един от проблемите и реалните национални приоритети на Българската държава, на българската икономика, на начина, по който функционират институциите, споделям тезата на държавния глава.
Той направи уточнение, че позицията на президента е конюнктурна, издаваща страх.
"Страхът е личен, че може едно Велико народно събрание да има такива пълномощия, че неговият мандат да бъде предсрочно прекратен", категоричен бе Станишев.
Повече новини за България прочетете в Dnes.bg
преди 11 години На 25 януари 1939 г. в Народното събрание царският министър на земеделието Иван Багрянов заявява: Имах случай да го кажа и друг път: ние сме земеделска страна БЕЗ ЗЕМЕДЕЛИЕНие нямаме излишъци от зърнени храни. Ние изнасяме не излишъци, а само туй, което крадем от устата на нашия народ и неговия нещастен ***. (Общи ръкопляскания). Цифри за доказателство аз по-рано приведох в изобилие.Ето как описва в изказване пред Народното събрание на 12 март 1940 г., жизненото равнище в България един от тези депутати, Серафим Георгиев: Това показва, че картината на българската мизерия е страшна.Аз мога да ви припомня картини от Берковско, които видях с очите си: едно дете ядеше симид вместо сирене с царевичен хляб. Мога да ви прочета данни,че 19,5 % от селските семейства живеят в тухлени, а 61 % в кирпичени къщи; селското жилище се състои обикновено от две стаи, в които живеят средно шест души; в тия стаи се и готви. Нямат кладенци 57 % от домакинствата; нямат клозети 17,4 % от тях. Нямат кревати 20 % от домакинствата, а останалите 80 % от тях имат средно по два кревата за шест души. Нямат маса 28,5 % от домакинствата, а 36 % нямат стол. Нямат печка 28 % от домакинствата. Нямат юрган 36 % от тях. Нямат дюшеци 46,5 %, а 34 % нямат никаква постеля. Домашните съдове и прибори са със съмнителна чистота и се държат на открито понеже 53 % от домакинствата нямат нито един шкаф. Измиването на тялото през зимата е непознато. Долните дрехи обикновено са така замърсени, че са хванали кожа от кир. Ето това са покъртителните условия за закъснелостта на българския живот. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Дано да не става въпрос за "Руский стандарт" ..... защото освен марка водка тези думи имат и друго значение :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години По кой стандарт? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Защо, да не би (и ти) да вярваш, на "партиите и на техните възможности да се преборят с олигархичните си зависимости"?...И на мен ми се иска да вярвам, но опита показва, че всички тръгват с добри намерения, но в края на краищата не постигат абсолютно нищо. Освен това, както казах, не са само олигархичните си зависимости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Като работих в БНБ още преди кризата направо се опитаха да ме подкупят с апартамент или пари олигархията за създаване на парична експанзия и криза. Това са всъщност притежателите на банките, телекомите и електрото, които идват от Европа. Всички са под техен контрол и подкупени от президент до министри до БНБ. Тогава подадох жалба до президента (която може да се намери ако не е скрита както правят обикновенно), че са корумпирани и ме уволниха. Георги отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години абе не е грешка или поне не е умишлена но как да е... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Плевнелиев ... вярва на партиите и на техните възможности да се преборят с олигархичните си зависимости"----------------Плевнелиев прави сериозна грешка тук. Първо, няма партия в света, която да е успяла да се пребори с тези зависимости и второ, не са само те - партиите имат и други зависимости - най-вече кадрови. Те водят до раздуване, неефективност и шуробадженащина в администрацията и държавните фирми. Освен това, на България, освен нова система, й трябва и нова НАДЕЖДА. Надежда, която едно ново политическо устройство може да даде....Но нищо де, нека да покопаме още малко надолу. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години *** ти може и да не знаеш, че Алеко Константинов е писал преди да дойдат комунистите... хехе! *** не си и длъжен де... хехе! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Де късмет и днешният политически елит да го стигне същото... хаха!По едно време бях попаднал на протоколи от зседания на тогавашното Народно събрание... де...ем и елита! Бетер сегашните ***! хехе! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И аз съм за внос на администратори на важни постове в държавата . отговор Сигнализирай за неуместен коментар