IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Плевнелиев: Изборите са демократичен изход от кризи

Росен Плевнелиев се обяви против разделението на българските граждани, което винаги се обръща срещу тези, които се опитват да го направят

15:43 | 05.07.13 г. 50
Плевнелиев: Изборите са демократичен изход от кризи

"Нищо не може да ме убеди, че изборите са вредни", заяви българският президент Росен Плевнелиев в свое обръщение, посветено на актуалната политическа обстановка в страната. "Да плашим хората с избори е все едно да кажем, че правовата държава може да бъде опасна, че демокрацията може да бъде опасна“, допълни той.

Според него демократичните избори са единствения възможен изход, когато вече са изчерпани всички възможности за излизане от криза.

Президентът ще стартира нови консултации за добрите мерки, които имат възможност да ни изведат от кризата. През последните седмици той е провел консултации – с политически сили, но и с представители на различни организации, блогъри и други.

Неведнъж сме били свидетели за разделяне на българските граждани и обществото. Това винаги досега се е обръщало срещу хората, които се опитват да го направят. Заиграването с етническото разделение пък директно е опасно за страната, коментира още Росен Плевнелиев.

"Големият въпрос е в тумора, който е заразил българската демокрация. Хората протестират и казват: „мафия“, „монополи“, „да си върнем обратно държавата на гражданите“. Най-важната национална цел е да се освободим, да се оперира този тумор, да се оздрави българската демокрация. Липсата на дебат по тази тема „как“ е чудовищна. Разминаването между думи и дела на политиците – също. Усещам, че кредитът на доверие на гражданите се изчерпва. Новината за политиците е, че България вече има своето активно гражданско общество, което настоява за справедливост и истинска, а не, както гражданите я наричат, фасадна демокрация. Ще стартирам дебати в Президентството за тези полезни стъпки, които могат да променят българската демокрация към по- добро. За тяхната реализация ще бъдат необходими политическа воля и граждански контрол", заяви още Плевнелиев. 

„На нищо ли не се научихме от съседните държави?“, попита той.

Като президент съм притеснен за нацията, заяви още Плевнелиев и цитира писмо от интелектуалци до него, в което се оплакват от поведението на „Атака“.

„По улиците се появиха шпиц команди, които настояват за граждански арести, а лидерът им влезе в парламента с пистолет на кръста и с палка в ръка. Никой не му попречи да държи речи, че протестиращите искат да правят държавен преврат“, казва се в писмото до президента.

"Притеснен съм и от сигналите, които България излъчва навън", допълни Плевнелиев. Той припомни какво се е коментирало в Европейския парламент преди дни – фалшифицирани избори, корупция. 

Плевнелиев посочи още, че "протестиращите доказват, че техните искания не са политически -  протестите са за ценности и за промяна, появяват се нови, социални искания". Той допълни, че при липсата на реакция сега ще бъдем свидетели на хиляди, които „избират Терминал 2“, а останалите тук няма да смеят да протестират, за да не бъдат обявени за терористи.

Протестите са мирни и това показва зрелостта на обществото, заяви още президентът. Гражданското общество вече се събуди и българите вече разпознават безпогрешно всичко, което влиза в разрез с правовата държава. В същото време политиците не поемат ясен ангажимент към тях. „Това не може да продължава и не мога да допусна едни хора да протестират, а други да се правят, че не ги виждат“, заяви още държавният глава.

Линията, че едни са протестиращите, а управляващите се отчитат само пред тези, които са ги избрали, също е погрешна, допълни той.

Президентът припомни, че е подкрепил февруарските протести и тези, които бяха в опозиция тогава, не видяха нищо нередно в това. „Сега също подкрепям протестите, но ме обвиняват в пристрастие. Аз наистина съм пристрастен – към демокрацията“, категоричен беше Плевнелиев.

На страната е нужна стабилност, стабилност е нужна и на икономиката и  институциите. Нека всеки един от българските политици да си отговори на въпроса как той работи за стабилност – решава ли проблемите, задълбочава ли ги или ги чака да затихнат.

"Гражданите няма да приемат безропотно всеки акт на политическо безсрамие, само защото държавата изпълнява друго свое задължение – например, да се грижи за социално слабите, да осигури повече пари за майките, или да строи магистрали. Добре е, че правителството предложи пакет от социални мерки, правят се усилия да се намали цената на електричеството за гражданите, Народното събрание реши, че спешно ще работи по промени в Изборния кодекс. Но хората протестират. По българските улици и площади и през февруари, и сега се скандира „мафия“ и аз питам - как управляващите, а и опозицията, разчитат това послание и какво конкретно предлагат в отговор на гражданите, запита още президентът и призова всеки политик да отговори на този въпрос. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

32
rate up comment 1 rate down comment 4
supertrader
преди 11 години
Власта след 9 септември я вземат агентите на бившата власт, никакви партизани не е имало, които да попаднат във властта. Дори на Симеончо в Испания се пращат яки пари. Какви партизани , какви 10 000 !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 2 rate down comment 5
kalendar
преди 11 години
да разбирам ли, че всеки член на партията е бил крадец, убиец на малки деца, изнасилвач?:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 5
kalendar
преди 11 години
не-не си мисля това. Мисля си, че това е лов на вещици, чрез лозунги, които си търсеха повод да излязат на протест-в същност протести има от ден 1ви срещу правителството. Нямаше повод, но протести имаше-нали такива, като бегемана трябва да изкарват за прехраната:) А ми е интересно-какви идеи смяташ, че са вирели тук преди да нахлуе Червената армия по нашите земи:) Например идеите на Кимон Георгиев? Голяааама разлика...Той и преди и след е бил министър председател. Той един от тия 10 000 партизани ли е бил? Чудно...не се споменава никъде това.Ама исторически е смешно да се коментират тия неща-щото тогава трябва някъде да вдигнем паметник на Живков-нали му знаеш лафа-аз, квото съм построил, вие не можете да го боядисате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 10 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Лошото е, че по времето на Бай Тошо, жаждата за по-добра реализация е карала много хора да станат членове на БКП. Според някой данни членовете са наброявали към 1 милион.. Затова почти няма хора без роднини членове комунисти, и за това някои деца в момента са възпитани в тази идея. Аз извадих късмет, защото единия ми дядо е върл комунист, но нашите не ме пускаха при него като малък. Стоях повече при другия, който бил напшсувал партията на времето и от тогава цялата му рода била заклеймена до 9-то коляно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 14 rate down comment 0
Сините камъни
преди 11 години
Партизанското движение на времето по официални данни, е било от около 10 000 партизани.Това движение, подпомагано лично от Чърчил, чрез Сталин, за да се "докаже", че в България има фашизъм и да има основание за нахлуване, отвори вратите на комунизма и до ден днешен ни лашкат едни и същи идеи, зад които във времето стоят абсолютно различни икономически и финансови системи.Но хората са едни и същи! Кариеристи!Това правителство се самоназначи! Кой от нас, ако не е собственик на бизнес, може да се самоназначи на работа?Думата ми беше, че с 10 000 на времето, БКП се установи в България, само с десет хиляди! Те ли бяха народа? Колко народ беше избит, колко емигрираха! Само заради някакви си 10 000, между които честните и порядъчни хора се дръпнаха от властта!Ако на някой му се струва, че всеки ден да излизат хиляди и то всеки ден на 50% различни хора, като повечето не са софиянци по акт за раждане, да се противопоставя София на провинцията, си е чист фашифизиран комунизъм!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 8
supertrader
преди 11 години
Нови и предсрочни избори, ще има но за президент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 5 rate down comment 11
Есхил
преди 11 години
Крайно време е темата за ролята на президента да бъде поставена на видно место в дневния ред на обществото. Ако продължаваме да не обръщаме внимание на уж неволните му глупости и лапсуси рискуваме да навлече на страната нещо действително страшно. Спомнете си че и на Мусалини и Хитлер обществото дълго време се е смяло и развличало с дилетантството и глупостта им, а след това..... А че говори глупости е безспорно. Няма два месеца откато сме гласували и ако се вслушаме в президента щом няколко хилядите недоволни от резултатите от изборите, които лично той чрез съставеното от него служебно правителство организира, то след още месец други 5000 ще са недоволни и ние отново ще ходим на избори и то до тогава докато неговият опекун ББ не реши че получения резултат го задоволява. Този път освен в пропастта - икономическа и политическа , до никъде другаде няма да ни заведе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 13 rate down comment 2
STRAHO
преди 11 години
Ще те разочаровам. Изобщо не са се съмнявали, че няма да изкарат мандата! Това ясно пролича още когато Станишев реши да остане в сянка. Целта им са ПАРИТЕ ни! И ТЕ ЩЕ ГИ ВЗЕМАТ ! Помни ми думите! Не ги подценявайте. Изобщо не са наивни. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 1
Hahoto
преди 11 години
Така е, mktmkr, това е най-великият Президент от началото на прехода!Обединителят на нацията!Визия, маниери, интелект! Невероятен е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 16 rate down comment 3
mktmkr
преди 11 години
Някои хора в България продължават да бъркат добрите маниери и учтивостта със слабост... и останаха леееко изненадани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още