Сивата икономика в България се очаква да достигне 12,9 млрд. евро през 2013 година, или 31,2% от прогнозния БВП на страната, сочат данни от доклад, поръчан от компанията за кредитни карти Visa Европа.
Според анализа това е най-големият дял на сива икономика сред всички 31 европейски държави, включени в проучването.
Данните сочат, че сивата икономика в Европа е на обща стойност 2,1 трлн. евро, което се равнява на 18,5% от БВП на Стария континент. Основните причини за съществуването на скрита икономика са недекларираните плащания в брой за работни заплати и непълната отчетност на приходи от страна на бизнеса, смятат експртите.
Въпреки високите стойности на сивия сектор у нас, изследването посочва, че той намалява за десета поредна година. Така в сравнение с предишния доклад по темата, представен от Visa Европа през 2011 г., нивата на сива икономика в България намаляват от отчетените тогава 33% от БВП на страната.
През 2011 г. сенчестият сектор в Европа се равнява на 19,5% от икономиката на континента. Подобно на 2011 г. през 2013 г. сивата икономика в Швейцария, Австрия, Холандия и Великобритания е в диапазона 8-10% от БВП и достига до и над 30% от БВП в България, Хърватия, Литва и Естония. Браншовете, които в най-голяма степен допринасят за високите нива на сенчестия сектор, са строителство, търговия, производство, туризъм и транспорт.
Недекларираният труд е в основата на 2/3 от сивата икономика в Европа. Останалата 1/3 е резултат от непълната отчетност от страна на бизнеса. Според доклада прилагането на конкретни мерки за справяне с двете проблемни сфери ще доведе до положителна промяна.
На първо място сред възможните действия е популяризирането на електронните плащания. Проучването показва, че ако електронните разплащания се увеличават със средно 10% в продължение на 5 последователни години, сивата икономика може да спадне с до 5%. Фокусиране върху секторите, които в най-голяма степен не отчитат приходите си от продажби, като например таксиметрови услуги, ресторанти, барове, автосервизи, може да доведе до 1/10 спад на сенчестия сектор в Европа.
Проучването подчертава ясната взаимовръзка между размера на сивата икономика и популярността на електронните плащания. В страни, където електронните плащания са широко използвани (напр. Великобритания), размерът на сивата икономика е значително по-малък, отколкото в държави като България, където електронните плащания не са така разпространени. Във Великобритания, където сивата икономика се равнява на около 10% от БВП, 1 на всеки 3 паунда се харчи с карта Visa спрямо 1 от всеки 33 лв. в България.
Пример за ефективността на електронните плащания за справяне с неотчетените приходи от продажби е връзката между броя на пазаруващите онлайн и размера на сивата икономика. По данни на Евростат едва 9% от българите са пазарували онлайн през 2012 г. спрямо 73% от жителите на Великобритания. Като се фокусира върху търговията на дребно, докладът на Visa Европа показва, че електронните плащания при онлайн пазаруването водят до прозрачност, ограничават неотчитането на приходи от продажби и противодействат на сивата икономика.
Сред предлаганите мерки е популяризиране на електронното правителство, най-вече възможността за заплащане на различни публични услуги онлайн. С това докладът показва на правителствата как да реализират потенциала на електронните плащания и да противодействат на сивата икономика.
преди 11 години Глупости, това е същата логика, която изповядват футболните хулигани спрямо полицията. Данъчните постъпления са от много по-голямо значение за социалната система. 30% увеличение на пенсиите има доста по-голямо значение. Ето това е начина държавата да стимулира бизнес средата. А не бизнеса вечно да хленчи че му били взимали печалбите, а пък от друга страна - че пазарът бил "отеснял" страхотно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години От сивата икономика са най на загуба, тунеядците на държавно-данъчна хранилка и един сиво-кафяво черен електорат. Иначе благодарение на нея в момента гладуващите не са 5 милиона а 1 милион. Както и друг път съм казвал, ако държавата не направи подходяща среда за бизнес и работа, те го правят сами. Единственото, което прави качествено държавата е подслушване като гледам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Както бе казал един бивш министър - "по-добре сива икономика, отколкото никаква икономика". отговор Сигнализирай за неуместен коментар