IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЧЕЗ се оплака от България в Европейската комисия

Не сме извършили нарушения, които да са основателни за отнемането на лиценза, твърдят от чешката компания

17:52 | 29.03.13 г. 24
ЧЕЗ се оплака от България в Европейската комисия

Чешкото електроразпределително дружество ЧЕЗ е изпратила до Европейската комисия (ЕК) писмо с факти, които показват, че процедурите по издаване или отнемане на лицензи в областта на енергетиката, както и някои административни процедури, нарушават не само българското, но и европейското законодателство, както и Договора за функциониране на Европейския съюз (ЕС), основно в частта за свободното движение на капитали.

От ЧЕЗ посочват в писмото, че регулаторни проблеми има и австрийската компания EVN, която е предупредила властите, че ще потърси арбитраж във връзка с неизпълнение на споразуменията за насърчаване на инвестициите.

„Търсим независимата оценка на ЕК за ситуацията, за да бъдат осигурени обективни и справедливи процедури за нашите дружества в България“, коментира членът на УС на дружеството Томаш Плескач.

От дружеството се позовават на метода, по който започна процедурата по отнемането на лиценза им – с нареждане от страна на вече бившия премиер Бойко Борисов към независимия орган – Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Отнемане беше препоръчано и от страна на главния прокурор. Според чешкото дружество по този начин се нарушава българското законодателство и не са спазени предпоставките за взимане на независимо решение от страна на регулатора.

В допълнение голяма част от посочваните нарушения не са основание за отнемане на лиценза според българското законодателство, допълват от ЧЕЗ в своето писмо до ЕК. За отнемане на разрешителното е необходимо компанията да поставя под риск системата, да допуска нарушения при доставка на електричеството или да не изпълнява изисквания, поставени от регулатора. При нито едно от дружеството на този момент не са открити такива сериозни нарушения на дейността, категорични са от ЧЕЗ.

„Ние твърдо изпълняваме записаното в европейското и българското законодателство, сътрудничим изцяло на прокуратурата и данъчните власти, както и на енергийния регулатор, и очакваме от всички институции да действат независимо и спазвайки законите“, смята още Томаш Плескач.

От дружеството запознават ЕК и с извършените проверки от страна на Комисията за защита на конкуренцията в офисите на трите електроразпределителни дружества.

На 16 април е насрочено публично изслушване на ЧЕЗ преди да бъде взето решение за отнемане на лиценза, допълват още от чешката компания. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:41 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 5
blago72
преди 11 години
Тежко, тежко...какъв Омуртаг, каква национализация, какви пет лева.Утре ще ни изритат от ЕС, кървави сълзи ще роните и ще се чудите от къде ви е дошло.Време е дошло нормалните хора да се омитаме от тази държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 1
kane
преди 11 години
"Договорът за отдаване на концесия на столичното ВиК дружество е твърде неизгоден за София, коментира в ефира на БНТ кметът на столицата Йорданка Фандъкова"..........................................................................................думите ми се потвърждават и от кмета на София!Аз съм бил частник и съм и бизнес съм имал и вие имате/някои от вас/.. ДОКОГА ЩЕ СЕ ПРАВИМ НА "УДАРЕНИ" ние българитеДокога ще ни харесва този мазохизъм: видиш ли аз разбирам че съм прецакан, но прецаквам и аз и би трябвало да съм на + с надцакването в самопрецакването, щото видиш ли има и от мен по-зле като се огледам... е значи е по-добре да си трая"ДокогаВсеки частник е отишъл/дошъл/ в странство да прави парички бе братя/сестриИ чез и соф.вода и еон и про търсят всеки ден начини ДА ИЗКАРАТ ПОВЕЧЕ ПАРИ от дейността си!А каква е дейността им! Е и... как стават нещата са ми ясни от - доСАМО НАЦИОНАЛИЗАИЦИЯ на монополите помнете завета на Омуртаг: САМО ЗАЕДМО МОЖЕМ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Немога да разбера какво се правиш на ударен. Че политиците са ни скапани е ясно. Ама така "пито платено" - "ще търпим цяла вечност тези договори" няма да стане. Бактън от това близане на *** на външни "инвеститори". Ако няма как да има либерализация на пазара и да се конкурират - да си вземаме мрежата обратно. Коя нормална държава е предоставила безконтролно разпореждането на инфраструктурата си и природните си богатства ? И то за жълти стотинки. Много хора трябва да гният по затворите за нещата случили се тук.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 4
KostadinovK
преди 11 години
Тази война срещу енергодружествата е поредната простотия в тази бананова република.По този начин, държавата се опитва да си измие ръцете и ще понесе поредните финансови загуби.Какъвто народа, такава и държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 3
kane
преди 11 години
Ето това е лошото на ЕС за насНие в РБ си искаме електропреносната мрежаАз лично смятам че тази мрежа е единствена и уникална за страната ми и е жизненоважна за живота и ежедневието на всеки българин и поради тази и отредена функция тази мрежа е МОНОПОЛВсеки един МОНОПОЛ неможе да съществува без грижата на държаватаСледователно държавата трябва да бъде естествен и единствен собственик на всеки подобен монополСАМО НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ на чез бе ме удоволетворила и нищо другоВсичко различно от национализация на енерго преносна-разпределителна мрежа е пясък в очите на "вярващите"В момента ще обещаят всичко, за да им се размине, след няколко години ще бъде по-зле дори, но тогава и хората ще са отчаяни и ще помнят "победата на монопола над тях преди години" и дори няма да посмеят да протестиратА точно така се потъпква демокрациятаНеразбирам, как след толкова протести, палежи, оставки и пр. хората се страхуват да ПОИСКАТ НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Не само ще му го вземата ами и на останалите 2 ерп-та трябва да се отнамат. ЕС и ЕК трябва да стоят настрана от решения вземани от суверенна държава. А държавата трябва да се огледа добре и да вземе решение, което да е добро за населението на територията 'и, а не за населението на други държави. Г-н Барозу да си гледа там уравняването на ЕЗ, ние си минахме годините на комунизма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 4
Сините камъни
преди 11 години
Ами то Радой Ралин го е казал, не бъдете откровени с мошеници! Затова не на този ЕС, дето само глоби ни налага, дето ни е сложил примката на врата!Но няма да я бъде, ЧЕЗ си отиват! Изпуска някой кокала!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 3
Lucifer
преди 11 години
Каквото платиха албанците на чез, това и ние...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 3
Vesko94
преди 11 години
Ако има сериозни нарушения, ЧЕЗ ще трябва да се раздели с лиценза си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 6
hristok
преди 11 години
Като се има в предвид, че резерва на Бъргария е 3млд. лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още