Днес Борисов си отива. Това пролича всъщност още вчера, когато се случи нещо небивало: Борисов го нямаше. Криеше се от хаоса по улиците на България, където народът късаше негови снимки. За първи път той фатално закъсня, пише в свой анализ Deutsche Welle.
Българският премиер не успя да поднесе своя последен венец. Той беше предназначен за Апостола на свободата и трябваше да бъде положен там, където гарванът е грачел грозно и зловещо преди 140 години. Други се явиха от негово име и бяха освиркани от множеството. Грозна и зловеща беше гледката на струпаната охранителна мощ, която пазеше избраниците на народа от самия народ.
Феноменалният нюх на Борисов, който го превърна в “любимо народно суеверие, нещо като подкова, окачена на вратата” (по Николай Михайлов), му изневери; неговите пеленгатори, които безпогрешно го водеха през вестникарските страници на тиражните медии и услужливите телевизионни студия, се оказаха парализирани от собствения му уплах, от впечатляващата му нерешителност и паника пред тътена на улицата. И той за първи път фатално закъсня, пише още германската медия. Но кой е Борисов?
Роденият на 13-и юни 1959 г. в Банкя Бойко Методиев Борисов завършва средно образование в родния си град и отбива редовната си военна служба в ШЗО-Плевен през периода 1977-1978 година.
През 1977 г. е кандидатствал във Висшата специална школа „Георги Димитров“ на МВР в Симеоново, факултет „Държавна сигурност“, но заради миналото на разстреляния от комунистите прадядо, e пренасочен и приет в трети факултет „Противопожарна охрана“. Според Борисов по силата на вътрешните правила на МВР тогава той, както и всички останали курсанти в Симеоново, е приет в БКП. През 1982 г. Борисов се дипломира като инженер по специалността „Противопожарна техника и безопасност“ и получава чин лейтенант.
Веднага след това бъдещият премиер постъпва на работа в Софийското градско управление на МВР като командир на взвод, а по-късно е командир на рота. Впоследствие е преназначен в ЦУПО (Централно управление на противопожарната охрана).
След напускането на системата Борисов се насочва преди всичко към охранителния бизнес и през септември 1991 г. основава фирмата „Ипон-1“ ООД, която осигурява охраната на видни личности като Тодор Живков, Симеон Сакскобургготски и президента на Международния Олимпийски комитет Хуан Антонио Самаранч. През 1992 година Борисов създава „Ипон-2“ ООД, а след това „ИПОН – Агенция за сигурност и охрана“ ООД. През 90-те години той има участие и в редица други търговски дружества с различен предмет на дейност. В някои името му се свързва с Румен Николов и Младен Михалев и други личности от сенчестия бизнес. След назначаването на Борисов на държавен пост през 2001 г. се оттегля от бизнеса си.
Тогава с указ на президента Борисов е назначен на длъжност "Главен секретар на МВР" и е повишен в звание "полковник" от МВР. В началото на 2002 г. с президентски указ му е присвоено званието "генерал-майор", а през 2004 г. е удостоен със званието "генерал-лейтенант". При напускането на МВР през 2005 г. Борисов е о.р. ген. лейт. инж. д-р Бойко Борисов.
На Парламентарните избори в България 2005 Борисов е кандидат за народен представител в два многомандатни избирателни района, издигнат в листите на Национално движение Симеон Втори. Борисов обаче се отказва от депутатския мандат в полза на работата си в МВР, което напуска през септември, след конфликт с тогавашния вътрешен министър Румен Петков.
През октомври 2005 г. Бойко Борисов участва като независим кандидат в частичните кметски избори в София и е избран с убедително мнозинство. Полага клетва като столичен кмет на 10 ноември 2005 г. В началото на април 2006 г. е учредено сдружение с нестопанска цел за общественополезна дейност "Граждани за европейско развитие на България" - ГЕРБ. На 3 декември същата година е създадена партия ГЕРБ, която е оглавена от близкия до него Цветан Цветанов, работил като негов заместник в системата на МВР, а после - в Столичната община.
В редовните избори за местна власт на 28 октомври 2007 г. Бойко Борисов печели на първи тур с 53,4% четиригодишен мандат за кмет на София.
На 5 юли 2009 г. ГЕРБ печелят парламентарните избори с около 40% от гласовете, повече от два пъти от резултатите на Коалиция за България, оглавявана от Българската социалистическа партия. ГЕРБ има 116 депутати в парламента.
Борисов има дъщеря от разтрогнат брак – Венета. Бившата му съпруга Стела е лекар.
На 27 юли 2009 Борисов става министър-председател.
Пътят на Борисов към бизнеса и политиката вижте в галерията!
преди 11 години Добре де, така изглеждаме в очите на дойче веле. Изненада ли е? А има ли лъжи в текста? Ще ме извиняваш, ама я прегледай инвестора - от до днес. После кажи някъде намираш ли и намек за злепоставяне или изопачаване? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Напълно вярно е, че е бир пожарникар преди 30-40 години. Начина, по който се поднася може да го направи да изглежда или като добро или като лошо, в зависимост на кого слугува въпросната медия.В случая е направено, така че да изглежда лошо - съпоставяне ***-пожарникар - премиер в ЕС. С ирония.Нормално, днес.бг си е традиционно бесепарска медия, пък е собственост на Инвестора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А нещо невярно ли има в този цитат? А, или може би подзаглавието не е фактологически вярно? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Значи сега има намеци, ама не са наши, ами чужди? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Цитат от Deutsche Welle, цитирани два пъти. Но кои, по дяволите, са те... медия си някаква. Друго си е ТВ7 и другите около тях отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Дали имало в текста лоша дума, ИЛИ НАМЕК ДОРИ?"неговите пеленгатори, които безпогрешно го водеха през вестникарските страници на тиражните медии и услужливите телевизионни студия, се оказаха парализирани от собствения му уплах"Не, няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години * с ТАКОВА заглавие отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Как един пожарникар стана премиер на държава-член на ЕС"Всеки по-опитен манипулатор (или журналист) много добре знае какъв е ефект се постига с заглавие ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А защо смятате, че това е "лоша" светлина? Нима да си пожарникар е недостойно? Някъде в текста има ли лоша дума, намек дори? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Питай автора защо тогава го представя в лоша светлина.Или може би премиера трябва да се ражда премиер, а? Такъв като Станишев? ***... отговор Сигнализирай за неуместен коментар