Държавната финансова инспекция проверява договорите и на другите две разпределителни дружества, съобщи в ефира на „Нова телевизия” министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Той обаче уточни, че евентуално прекратяване на договори с ЧЕЗ, EVN или "Енерго Про" няма да изтрие редовете във фактурите.
Тези разходи за пренос винаги са присъствали в цената на енергията, просто в момента са извадени на нов ред, обясни Делян Добрев. При по-добър контрол обаче ще има оптимизация на разходите и повече инвестиции в мрежите, което ще доведе и до по-ниски сметки.
20 години енергетиката се управлява с конфиденциални договори, които обаче са от висок обществен интерес, обясни още той. Сега се работи документите да станат публични. След разсекретяване на договорите за приватизацията на електроразпределителните дружества те ще бъдат качени на сайта на министерството.
"За национализация не можем да говорим - не сме Северна Корея", смята Добрев и коментира, че ако договорите са в ущърб на държавата, може да се предприеме процедура за отнемане на лиценз на електроразпределителните дружества. Тя би отнела около месец и трябва да бъде започната от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). При отнемане на лиценз ДКЕВР ще назначи системен оператор, който да поеме дейността на дружествата.
„Що се отнася до дългосрочните договори с AES „Гълъбово” и „Контур Глобал” , те няма да могат да бъдат прекратени веднага, защото ще бъдат плащани големи неустойки”, допълни още министърът.
Технологичните загуби по мрежата се поемат от крайния потребител, призна още Добрев. В България процентът е около 15 на сто, докато в ЕС е 6-8% и по тази причина ДКЕВР ще трябва да работи и в тази насока – намаляването на технологичните загуби.
Част от исканията на протестиращите бяха евтината енергия от АЕЦ "Козлодуй" да бъде продавана в България. Енергийният министър обаче коментира, че не можем да задължим външните пазари да купуват скъп ток от България. "В енергийния микс обаче присъстват елементи, към които държавата не е имала задължения - като ТЕЦ "Бобовдол" и другите мощности, собственост на един човек", допълни още Добрев. ТЕЦ "Бобовдол" е собственост на бизнесмена Христо Ковачки.
преди 11 години "не можем да задължим външните пазари да купуват скъп ток от България" Докато баба ти със 100 лева пенсия можеш, нали? Глупав ли си или се правиш на такъв?Не само договорите с ЕРП-тата, ами и със всички т.н. Зелени паркове, които уж надуха цените на тока! И този, които е подписал договорите в Белене, ама не да краде желязо от централата, ами да *** камъни в затвора! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Неустойки ли? Колко? Дайте да видим договорите. Ако неустойките са по малко от това което ТЕЦовете дерат от нас за 1-2 години - ми да ги плащаме и да си ходят. Същото е и за зелената енергия. За какво ни е нов аец ако ще ползваме зелена енергия, или по скоро обратното - защо ни е зелена енергия като ще правим нов АЕЦ?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар