IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Срещу какво протестираме?

Популизмът подменя темата на недоволството срещу политиците и удобно прикрива проблемните теми

09:55 | 18.02.13 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Срещу какво протестираме?

От месец насам България е залята от протести. Седмица след седмица те набират сила и все повече привърженици. Паралелно с това обаче сякаш се губи общото сечение между протестиращите, а с умели политически ходове не една и две партии се опитват да се реанимират и да извлекат своята полза.

Спусъкът на протестите се оказаха януарските сметки за ток. Те отключиха недоволството – първоначално на получилите по-високи сметки, а после – и на всички, които смятат, че имат причина да протестират. Постепенно протестите получиха общ знаменател и надслов: „Не на монополите”, но за броени дни се превърнаха в протест срещу управляващите.

В този момент спрях да припознавам каузата – намеси се политиката, при това по най-груб и недостоен начин. Това вече не е моят протест, защото протестиращите не дават решение, а искат грубо възмездие. Появиха се дори призиви за национализация – идея, която звучи колкото нелепо, толкова и стряскащо.

Шахматната дъска и тока

Политическите хватки около протестите доведоха до престрелки и прехвърляне на горещия картоф – кой е пуснал електроразпределителните дружества на пазара, кой им е дал монополната позиция и кой им налива печалби. Всичко това на фона на призиви за прекратяване на лицензионните договори и прогонването на трите компании от страната.

Сагата с енергетиката обаче няма да се разреши така.

В подобна ситуация полезните ходове са малко и те със сигурност не са свързани с прибързани действия и гръмки заплахи за отнемане на лицензи. Особено, когато говорим за публични компании, каквито и трите ЕРП-та са, реториката трябва да е по-умерена, защото на карта се залага както стабилността на капиталовия пазар, така и авторитета на регулаторите, отговорни за контрола върху информацията, която се разпространява за дружествата на борсата.

Умелото отиграване на ситуацията – такова, което ще е от полза на обществото, а не на търсещите реабилитация политици, е разсекретяване на договорите с чуждестранните компании, които опрерират на пазара на енергия у нас. Обнадеждаващото е, че пътища за това вече се търсят.

Другият път е законова промяна и разваляне на възможността за монопол на пазара чрез допускането и на други разпределители на пазара. Ако хапката е толкова апетитна, със сигурност ще се появят заинтересовани играчи. Справка – развитието на пазара на мобилни услуги.

Повече пазар

В момента разпределението на електроенергия е строго контролирана от държавата сфера – от цената за достъп, през цената за пренос, до крайната цена – всичко това се контролира от държавни органи. В такава ситуация да се каже, че злият дявол са ЕРП-тата, е меко казано нахално.

Всъщност, ако се абстрахираме от напрежението около протестите, трите ЕРП-та правят всичко по силите си през последните седмици, за да обяснят цените, политиката си и проблема с високите сметки. Нещо, което не бихме видяли от нито едно държавно предприятие.

Това е пряк ефект на повечето пазар – трите компании са заинтересовани от оставането си на пазара. Ако сред тях бъдат допуснати и нови дружества, то ще говорим за конкуренция. Реална – с което цените ще паднат. Поне частта, която контролират ЕРП-тата.

Последна актуализация: 14:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 4 rate down comment 0
unicornblade
преди 11 години
Но не бива да се заблуждаваме, че цената на тока намалена чрез национализация, или либерализация ще промени нещо кардинално в страната само по себе си.Според мен самият модел на управление е изчерпан. Нужен е нов модел и по-конкретно - модел на гражданско управление. Дали ще е имитация на Швейцария, или имитация на Исландия не е толкова важно, понеже и на двете места живеят по-добре отколкото тук. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 2
unicornblade
преди 11 години
Хората протестират, защото луфтовете се обраха и наистина са опрени до стената. Това беше поводът, който ги изведе на улицата. Сега вече исканията ще започнат да се формулират и накрая може да са доста различни от първоначалните.Ако изхождаме от гледна точка на ефективността на управлението и вземем за пример Топлофикация, изглежда, че е по-добре вместо национализация да има либерализиране плюс контрол, плюс прогресивен данък. Но не бива да се забравя, че държавните фирми в структуроопределящите отрасли могат да провеждат държавната политика. (Всички знаем че в Китай средната работна заплата вече надвишава тази в България, но ниските цени на суровини и енергия ги прави много по-конкурентноспособни.) Също така противниците на държавната собственост не трябва да забравят, че собствеността и управлението са различни неща. Може да има държавна собственост с частно - мотивирано и ангажирано управление, избрано с конкурс на база програма и пр.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 1
zdravko1
преди 11 години
Хора, не се заблуждавайте с тази национализация, тя ще задълбочи проблемите още повече. Трябва да се освободи пазара и да има реална конкуренция между възможно повече ЕРПта
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 0
Todor Givkov
преди 11 години
CEZ частници ли са, че аз нещо май не съм разбрал?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 2
sillyboy
преди 11 години
Аха ! Някой май май е сбъркал медията !FYI, Инвестор е икономическа медия. Отедлно си мислех, че коментираме икономическа тема!Някак си да ми говориш за антирасистки и антивоенни 'боеве' е не на място.п.п. Лични нападки ползват хора които няма какво да кажат, но спорят от спор(т)на злоба. И за такива хора си има място, но все се надявах да не е тука!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 11 години
Верно ли си толкова silly или просто си неграмотен? Златни са годините за Тексако и Стандарт Ойл, ама точно Америка и точно през 60-те е врящ котел в социален план! Тогава е пикът на антирасистките движения на ***, тогава е цунамито на антивоенните вълнения, профсъюзни и какви ли не вълнения! Подобно е и в Европа!Чети бре младеж, чети! Ако не друго, слушай музика - Ролинг Стоунс, Бийтълс, Пинк Флойд, Боб Дилън... гледай филми - Забриски пойнт, Професия репортер...Ето ти един поздрав от мен от тези години - едно от първите парчета, които слушахме с брат ми като дрогирани на първия ни ролков магнетофон "Комета" през 1969 г.:http://***.youtube.com/watch?v=R3rnxQBizoUВидеото е с автентични снимки от онова време и се усеща атмосферата, за който има сензори, разбира се!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 0
sillyboy
преди 11 години
п.п. Как точно "трите ЕРП-та правят всичко по силите си през последните седмици, за да обяснят цените, политиката си и проблема с високите сметки" ? Аз такова нещо не съм видял ?Можел и някой да ме осветли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 0
sillyboy
преди 11 години
Точно, но с малка добавка....Помня едни от протестите по време на Костов. Бяха убили някакво дете, и бакшишите блокираха центъра на София. След това се разбра, че някой от семейството го е убило, и командира се изпъчи пред тълпата и направи едно от най-безумното изказване в историята на изказванията - нещо от рода на това как държавата не може да сложи полицай до всяко детско легло.Мисълта ми е, че малко вдяват ралзиката между причина и повод за едно събитие. Тогава причината отново беше икономическата безисходица и липса на промени. Поводът беше убийството. А *** беше, че нито 'командира', нито ПРите му не схвана разликата. Днес нещата не са много по-различни. Мисля че нито поводът (високите цени на тока), нито исканията (национализацията) имат някакъв смисъл. Проблемът е в причината за протестите - ниски доходи и безперспективно (не)развитие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още