Парламентарната комисия по бюджет и финанси гласува "за" въвеждането на 10% данък върху лихвите от депозитите на физическите лица, съобщи БНР. Така те ще подлежат на облагане от 1 януари 2013 г.
Комисията прие на второ четене промените в Закона за ДДС, с които се правят и промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица и се въвежда данъкът върху лихвите.
Така държавата ще взема по 10% от лихвите по всички срочни депозити. Данък няма да се плаща за лихвите по всички безсрочни депозити и спестовни влогове (в това число и много от детските депозити), както и за разплащателните сметки.
Данъкът ще се удържа и внася от търговските банки до края на месеца, следващ месеца на падежа на влога. Aко един влог е до дата 31 януари, до края на февруари банката ще трябва да преведе на държавата 10% от лихвата по него. До края на всеки месец банката ще превежда 10% от всички изплатени лихви през предходния месец.
Депутатите от "Синята коалиция" Кирчо Димитров, Лъчезар Тошев, Ваньо Шарков и Цветан Костов бяха предложили на управляващите да се откажат от идеята да се облагат с данък придобитите от физическите лица доходи от лихви по влоговете и депозити в търговски банки, но тяхната идея се подкрепи само от шестима депутати и не беше приета.
Независимите депутати Петър Хлебаров и Борислав Стоянов искаха да има необлагаем минимум от 10 хил. лв., т.е всички депозити под тази сума да не се облагат с данък от 10%. Тяхното предложение също не срещна нужната подкрепа по време на заседанието на комисията.
"Това не е ново данъчно облагане. В България имаме най-ниските данъци и възможно най-ниския данък за облагане на доходите на физически лица, той предполага да няма преференция в една или друга посока. Не съм съгласна да има необлагаем праг на лихвите, защото нямаме логично основание и обяснение да имаме праг на облагане на лихви, а да нямаме праг за облагането на другите доходи", коментира председателят на комисията Менда Стоянова.
"Имаме категоричното уверение от банките, че допълнителните разходи за администрирането на данъка ще бъдат минимални", уточни тя.
Според депутата Кирчо Димитров обаче всички допълнителни разходи на банките заради данъка ще са за сметка на получаващите кредити или за тези, които имат депозити.
„Този данък, който се въвежда, не е морален, особено за огромното мнозинство от пенсионери и нископлатените български граждани", каза Александър Радославов от БСП и заяви категоричната позиция на социалистите, които са против налога.
Същевременно стана ясно, че цялата хазартна дейност ще се облага с еднаква ставка от 15 на сто върху оборотите.
При първоначалното предложение на вносителите онлайн хазартът трябваше да бъде със ставка от 7 на сто, а конвенционалните игри да запазят досегашната си ставка от 15 на сто.
Аргументът на вносителите бе да се подкрепи онлайн хазартът, който се облага за първи път у нас.
преди 12 години бравос само така....аз да съм ще турим данък 80% отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Електората все пак е по умен от депозиралите пари в банките , те са все отбрани... есенцията , както се вика и най умната част от населението - електорат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Отговорът на последния ти въпрос е толкова ***, колкото сме и ние, електоратът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Този данък удря най-вече хората, които си броят стотинките. Техните депозити са мизерни, банковите разходи ще са по-големи от данъка, и е истинска наглост точно от тях да взимат пари за попълване на издънения бюджет. Като имаме предвид, че точно този бюджет е най-голям в последните години, законен е въпросът КЪДЕ потъват парите ни, КОЙ ги прибира и ЗАЩО сме най-бедни в Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Скапаняци! отговор Сигнализирай за неуместен коментар