IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

УниКредит: Икономиката на България ще набере по-голяма скорост догодина

Повишената инфлация облекчава длъжниците и създава стимули за потреблението, посочва главният икономист на банката Кристофор Павлов

11:36 | 24.09.12 г. 34
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Кристофор Павлов. <em>Снимка: Уникредит Булбанк</em></p>

Кристофор Павлов. Снимка: Уникредит Булбанк

Възстановяването на икономиката на страната ще набере по-голяма скорост през следващата година, прогнозират икономистите на УниКредит Булбанк в частта, посветена на България, в последния тримесечен анализ на УниКредит за икономиките на страните от Централна и Източна Европа.

Според анализаторите на банката положителните прогнози се дължат на намаляването на напрежението на финансовите пазари, постепенното възстановяване на доверието на чуждите инвеститори и стабилния темп на усвояване на средствата от Европейския съюз.

Индивидуалното потребление също ще се повиши през следващата година, става ясно от анализа на УниКредит. Планираните увеличения на минималната работна заплата и пенсиите, след като те бяха замразени през последните три години, би трябвало да подкрепят номиналните доходи на средностатистическото домакинство с около 3% годишно. От своя страна, очакванията за по-слабия ръст на цените на храните ще повиши покупателната способност на населението.

„На фона на тези фактори ние оставяме прогнозата си за растежа на БВП непроменена на 0,5% за 2012  г. и 1,5% за 2013 г.”, обясни Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк. Той смята, че през следващата година, пречките пред процеса на възстановяване ще останат същите (с изключение на по-високите цени на храните), но силата им ще намалее. Като цяло през следващата година с отшумяването на дълговата криза, доверието ще продължи да се възстановява. Така натискът за намаляване на задлъжнялостта ще намалее и ще бъдат осигурени стимули за увеличаване на инвестициите и растежа.

През второто тримесечие на 2012 г. БВП се повиши с минималните 0,3% спрямо предходните три месеца и с 0,5% в сравнение със същия период на миналата година. Макар и минимално, повишението се дължи на увеличението на индивидуалното потребление и износа през второто тримесечие съответно със 2,4% и 3,4%.

През юли инфлацията в България отбеляза най-голямото си месечно повишение от четири години насам с 1,5%. В анализа на УниКредит се посочва, че високата инфлация допълнително затруднява възстановяването на сектора на домакинствата.

„В контекста на високата задлъжнялост на частния сектор и слабото вътрешно възстановяване обаче, повишението на инфлацията не е изцяло лоша новина“, коментира още Кристофор Павлов. По-високата инфлация спомага за облекчаване на трудностите, пред които са изправени длъжниците, тъй като намалява реалната стойност на дълга. 

Главният икономист на банката обяснява, че по-високата инфлация създава стимули за потреблението и именно тя може да се превърне в част от лекарството, нужно за да се спре трупането на кеш, което тежи на възстановяването на инвестициите и растежа.

Прогнозите са средно за цялата 2012 г. инфлацията да достигне 2,5%, а в края на годината да бъде 3%. За следващата година пък се очаква повишението на цените да е средно с 2,7%.


Таблица: УниКредит Булбанк

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:13 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

33
rate up comment 0 rate down comment 0
Longin
преди 12 години
"Така че ако искате да получите реалния ръст трябва да извадите от него процента на инфлацията. Ръст от 0,3 % не е ръст, а слизане надолу, макар да е за тримесечие. Реално растеж имаме само когато процента на растежа надхвърли процента на инфлация."то ръста на БВП като се обявява винаги е коригиран с инфлацията;друг е въпроса доколко е верен и че след половин една година пак го коригират..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 12 години
Не само кредити те : инвестиции те в България на глава от населението бяха повече от колкото в Китай . Нещо друго не си спомнят : как се родиха така наречените излишъци или по скоро защо ? Просто - държавата спестяваше вместо бизнеса . Бизнеса в момента е затънал в дългове . Нашата фирма е същата : докато не изплатим кредитите - нищо няма да купуваме / инвестираме / .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 4 rate down comment 0
amanotumnici
преди 12 години
Много хора не си дават сметка защо българската икономика растеше преди кризата. Главоломното раздаване на кредити и покупката на имоти от чужденци вкараха финансов ресурс в икономиката, който я бутна силно напред. Това обаче е временен ефект. Крайният резултат е, че повечето хора в момента са притиснати от дългове и през следващите години няма да може да се разчита на тях за ръст в потреблението. Т.е. в икономиката няма прозводствен фактор, който да движи икономиката
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 2 rate down comment 1
rover
преди 12 години
Хич и не си дадох зор да прочета цялата статия, защото в нея едни неща си противоречат с други. И що за заглавие - Икономиката на България ще набере по-голяма скорост догодина ? По-голяма, демек тази година била набрала някаква си. Я си поспомнете какви проценти се планираха отначало за тазгодишния растеж през миналата година? Около 4% май бяха. После станаха 3, през годината 2, 1 и още преди септември - половин. До края на годината ще стане нито един, ако стъкмистиката не напише нещо от рода на 0, 21% растеж.Светът се чуди как да оцелее, като продължи да харчи по същия начин, без да изкарва дори толкова, колкото досега, ние скорост сме щели да набираме.Ами набирайте, бе, набирайте. А ние със съкратените служители и намалените обороти ще чакаме по тошовски снишени, та самолетът на родната икономика да вдигне в полет и нашия безмоторен планер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 3 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Аз затова споделих,че трябва да се погледне картинката по-цялостно. Ние когато навън беше добре,бяхме зле, какво остава като навън стагнира... Не се отказвам от това за зимата. Не я сравнявайте с миналата година защото отоплението, ще е поне 20% по скъпо. Я някой да се похвали, че заплатката му е скочила 20%. Аз като гледам и БФБ е само надолу цяла година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 1
FINTA
преди 12 години
+1И аз тва се опитвам да обясня, *** някой като си науми нещо - тва е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 0
Internet
преди 12 години
Прочетох тук, в инвестора и сега - Бизнес доверието в икономиката на Германия е паднало до най-ниското си ниво от март 2010 година насам през септември. Това показват месечните данни на изследователския институт Ifo.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 1 rate down comment 1
Internet
преди 12 години
И кой ще е моторът на това съживяване?Европа, САШ, Китай - за българските стоки??????????????????????Смешници!!!!!Тези станаха най-големите слагачи на всиц;ки времена - Булбанк и РайфайзенДа живее рекламата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 2
Боян
преди 12 години
Много са ми смешни тея некадърници дето държавата им пречела на бизнеса, да вярно че има доста бюрокрация в България, но тя не е от днеска нито пък ще изчезне и при следващото правителство което и да е то. Положението ни е такова заради частния ни сектор, ако на правителствата до сега трябва да дадем средна оценка 3, то на "бизнесмените" ни трябва да дадем 2 с 3 минуса, понеже се налапаха с кредите и в момента банките пребират всичко това което "бизнесмените" откраднаха от държавата от 1990 до 2004. Така че айде да си гледате работа нещастници, които съм сигурен, че сте от така наречените "бизнесмени".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Някой му викат на всичкото това, което изброи - стабилна фискална политика, стабилна политика изобщо. Но това не променя факта, че е ***! И аз напълно те подкрепям.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още