На закрито заседание Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е определила временни цени за достъп до преносната и разпределителните мрежи за производителите на енергия от възобновяеми източници, алармират от Асоциацията на производителите на екологична енергия.
Новите цени влизат в действие от 18 септември, вторник, записано е в решението на енергийния регулатор. Те са поискани от електроразпределителните дружества с мотива, че трябва да си обслужват повишените разходи заради големия брой нови производители, които са се присъединили към мрежите.
Фотоволтаичните централи, ветропарковете, водните електроцентрали и централите на биомаса ще плащат на електроразпределителните дружества различни цени на месец, в зависимост от инсталираната мощност и времето, в което са определени преференциалните цени, на които се изкупува произведената от тях електроенергия.
Предвидено е най-ниските тарифи за достъп до преносната и разпределителните мрежи да са за централите на биомаса, а най-високите ще се плащат от фотоволтаичните централи.
От Асоциацията на производителите на екологична енергия определят решението на енергийния регулатор като поредния тежък удар срещу ВЕИ бизнеса, след като комисията оряза драстично изкупните цени на тока от слънчеви панели.
През следващата седмица ще се проведе и пресконференция на представители на производители на ток от възобновяеми източници, които ще изкажат позицията си по решението за въвеждането на временните цени.
За Investor.bg председателят на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов коментира, че новите цени са ретроактивна мярка за събиране на средства, които да се пренасочат към електроразпределителните дружества.
Той посочи, че въвеждането на временни цени за достъп до електроразпределителните и преносни мрежи за ВЕИ индустрията може да се тълкува и като непозволена помощ за електроразпределителните дружества и браншът възнамерява да сигнализира европейските власти за новата мярка.
По думите на Газдов няма техническа причина едни производители на енергия от възобновяеми източници да плащат по-ниски такси, а други – по-високи. Това поставя производителите на енергия в неравностойно положение.
преди 12 години В този бизнес има толкова свъх печалби, че на обикновен човек ще му се завие свят, всеки който има достъп до търговския регистър може да види баланса на едно известно чешко дружество с няколко ВЕЦ с приходи 7080млн. и чиста печалба от 40млн. за последната година.Не ми се спори с хора от този бизнес, те са зависими и това е разбираемо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Какво са инвестира ли- всичко са купили от чужбина дали някакви мизерни заплати да инсталират инсталацията в Б-я и са чакали парите да валят от небето след това. Аз разбирам да са инвестирали в предприятия, които произвеждат нещо, а не в нещо където след 10-15 год. за нищо няма да става, защото ще се амортизирала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години г-н Йорданов, не искам да Ви обиждам, но не мислете със *** си, моля Ви. Това е удар по инвестирали 1 млрд. евро, съвсем законно в българската икономика. Сигнала към външният свят и ужасен. Бананова република сме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "От Асоциацията на производителите на екологична енергия определят решението на енергийния регулатор като поредния тежък удар срещу ВЕИ бизнеса"И аз определям новите цени на тока, заради техните изкупни цени за прекалено високи, за поредния удар по моя джоб, ха нека сега и тях малко да ги удари в джоба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар