Пшеницата от новата реколта е ожъната почти на 100%, съобщи председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Марияна Кукушева по време на пресконференция след края на днешния Консултативен съвет по зърното.
Реколтата от пшеница през тази година достига близо 4,2 млн. т, като качеството й е най-доброто от около 20 години насам, допълни Кукушева. Това количество е напълно достатъчно за вътрешния пазар и се очаква близо половината от него да бъде изнесено, каза още тя.
Земеделският министър Мирослав Найденов допълни, че от старата реколта са останали около 350 хил. т зърно.
В момента страната ни разполага с близо 4,5 млн. т пшеница. За сравнение, по същото време миналата година общия ресурс от пшеница е възлизал на 4,034 млн. тона, посочва се в доклада, представен от Националната служба по зърното на днешния Консултативен съвет.
По думите на Кукушева над 68% от пшеницата от новата реколта е с много добри хлебопекарни качества, което е с 13% повече от добитото през миналата година качествено зърно, допълни тя.
Обезпокоителна обаче е ситуацията при царевицата и слънчогледа. Сухото и горещо време през юни и юли се е отразило неблагоприятно на двете култури в световен мащаб.
Царевицата е в основата на производството на фуражи за животновъдството, а заради сушата се очаква цените да тръгнат нагоре. В тази връзка Мирослав Найденов съобщи, че България ще поиска от европейските власти разрешение да изплати субсидиите на глава животно за 2012 г. по-рано – през октомври или ноември.
Утре в Министерския съвет, в присъствието на земеделския министър Мирослав Найденов и премиера Бойко Борисов, ще се проведе среща между животновъди, преработватели и търговски вериги, уточняват от земеделското ведомство.
На срещата отново ще се обсъди ситуацията на зърнения пазар и по какъв начин засегнатите от лошата реколта на царевица и слънчоглед да бъдат подпомогнати.
И Марияна Кукушева, и Мирослав Найденов посочиха, че тази година, заради високото качество на пшеницата, българинът ще яде най-хубавият хляб от десетилетия. Двамата подчертаха, че българският хляб е най-евтин в целия Европейски съюз и ще остане такъв.
Мирослав Найденов допълни, че „няма драма с цената на хляба“ и пак каза, че очакваният ценови ръст ще се ограничи в рамките на няколко стотинки.
преди 12 години Ам тя държавата преди инвестираше в поливно земеделие, ама за 20+ години преход от поливното земеделие останаха буренясали хидранти и разбити канали. Сега ще имаш да чакаш държавата да инвестира в нещо такова, ама на куково лято. Всичко е в ръцете на частните инвеститори. Ако искат да ядат - да инвестират в поливно земеделие, а не да цъкат купи/продай :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кога държавата ще започне да инвестира в поливното земеделие? Климата ни изпреварва. Сушата редуцира културите до две три.Трябва отново да се съсзадат условия производителите да излизат на печалба дефакто, а не само на хартия и отново да се правят Отчисления за Фонд Мелиорации. Така Хидромелиоративната Система отново ще бъде възстановена и няма да има условия за наводнения или суши. Преди години Хидромелиоративната Система в цялата Държава бе изградена и поддържана така, че винаги да има вода за напояване, и колкото и дъжд да падне - водата да отива в язовирите, морето и нивите Контролирано. Сега освен да изкарват всичко създадено около язовирите - незаконно на мошениците, които въпреки, че ежедневно ни мачкат с медийни изказвания, че все не ни бивало крепят Хидромелиоративната Система на Държавата и подпират Небето и Земята на медии и управляващи, които живеят в сферата на експеримента и нямат Държава нито Тук, нито на Запад. Без значение какъв цвят са, трябва да си идат калпавите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кога държавата ще започне да инвестира в поливното земеделие? Климата ни изпреварва. Сушата редуцира културите до две три. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Отново сме с пълни хамбари и с най-добро качество на пшеницата. Сега е момента зърното да се съхрани правилно и да бъде поставена, цена която да не означава износ за и без това закъсалите арабски и африкански страни, а да бъде насочен износа към европейския пазар. Цена на износната пшеница, която да позволи вместването на този вид зърно в Средната Годишна Изкупна Цена на Всички Видове Зърно - 0.57 ст/кг, а не 0.30 ст/кг както през предходните години, означава с 0.57 ст/кг Годишна Средна Изкупна Цена на Всички видове Произведено Зърно в България да възстановим като еквивалент Съотношенията на Основните Лихвени Проценти на Външнотърговските и Националните Банки в Европа от времето преди Банковата Криза у нас, когато неформално, но фактически Контролът, за добро над Всички Външнотърговски/Първа Частна Банка у нас/ банки и Национални Банки беше в ръцете на Френският Президент Франсоа Митеран и потреблението на пари в обръщение беше обвързано с нивата на глад и засищане на всеки от нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар