IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пътят към икономически растеж минава през повишаване на доходите

Български и международни експерти се обявиха срещу рестриктивните антикризисни мерки на пазара на труда в България и ЕС

18:30 | 08.03.12 г. 20
<p>
	Шарън Бъроу, генерален секретар на Международната конфедерация на профсъюзите &nbsp;<em>Снимка: БТА</em></p>

Шарън Бъроу, генерален секретар на Международната конфедерация на профсъюзите  Снимка: БТА

В България процентът на безработицата се е удвоил през последните три години и е възможно до края на 2012 г. да достигне внушителните 19 процента. Това каза Шарън Бъроу, генерален секретар на Международната конфедерация на профсъюзите при откриването на Международната конференция „Заетост и доходи – диалог за растеж на България“.

По официални данни на националната статистика за четвъртото тримесечие на 2011 г. безработицата у нас е 11,4 процента.

Шарън Бъроу спомена още няколко негативни тенденция на пазара на труда у нас. По думите й в последните две години 16% от българите са емигрирали, за да потърсят работа в чужбина, а още 20% от тях биха искали да се трудят зад граница.

Беше споменато, че България е сред страните с най-ниска минимална работна заплата от 138 евро, което е изключително ниска стойност за една държава от Европейския съюз. „Дори след извоюваното увеличение на минималното възнаграждение, то пак не е достатъчно за достойното съществуване на гражданите и трябва още да се работи в тази посока“, каза Шарън Бъроу.

Тя направи сравнение с други европейски държави и каза, че минималната заплата у нас представлява половината от минималното възнаграждение в страни като Полша, Словения и Литва. Средната работна заплата също е доста по-ниска у нас, сравнена с другите европейски страни. По тези показатели България остава на дъното на класацията в ЕС. 

Йозеф Ниемиец, заместник-генерален секретар на европейските профсъюзи също акцентира върху факта, че България е с най-ниските доходи на лице от населението в ЕС, като уточни, че това явление не е типично българско. Увеличаването на безработицата и намаляването на доходите са явления, характерни за целия Евросъюз, като най-уязвимите групи са младите, възрастните и децата. Той каза, че в момента ЕС също регистрира рекордни нива на безработицата, които не са достигани от десетилетия.

Ниемиец обобщи позицията на европейските синдикати за това, че те са против рестриктивните антикризисни мерки, наложени от Европейската комисия. На европейско ниво синдикатите не приемат политиката на съкращаване на разходи. В края на февруари те са внесли в ЕК свои предложения за повишаване на доходите.

Според тях действията на европейските правителства трябва да са коренно противоположни на сега прилаганите. Ниемиец твърди, че правилният път е да се стимулират действия за повишаване на доходите и за социални придобивки, а не за тяхното замразяване. „Само по-високите доходи ще генерират по-висок икономически растеж“, твърди представителят на европейските профсъюзи.

Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов се присъедини към позицията на европейските профсъюзи за икономически растеж чрез повишаване на заетостта и доходите. Той припомни, че за по-малко от една година минималната заплата в България е повишена с 20 на сто. Регистрирано е и увеличение на работна заплата за четвъртото тримесечие на 2011 г. на годишна база, което е средно 8,7 на сто.

Позицията на бизнеса за пазара на труда у нас беше представена от председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев, който се съгласи, че заплатите у нас са сред най-ниските в Европа, но и производителността на труда също е сред най-ниските. По думите му повече от шест години у нас ръстът на заплатите надвишава този на производителността на труда. Според Велев въпреки големия спад на заетостта възнагражденията са се повишили с 18 на сто от средата на 2008 г. досега.

Велев заяви, че няма как проблемът със заетостта да се реши само с административни мерки, а с нови работни места, за които пък са нужни нови инвестиции. Основната причина за липсата нови инвестиции, според Велев, е слабата макроикономическа стабилност.

Мнението на КНСБ и КТ „Подкрепа“ е, че у нас заплащането на труда е силно подценено и българите имат право да получават по-голям дял от БВП за личните си доходи. Българските синдикати се обявиха за нова по-справедлива данъчна политика, която да стимулира по-високи доходи, а те по-висок икономически растеж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:53 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 9 rate down comment 0
Ивчо
преди 12 години
Съгласен съм с partner. Елементарната логика е точно обратната. Само икономическия растеж ще доведе до увеличаване на доходите. На нас ни се струва, че работим много, а получаваме малко, но трябва да сравним резултатите от нашия труд с резултатите от труда на хората в другите икономики, които имат по-високи доходи. Тогава нещата стават ясни. Вярно е и това, че нещата зависят не само от работниците и експертите, но и от мениджмънта, т.е. не е достатъчно да работим (да блъскаме) повече, а трябва да работим по-ефективно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
hidko
преди 12 години
Нпълно те подкрепям. Омръзна ми да гледам всякакви организации на работодателите и работодатели, които като мантра повтарят, че българина имал ниска производителност и затова не можело да се вдигнат заплатите. И другата мантра, ако се увеличи минималната заплата ще фалират фирмите. Е, нито някоя фирма е фалирала, нито българите сме без глави, че да работим по зле от който и да било. Тва, че работодателите не инвестират в нови технологии, а си харчат парите по ***, скъпи костюми, вина и почивки, явно няма общо с ниската производителност. Да, ние сме си виновни щото сме свикнали се някой друг да се грижи за нас, я партията, я чорбаджията. Докато не спрем да работим, когато не ни дават заплатите и не поискаме повече, когато не можем да си покрием месечните разходи - се ще е така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
partner
преди 12 години
Да бе, водата тече нагоре!Синдикалният гений вече не харесва "Ори, мели, яш" - иска "Яш, яш, пък кой ще оре не е интересно".Имали още кой да им слуша глупостите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 3
STRAHO
преди 12 години
"Според Роберт Кайло, който е икономически консултант в международна организация по труда, дори и в най-затънтените селски райони на Китайската Народна Република вземат по-голяма заплата отколкото тук. Друга съществена разлика между нашата и китайската икомика е, че там стопанството се развива със страхотна скорост в положителна насока, докато тук всичко е замръзнало." Някой в по предни постове беше споменал че, видите ли китайските стоки били евтини защото имало по евтина работна рака от колкото в БГ!!!? СМЯЯЯХ в залата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
STRAHO
преди 12 години
Между другото тия приказки за ниската производителност на Бг работника могат да ги разправят само на селяни с основно образование!! Високата производителност зависи от начина на управление и администриране на компаниите им. Ей от това хал хабер си няма БГ "бизнесмена"! "На кривата ракета космоса и е тесен"! Ама ще ги научат европейците. Няма къде да идат. Просто нашето поколение ей така ще си отиде ! Сами сме си виновни задето разрешихме неграмотни хора да са ни елита!:))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 3
STRAHO
преди 12 години
" Пътят към икономически растеж минава през повишаване на доходите "Когато в предишни постове го споменавах разни "бизнесмени" ме пращаха в Южна Корея.:)) Бил съм комунист , нямал съм понятие от бизнес и прочие глупости!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още