IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Иван Нейков: Хората, които сега са на 30 години ще се пенсионират на 70

Единственият начин за младите днес да осигурят старините си е да не разчитат само на пенсията, посочва експертът

10:33 | 18.01.12 г. 63
Иван Нейков: Хората, които сега са на 30 години ще се пенсионират на 70

Хората, които днес са 30 годишни ще се пенсионират на 70 години. Движим се към възраст за пенсиониране между 68 и 70 години. Може би след 20 или след 30 години, но това е перспективата. Това каза Иван Нейков, председател на Управителния съвет на Балканския институт по труда и социалната политика (БИТСП), съобщи bTV.

Хората между 30 и 40 години днес са повече на брой от всички предишни и следващи ги поколения. Спадът на раждаемостта след 80-те години на миналия век, тепърва ще се отразява на поколения българи, както и на цялата ни икономика, смята Нейков.

Българите между 30 и 40 са над 1 милион. Те внасят най-голяма част от парите, с които се изплащат пенсиите на сегашните пенсионери. Когато тези над милион българи станат достатъчно възрастни, за да се пенсионират, техните пенсии трябва да бъдат плащани от днешните тийнейджъри. Това ще се случи около 2035 г. 

Вече знаем, че тийнейджърите са два пъти по-малко от 30–40-годишните. И ако днес, при сравнително голям брой трудоспособни, пенсионната система изнемогва, как ли ще работи, когато хората в активна възраст станат два пъти по-малко от пенсионерите?

Нейков коментира, че дори простата математика показва, че когато хората у нас на 30-40 станат баби и дядовци, те ще са повече от половината население, а пенсионната система ще може да функционира само, ако пенсионната възраст се вдигне драстично. 

Той допълни, че нито едно българско правителство досега не е посмяло да направи план за пенсиониране на всички трудещи се. И разкри, че в някои европейски страни със застаряващо население властта вече е направила това признание.

„Чехите са пионерите - те обявиха на генерацията, която сега навлиза на пазара на труда, че през 2050 г. те ще се пенсионират на 73-годишна възраст. То е доста стряскащо, но е много професионално. Когато садиш домати, хоризонтът трябва да е 5 месеца, когато правиш пенсионна реформа, хоризонтът трябва да е 50 години,” коментира още Нейков.   

По думите му онова, което трябва да ни притеснява, е не демографската ситуация, а късият хоризонт. „Това че трябва да запушим дупката в бюджета за тази година, догодина. Много по-добре е да имаме стратегията, да имаме общо съгласие какво ще се прави. Това не се случва в момента.”

Ако сте от 20 до 30-годишни, ще се изправите пред ново голямо предизвикателство около 2050 г. Тогава около 400 хил. българи, които днес са между 20 и 25 ще излизат от трудоспособна възраст. Те ще бъдат заменени от едва 300 хил., които днес са между 10 и 15-годишни. Изводът е, че ако сте между 20 и 30-годишни, ще се пенсионирате най-рано на 72. Защото малобройното поколение от големия демографски срив през 90-те ще трябва да ви храни.

„Важното е честно да им се каже, че те няма да се пенсионират на тази възраст, на която е обявено днес. Ние нямаме друга алтернатива, ще дойде моментът, ще се чукнем по главата и ще разберем, че не можем с възраст по-малка от 67-68 години”, каза още експертът, като уточни, че това не се отнася за хората, на които днес им предстои пенсиониране.    

Експертите са категорични - единственият начин за младите днес да осигурят старините си е да не разчитат на пенсията. Или поне не само на пенсия. Защото отказът на днешното най-активно поколение да създава повече от едно или две деца, безспорно ще бъде платено с късно пенсиониране.     

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

40
rate up comment 2 rate down comment 5
cokrat1
преди 12 години
Тия които посочих като *** ...нямам намерение да ги ограмотявам. Те нямат усещане за време и пространство, нямат системно мислене. Времето ще ги ограмоти....Може би???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 4 rate down comment 1
Raboti
преди 12 години
Осигурителните вноски по действащата пенсионна система са наречени така за прикриване на същността им. Тези осигуровки са си данък за пенсии, обезщетения за безработица. А са осигуровки само при обезщетение при издаден болничен лист и при безработица. Стават за осигуровки, ако на човека му е даден дълъг живот.Ото фон Бисмарк въвежда пенсиите за лицата, навършили 70-годишна възраст. Пенсия получавал Бисмарк и още броени германци - повечето умирали далеч преди да станат на 70 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 3 rate down comment 0
rogers
преди 12 години
А най-добре е да се премахне изцяло идеята за пенсия - щом държавата не иска да оправи системата. Виждаме че това напрактика става по един естествен начин - ще ме карат да работя до 70 годишна възраст при положение че според статистиката ще умра на 69 - няма да стане
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 6 rate down comment 0
rogers
преди 12 години
най-голямата тъпотия е като ни убеждават как проблема бил в броя на децата - ми *** който има пари да гледа три деца ще има пари и да си осигури пенсия и обратно - така че от гледна точка на парите дали ще гледаш три деца или ще отделяш повече за пенсия е едно и също. Всеки трябва да се спасява поединично защото държавата е доказала че не може да я свърши тази работа - т.е всеки нормално мислещ човек трябва да гледа да плаща възможно най малко за пенсионно осигуряване докато не принудим държавата да смени системата и всеки да си внася за себе си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 6 rate down comment 0
data
преди 12 години
Проблемите са фундаментални - осигуряващите се няма да имат стимул да се осигуряват при по-голямо покачване на пенсионната възраст . Те и сега са на ръба или вече са се отказали чрез т.н. осигуряване на минимална работна заплата насочвайки доходите към сегашно потребление . Изход - единственият възможен бърз : насърчаване на вноса на работна ръка от близки на нас културно и етнически държави . Както и бавни - стимулиране на раждаемоста , икономически проспиритет на младите семейства осигурен чрез данъчни стимули и т.н. . Инструментите са извесни - липсва политическа воля . При така очерталата се ситуация - българия рано или късно ще въведе капиталовите пенсионни ситеми или отказ от пенсионно осигуряване
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 7 rate down comment 0
vova4ka
преди 12 години
Май засегнах пенсионерите, ***, държавните връзкари, полицаите и военните, които издържам. Сократ и 77 са сред тях определено. Правят се, че не разбират какво казвам (въпреки че обясних поне 3 пъти). На всичкото отгоре обиждат без доводи. Извинявайте, вече ще работя на три места, та воку виж съм ви напълнил бездънния стомах.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 4 rate down comment 2
Спящият бик
преди 12 години
Не знам защо нападаш vova4ka, след като той най-добре досега е обяснил за какво става дума и е предложил някаква алтернатива? Аз бих допълнил предложението му, като отговоря на въпроса ти. Дефицитът в новата пенсионна система, ще се поеме изцяло от държавата, той и без това е достатъчно голям и сега и държавата субсидира пенсионната система от данъците ни. Но младите, които започват сега, трябва да започват на чисто, не да са обременени с дълговете на ***, които хем не плащат, хем се пенсионират по-рано. Защото ти си от тях, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 6 rate down comment 0
Императорът
преди 12 години
А аз определям като *** хората, които се нахвърлят върху другите, без да имат каквито и да било доводи за това.Обясни защо съм *** и какви "съществени неща" не разбирам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 4 rate down comment 1
77
преди 12 години
Доста егоистично и откъснато от историческата обремененост ми звучат думите на водачката:"С 2 думи идеята трябва да е не аз да издържам баба и дядо, а те навремето да са си спестявали и да са си инвестирали спестяванията, за да не са зависими от демографската структура, а и аз да мога да си спестявам за старините, за да не натоварвам внуците си."Как точно е можело да се спестяват и инвестират баба ти и дядо ти???До 1989г. лихвите бяха около 1-2% на годишна база. Инфлацията определено доста повече.Не можеше да притежаваш повече от едно жилище! Инвестиционни възможности при социализма липсваха. Просто социалната система беше друга.Същевременно бабите и дядовците ни са дали своя принос към обществото. Дори и демографски, тъй като са създавали доста повече деца отколкото създава днешното поколение. И сега какво да правим със старците Водачко???Да, днешното поколение е обречено да се пенсионира около 70-те си години, но дали то създава повече от предците си, включително и деца?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 9 rate down comment 1
Императорът
преди 12 години
Вовачка написа:"Освен това искам да имам правото да се откажа от пенсия, респ. от плащане на пенс. осигуровки...""Пък и не съм длъжен да нося на гърба си двама ***, двама безработни, трима пенсионери и един държавен служител, нито пък да издържам 40 годишни бивши полицаи пенсионери и да им плащам двайсетте заплати при пенсиониране..."АМИ ТОЧНО ЗАРАДИ ТОВА НЯМА ДА ТИ ПОЗВОЛЯТ ДА СЕ ОТКАЖЕШ ОТ ПЕНСИЯ - КОЙ ТОГАВА ЩЕ ХРАНИ ТИЯ *** ?!? НАЛИ *** НЕ ИСКА ДА РАБОТИ, ПЪК И ТОЙ И 10-ТЕ МУ ЧААВЕТА ТРЯБВА ДА ПЛЮСКАТ ?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още