На журналистически въпрос дали и Германия трябва да въведе в конституцията си Пакта за финансова стабилност за ненадхвърляне на дефицита на 2% от икономиката, Дянков отговаря, че всяка страна в ЕС трябва да го въведе. „Колкото по-малка е страната, толкова по-стриктна трябва да е горната граница. Защото толкова по-голяма е волатилността в криза, а с този инструмент изпълняваме и сега този Маастихтски критерий“.
Ако този пакт е заложен в конституциите, самите правителства няма да могат да предлагат държавни бюджети с по-високи дефицити, убеден е финансовият ни министър.
Дянков заявява, че и сега България изпълнява за втора поредна година критериите за присъединяване към еврозоната. „Държавните дългове са 15%, инфлацията и лихвите са укротени, ако днес ни приемат в „чакалнята на еврото - ERM 2“, ще изпълним всички критерии. Освен това имаме и засилени фискални условия – най-много 2% дефицит и най-много 40% преразпределителна тежест. Това гарантира дългосрочната финансова стабилност“, заявява още Дянков.
По думите му обаче България ще изчака поне още година, за да види как ще се развие зоната. „Имаше една безумна идея за хармонизиране на данъците. Ние сме твърдо срещу това, всички страни да имат еднакви данъци и данъчни бази. Твърдо убедени сме, че както България, така и цяла Източна Европа се намира в процес на наваксване и имат нужда от ниски данъци. Ако сега например въведем френската данъчна система, това веднага би убило икономиката ни“.
Затова сега София щяла да изчака решенията за бъдещето на зоната. „Ако данъчната хармонизация стане условие, определено ще останем извън еврозоната. И няма да се присъединим, докато не станем достатъчно богати. А за това ще ни трябва поне десетилетие. Но за еврото ще е добре, ако към зоната се присъединят толкова отговорни от фискална гледна точка страни, като България“.
Финансовият министър заявява още, че търговията на България с Гърция е замряла. Сега износът на икономиката се преориентирал на Изток, към Русия и Украйна. Но гръцката криза е донесла и ползи за страната ни.
„В момента 2000 гръцки компании пренесоха фирмените си седалища в България заради ниските данъци. Освен това, заради свалянето на рейтингите на някои страни от еврозоната пенсионните фондове изнесоха инвестициите си от Гърция, Португалия и Ирландия и ги инвестираха на други места, включително и в България“, казва още Дянков.
преди 13 години това за висшата мутро-полити4еска-олигархи4еска класа ли става дума?те излезли от кризата ами ние народът? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Пак ли :)))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Браво! Добре, че лошото мина, отсега нататък - само нагоре отговор Сигнализирай за неуместен коментар